a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Előadások az elfeledett Teleki téri zsidóságról

glaser jakab emlekalapitvany lead

A józsefvárosi Teleki tér elfeledett zsidóságának életéről szóló programsorozatot szervez a Gláser Jakab Emlékalapítvány hétfőtől szerdáig Budapesten, a Kesztyűgyár Közösségi Házban. A háromnapos programsorozaton előadások, workshopok, kiállítás és városi séta is várja az érdeklődőket – közölték a szervezők az MTI-vel.

Két éve azzal a céllal hozta létre a Teleki tér 22. szám alatti, ma is működő zsidó stíbel (lakásimaház) alapítványa a Teleki'44 elnevezésű projektet, hogy rekonstruálják a városrész zsidó történelmét és fontosabb eseményeit. A szervezők tájékoztatása szerint a II. világháborúig több kisebb imaház épült és működött a piac körül, ahol sok zsidó árulta portékáját. Társadalmi összetételük azonban más volt, mint az újlipótvárosi vagy erzsébetvárosi zsidó közösségé, itt főként kevésbé asszimilálódott, alacsonyabb státuszú iparos, kiskereskedő zsidók éltek. Az Adler Tamás és Lelkes Szilvia által vezetett Teleki'44 projekt tagjai informális kapcsolatokon keresztül kezdtek el életútinterjúkat készíteni az ott élőkkel vagy korábbi lakókkal. Két év alatt mintegy 60 interjút rögzítettek, és emellett levéltári kutatásokat is végeztek. 

Hétfőn és kedden különféle előadásokat hallhatnak az érdeklődők – többek között a Teleki tér környékére betelepült zsidók társadalmi státuszáról, a józsefvárosi zsidó múlt történetéről, a helyi kóser kereskedelemről és vendéglátásról. 
Szó lesz a pótimaházakról, amelyekből mintegy 40 működött a környéken. Az itt élők ezeket csak különféle ünnepekre béreltek ki, nem egy nagy zsinagóga alá tartoztak, hanem szabad közösségként funkcionáltak. Asszonyok a Teleki téren címmel pedig azokról a nőkről esik szó, akik egyedül maradtak a háborúban. Az Ellenállók, embermentők, kalandorok című előadáson azokról a nem zsidókról beszélnek, akik 1944-45-ben életük kockáztatásával mentették meg zsidó honfitársaikat. A kutatások során az is kiderült, hogy voltak olyan zsidók, akik nyilasnak öltözve mentették az áldozatokat. Az előadók között szerepel mások mellett Toronyi Zsuzsa, a Magyar Zsidó Levéltár igazgatója, valamint Hegedűs Pál és Michael L. Miller, a Közép-európai Egyetem (CEU) oktatói. A rendezvény ideje alatt archív családi felvételekből álló kiállítás lesz látható. Szerdán pedig másfél órás sétára hívják a városrészbe az érdeklődőket – olvasható a programot ismertető tájékoztatóban.

MTI

• Publikálva: 2014.09.20. 17:47 • Címke: konferencia