a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Nyomtass szobrot a Metropolitanból vagy a British Múzeumból

lead met museum

A múzeumok általában rendkívüli módon vigyáznak gyűjteményükre, legjobb esetben a múzeumshopban vásárolhatjuk meg egy-egy alkotás miniatűr utánzatát. Ami érthető is, hiszen a múzeumok nagy része ezek értékesítésével tudja kiegészíteni bevételeit.

Azonban a Metropolitan Múzeum idén novemberben úgy döntött, hogy a gyűjteményében található műtárgyai egy részét kinyomtathatjuk otthon 3D-ben is. Igaz, ehhez első lépésben be kell szereznünk egy MakerBot 3D-s nyomtatót – ami 2000 dollárba kerül.

caius
Ha 3D-s nyomtatásra adjuk a fejünket, akár a bejárati ajtó mellé is tehetjük Caligula szobrának másolatát. A képre kattintva már a Thingiverse-n landolunk és kezdhetjük is a nyomtatást.

Az egész úgy kezdődött, hogy a MakerBot rajongói digitális kamerákkal és egyéb eszközökkel felszerelkezve a MET antik gyűjteményének különleges darabjait digitalizálták; munkájuk eredményeként már mi is kinyomtathatjuk ezeket, akár saját szoborparkunk is lehet. A Metropolitan Múzeum gyűjteményéből immár 75 szobrot választhatunk otthonunkba, irodánkba, esetleg kertünkbe. Karácsonyi ajándéknak is kitűnő! A 3D-s modellek megtekinthetők itt.

Természetesen a londoni British Múzeum is villámgyorsan követte az amerikai példát. Mivel a British Múzeum gyűjteménye hatalmas, remélhetőleg majd százával teszik hozzáférhetővé a terveket. Egyelőre ily módon csak 14 műtárgy elérhető, leginkább az egyiptomi gyűjtemény kincsei: szobrok és szarkofágok várnak nyomtatásra.


Amenemhat fáraó mellszobrát ide kattintva nyomtathatjuk ki. A British Museum a Sketchfabre tette fel elérhető anyagait (eddig a Thingiverse volt az online 3D-modellek monopol helyzetben levő Youtube-ja)

A brit modellezők a szobrok rendkívüli részletgazdaságára tekintettel a szobrok 3D-s tervét a 123D Catch programmal készítették. Reméljük, hamarosan hazai gyűjtemények darabjait is kinyomtathatjuk otthon.

mandarchiv.hu

• Publikálva: 2014.12.08. 13:00 • Címke: 3D