a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Elkészült a Délmagyarország 1945 előtti lapszámainak digitális archívuma

delmagyarlead

Az egyetemi könyvtár és a napilap honlapján keresztül is elérhető archívum.

Az ünnepi könyvhétre a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Klebelsberg Könyvtára és a Somogyi Károly Megyei és Városi Könyvtár munkatársai digitalizálták  a Délmagyarország 1910 és 1945 közötti lapszámait – jelentette be Pál József, az SZTE rektorhelyettese csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen.

Az, hogy a legrégebbi vidéki napilap valamennyi, a második világháború végéig megjelent száma kereshető formában, digitálisan elérhető, új helyzetet teremt a kutatók és az érdeklődők számára – mondta a professzor az archívum indulása alkalmából rendezett sajtótájékoztatón. A könnyen hozzáférhető, forrásdokumentum értékű adatbázis felhasználói részletes képet kaphatnak a hely- és egyetemtörténet fordulópontjairól éppúgy, mint a világtörténelmi események szegedi fogadtatásáról – közölte.

ujsagdelmagyar

Keveházi Katalin, a Klebelsberg-könyvtár főigazgatója elmondta, a több mint száz esztendeje indult újság lapszámainak digitalizálása külső források és pályázati támogatás nélkül 2011-ben kezdődött el. Az első ütemben 36 évfolyam több mint tízezer lapszámát, csaknem százezer oldalt dolgoztak föl. A munka folyatódik, a teljes archívum várhatóan több mint százezer oldalt tartalmaz majd. Az egyetemi könyvtár és a napilap honlapján keresztül elérhető archívum olvasói kereshetnek az adatbázis teljes szövegében. Az érdeklődők megnézhetik, hogy az általuk kiválasztott cikk miként mutatott az egykori újságoldalon, mit írt például 1929 májusában az első könyvhét alkalmából vezércikkében a Délmagyarország vagy éppen József Attila, Móra Ferenc és Juhász Gyula melyik írása jelent meg a napilap ugyanazon számában.

MTI

• Publikálva: 2014.06.12. 14:22 • Címke: digitalizálás