a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Halak úsznak a kápolnában

iktus_lead

A hal a kereszténység egyik legfontosabb jelképe, amely minden böjtös, önmegtartóztatásról szóló időszakban szerepet kap ebben a kultúrkörben. Az idei nagyböjtre Iktus – Hal címmel állították ki a Párbeszéd Házában Lieber Éva és Somos Gyula alkotásait.

A hal (Iktus, avagy görögösen Iktüsz) a kezdetektől fogva ott van a kereszténység jelképei között. A szót alkotó betűk – Jészosz Khrisztosz Theu Hüiosz Szótér – Jézus krisztus, Isten fia, megváltó, a keresztény vallás tanításainak alapját adják meg. Így a keresztényüldözések idején a hal egy ház kapujára festve jelzés volt arra, hogy az üldözött itt menedéket talál. A halászat, a hal Jézus tanítói működésében is fontos szerepet kap. 12 apostola között is ott vannak halászok (Péter, András, Jakab és János), de két nagyon fontos csodatette is halakkal kapcsolatos. A „csodálatos kenyérszaporítás” története (Mt 14,13-21; Mk 6,30-44; Lk 9,10-17; Jn 6,1-13) mind a négy evangélistánál megtalálható, itt öt árpakenyérből és két halból vendégel meg több ezer embert a Genezáreti tó partján. A „csodálatos halfogás” is ezen a halban rendkívül gazdag vízen történik (Lk 5,1-11; Jn 21,1-8), és a hit erejét megmutató „vízen járás” is ide köthető (Mt 14,22-33; Mk 6,45-52; Jn 6,16-21). A hal az örök élet jelképe is, a megváltó teste, a lelki táplálék, ami a mennyei boldogságot jelenti. Ezért lehet a keresztény várakozás szereplője is, fogyasztása még a szigorú böjti napokon (hamvazószerda és nagypéntek) is megengedett.

iktus
Forrás: jezsuita.hu

Lieber Éva (1932–2005) és fia, Somos Gyula nagyböjti kiállítására tág műfaji keretek között halas alkotásokat válogattak össze. Lieber Éva 1951 és 1957 között végezte el a Képzőművészeti Főiskolát, grafikusnak tanult, de színrelépése is már festményekkel történt. Később foglalkozott textillel és kerámiával is, de a festészet, az olaj mellett az akvarell egész pályafutását végigkíséri. Férjével, Somos Miklóssal együtt próbáltak eltávolodni a központilag támogatott irányzatoktól, Lieber kiforrott tömör szimbolizmusa európai tanulmányutak eredménye is. A Képzőről 1987-ben kikerülő, állandó szimbólumokat használó fia pedig jelenleg is Hollandiában él és alkot.

Mindkét művésznél többször is visszatérő téma Jónás és a cethal bibliai története. A kápolnában megrendezett tárlat egyik központi, háromszor két méteres alkotása is ezt az örök történetet ábrázolja úgy, hogy Somos Gyula vonásait fedezhetjük fel a hal gyomrába került Jónás arcán. Lieber Évától az olajképek, rajzok és akvarellek és tűzzománcok mellett kárpitokat is láthatunk a falakon, melyeken az élet örök körforgásáról, a születésről és halálról, a hitről, Krisztus jelenlétéről értekezik. A négy évszak, négy életkorszak (tavasz – ifjúság és szerelem, nyár – felnőttkor, családalapítás, ősz – idős kor, a gyermekek kirepülése, tél – készülődés az utolsó útra) gyakran tűnik fel, az oltárkép helyét elfoglaló Bolondok csónakja című kárpit is az ő munkája halon lovagló Ádámmal és Évával.

iktus
Forrás: jezsuita.hu

Somos Gyula ikonográfiájának összefoglalását a Fölszolgálva című képén kapjuk kézhez, ahol egy tálon minden olyan tárgya és motívuma megjelenik, ami képein visszatérő jelleggel szerepel. Ezek között kiemelten fontos szerepet kap a hal, amely egy bádogból készült süteményforma, vagy egy fémlemezkékből összeállított kulcstartó formájában is többször megjelenik. Mentőcsónakja egy a hal alakú süteményforma, melynek kormányosa Jézus Krisztus egy fehér korpuszként ábrázolva. A hal, a hal csontváza az elmúlás visszatérő jelképe is Somosnál, a Pórázon a halál című alkotásán az elkerülhetetlent is halcsontvázként ábrázolja.

A keresztény kultúrkörhöz tartozó Magyarországon is egészen Húsvétig nagyböjt van. A várakozás, az előkészület ideje. A kétezer éves üzenet megértéséhez segítségünkre lehet Lieber és Somos, az anya és fia kiállítása is, ha szükséges, éljünk hát vele.

Pálffy Lajos

Iktus – Lieber Éva és Somos Gyula kiállítása
Párbeszéd Háza
2014. február 27. – március 27.

• Publikálva: 2014.03.24. 09:27 • Címke: kiállítás