a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Elhunyt az indiai film nagyasszonya, a 102 éves Zohra Szehgal

zohraElhunyt az indiai film nagyasszonya, a 102 éves Zohra Szehgal, aki pályafutása hét évtizede alatt milliókat szórakoztatott művészetével a filmvásznon és a színpadon. A bollywoodi és külföldi filmekben egyaránt nagy sikert arató színésznő Újdelhiben halt meg szívroham következtében egy kórházban, ahova napokkal ezelőtt került be betegsége miatt.

Zohra Szehgalt egyebek mellett a Csavard be, mint Beckham című filmből ismerhetik a nézők, és olyan kitűnő filmszínészekkel dolgozott együtt, mint Michael Caine, Ben Kingsley vagy a bollywoodi sztár, Amitábh Bacscsán.
  
Táncosnőként kezdte pályafutását 1935-ben, majd a színház és a film következett. 1946-ban debütált a filmvásznon első hindi nyelvű filmjében, következő szerepét a Nicsa Nagar című produkcióban kapta, amely elnyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját. Sok évtizedes életművét 2010-ben az egyik legrangosabb indiai polgári kitüntetéssel, a Padna Vibhushánnal ismerték el.

Narendra Modi indiai miniszterelnök az elsők között méltatta a Twitteren a művésznőt. „Zohra Szehgal olyan jelentős színművész volt, akinek munkáját nemzedékek csodálták. Mély szomorúsággal tölt el a halála” – fogalmazott. „Micsoda életút és micsoda fantasztikusan szeretnivaló partner!” – írta róla Bollywoodban szintén ikonként ünnepelt kollégája, Amitábh Bacscsán.

Sehgal 94 évesen Bacscsán anyját alakította a Csini Kum című nagysikerű indiai produkcióban. A kritikusok különösen az anya-fia kapcsolat kitűnő ábrázolásáért dicsérték az alkotást. Irfan Habib történész szerint a színésznő a saját értékeit követve élte az életét, „távozása a művészet és kultúra nagy vesztesége”.

Szehgal 1912-ben született Uttar Prades államban. A negyvenes években az indai kulturális szcénában domináns szerepet betöltő baloldali színházi csoporthoz csatlakozva mutatkozott be először a színpadon. A hatvanas évek elején egy londoni drámai ösztöndíjjal érkezett Nagy-Britanniába, ahol a következő 25 évben számos angol filmben játszott, köztük az Én szép kis mosodámban, illetve népszerű tévésorozatokban is szerepet kapott. A kilencvenes években tért vissza Indiába, ahol még 95 éves koráig dolgozott. Hindi nyelvű filmjei közül a Szívből, igazán (1998) és a Már másé a szívem (1999) aratta a legnagyobb sikert.
   
Mikor betöltötte a századik évét, kijelentette: „Szeretném, ha nagyot nevetnétek, ha azt halljátok, hogy meghaltam”.

MTI

• Publikálva: 2014.07.11. 16:12 • Címke: hír, film