a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

A két világháború Fejér megyei hősi halottairól készül részletes adatbázis

fejermegyelead

Az 1914 és 1980 közötti halotti anyakönyveken alapuló kataszter elkészítését kezdte el nemrégiben a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára, amely így szeretne teljes adatbázist alkotni a két világháború Fejér megyei hősi halottairól – jelentette be az intézmény megbízott igazgatója a megyei múzeummal közös keddi sajtótájékoztatóján.

Czetz Balázs hangsúlyozta, hogy az anyakönyvezett katonai és polgári áldozatokat településenkénti bontásban igyekeznek összeállítani. Megjegyezte, hogy a kutatás alatt érdekes információkra számítanak az 1956-os eseményekkel és az izraelita áldozatokkal kapcsolatban is. Közölte: a jövőben minden megyei települést megkeresnek, hogy az ott felállított első és második világháborús emlékműveken szereplő neveket is hiánytalanul feljegyezhessék. Az adatbázisban rögzítik majd a hősi halottak összes személyes adatát, amely teljes egészében a kutatók rendelkezésére áll majd és a települések saját honlapjaikon is elérhetővé tehetik.

Czetz Balázs óriási munkának nevezte az adatbázis összeállítását és rendkívül érdekes információforrás elkészülésében bízik. Példaként említette, hogy a gyűjtés első napjaiban feltehetően rábukkantak az első világháború első Fejér megyében elhunyt áldozatára: 1914. július 29-én Abán a bécsi léghajós osztály századosa autóbalesetben vesztette életét. Az MTI kérdésre elmondta, hogy a fényképekkel illusztrált összeállítással várhatóan jövő tavaszra, nyár elejére végeznek. A levéltár igazgatója elmondta azt is, hogy a Szent István Király Múzeummal közösen az első világháború centenáriuma és a második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából gyűjtést indítottak. Demeter Zsófia a Szent István Király Múzeum igazgatója kiemelte: nagy szükségük lenne a jelenleg magánkézben lévő "világháborús kincsekre", mert azok segítségével tudnának igazán teljes képet adni a két korszakról. Megemlítette, hogy írott, tárgyi és képi anyagokat várnak, amelyek tovább gazdagíthatják a közgyűjteményeket és közelebb vihetik a fennmaradt emlékeket a nagyközönséghez. Reményét fejezte ki, hogy az időben jóval távolabbi első világháborúval kapcsolatosan is érkezik hozzájuk jelentős emlékanyag, hiszen ez volt az első hadiesemény, amelyről szervezetten tudósítottak, másrészt minden magyar katona zubbonyának egyik zsebében volt egy jegyzetfüzet, amelybe a történésekről, személyes benyomásokról, helyszínekről, hadműveletekről írhattak. Bányai Balázs, a múzeum történésze elmondta, hogy a gyűjtőmunkát már elkezdték és felvették a kapcsolatot a hagyományőrző szervezetekkel és magángyűjtőkkel. Elsődleges céljuknak nevezte, hogy saját gyűjteményeiket kiegészítsék leginkább tárgyi emlékekkel, mert azokból van a legkevesebb a múzeumnak. Közölte, hogy a felajánlások mindkét intézményben leadhatók.

MTI

• Publikálva: 2014.11.11. 16:01 • Címke: hír