a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

25 évvel a rendszerváltás után

osa_leadA Google és az OSA Archívum közös virtuális kiállítást rendezett a rendszerváltás magyarországi eseményeiről.

A Google az OSA Archívummal együttműködve virtuális kiállítással emlékezik a 25 évvel ezelőtti rendszerváltásra a Google Kulturális Intézetének honlapján. A magyarországi eseményekről szóló online kiállításon az OSA Archívum korabeli fotókkal és videókkal mutatja be az 1989-es rendszerváltáshoz vezető utat. A kiállítás anyagában található többek között egy kézzel rajzolt Budapest térkép az 1956-os forradalom október-novemberi csapatmozgásairól és harcok helyszíneiről, az '56-os forradalom névtelen áldozatainak emlékére készített kopjafa, melyet a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában helyeztek el, valamint részletek a Szabad Európa Rádió gyűjteményéből. Hasonlóan a magyar kiállításhoz, a kelet-európai rendszerváltásokról további kilenc virtuális gyűjteményt állítottak össze a Google Kulturális Intézetének honlapján cseh, szlovák és lengyel múzeumok illetve archívumkezelők. Az OSA Archívum által összeállított, magyarországi eseményeket bemutató kiállításban többek között a Szabad Európa Rádió gyűjteményéből válogatott anyagok, magyar állami propagandafilmek és kutatási dokumentumok, interjúk, jelentések és poszterek, illetve a Fortepan amatőr fotóarchívum képei is szerepelnek.

Az internetezők megnézhetnek egy kézzel rajzolt Budapest térképet, amely az 1956 október-novemberi csapatmozgásokat és harcok helyszíneit ábrázolja. A térképet valószínűleg Király Béla vezérezredes, Budapest katonai parancsnoka készítette az ENSZ 1956-os Különbizottságának meghallgatására. Találnak fotót arról a faragott kopjafáról, melyet 300 társával együtt az Inconnu független művészcsoport készített és helyezett el a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájában az 56-os forradalom névtelen áldozatainak emlékére, illetve egy részletet a Szabad Európa Rádió háttérjelentéséről amely többek között Nagy Imre és mártírtársai 1986. június 16-i hivatalos újratemetéséről szól.

kezzel rajzolt budapest terkep google
1956 október-novemberi csapatmozgásokat és harcok helyszíneit ábrázoló, kézzel rajzolt Budapest térkép

Rév István, az OSA Archívum igazgatója így kommentálta a rendszerváltásról szóló online kiállítás megnyitását: „1989: volt-e? Bár senki sem számított arra, hogy – így, hogy akkor – megéri a rendszerváltást (talán egyedül a francia demográfus, Emmanuel Todd, aki 1976-ban huszonöt évesen a csecsemőhalandósági adatok elemzése alapján előre látta a kommunizmus elkerülhetetlen összeomlását), ma mindenki úgy tudja, vagy úgy emlékszik, hogy biztosan mást remélt, mint ami bekövetkezett. A kortársak döntő többsége tudta 1989-ben, hogy történelmi léptékkel mérve is korszakos jelentőségű események szemtanúja, ám a fejlemények fényében, a többség ma, visszatekintve, másként látja a helyzetet. Pedig nem(csak) a következmények minősítenek egy történelmi eseményt.”

szabad europa radio jelentese
Itt található egy részlet a Szabad Európa Rádió háttérjelentéséből

A magyar eseményeket feldolgozó virtuális kiállítás mellett a rendszerváltás 25. évfordulója alkalmából további kilenc tematikus kiállítás tekinthető meg a Google Kulturális Intézetének oldalán, melyeket cseh, szlovák, valamint lengyel múzeumok és archívumkezelők állítottak össze. „Ezek a kiállítások kitűnő példái annak, hogy miért fontos az archív gyűjteményeket és a köréjük fonódó történeteket az interneten is elérhetővé tenni. A kiállítások darabjai számos történeten keresztül idéznek fel olyan múltbeli pillanatokat, melyek Magyarország történelmében is meghatározóak voltak. Az, hogy mindez elérhető az interneten, nem csak új és nemzetközi közönséget hozhat a kiállított anyagoknak. A bemutatott történetek segítségével a jövő generációi részletesebben megismerhetik ezeket a Magyarország számára is fontos, múltbeli eseményeket” – mondta Heal Edina, a Google magyarországi vezetője. A rendszerváltás 25. évfordulójára összeállított kiállításokat itt nézhetik meg az internetezők. További újdonságokról a Google Kulturális Intézetének Google+ oldalán olvashatnak.

A Google Kulturális Intézetéről
A Google Cultural Institute célja, hogy a világ kulturális kincsei, archívumai, a kulturális örökség részei és egyéb kulturális anyagok elérhetővé váljanak az interneten. A kezdeményezés azért jött létre, hogy a világ kultúrájának minél nagyobb részét fedezhessék fel az emberek az interneten. A Google
Kulturális Intézete azzal, hogy az interneten is elérhetővé teszi a kulturális kincseket, demokratizálja a hozzáférést a múlt eseményeihez, miközben megőrzi ezeket az értékeket a jövő generációi számára.

A Google Kulturális Intézete számokban
A Google Kulturális Intézetének több mint 500 partnere van a világ 60 országában. Az összes kiállítási anyagot figyelembe véve több mint 57 ezer műtárgyat nézhetnek meg virtuálisan az internetezők, melyek közül 96 darabot rendkívüli részletességgel, akár gigapixeles felbontásban is
megvizsgálhatnak.

• Publikálva: 2014.11.13. 11:09 • Címke: kiállítás