a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

​A Király, aki örökké fiatal maradt

80 éves lenne Elvis Presley

elvisElvis Presley énekes és filmszínész, a rock and roll emblematikus alakja, az amerikai popkultúra egyik legismertebb figurája, egy nemzedék bálványa éppen ma lenne 80 esztendős.

Bár a könnyűzenei szerepléseket sokan a fiatalság privilégiumának tartják, vannak olyan idős zenészek, akik több évtizedes karrierjük vége felé is rivaldafényben állnak. Németország gramofonsztárja, Johannes Heesters 108 éves korában bekövetkezett halála előtt néhány héttel még koncertet adott. Charles Aznavour, a francia sanzon kiemelkedő alakja 90 évesen, a szentimentális amerikai popdal híres képviselője, Johnny Mathis 79 évesen énekel – s ahogy mi is írtunk róla, a zseniális jazzénekes, Tony Bennett 88 évesen is elbűvöli közönségét, duettpartnere egyébként a nála kereken hatvan esztendővel fiatalabb Lady Gaga.

elvis
Listavezető dalai nem férnek egy CD-re

Talán van egy olyan előítéletünk, hogy a rock nagyágyúi pörgőbb és önpusztítóbb életet élnek, mint a jazz és a sláger képviselői. Ennek ellenére az idén 80 éves Jerry Lee Lewis és a 89. évébe lépett Chuck Berry is köztünk van még. Sokszor elképzeltem magamban, milyen lenne ma a rajongói által egyszerűen csak Királyként emlegetett Elvis Presley. Legőrültebb hívei összeesküvés elméleteket gyártanak abban a reményben, hogy valahol még köztünk van, elbujdosott az egyre hisztérikusabb rajongók és az őt egyre jobban kihasználó menedzserek elől – esetleg messzire repült a fantasztikus históriák kedvenc járművén, a híres-neves repülő csészealjon. Sajnos nincs igazuk, 1977 óta nincs már köztünk, így csak a lehetetlen látomások világába sorolható, ha elképzeljük őt hófehér fellépő ruhájához passzoló hófehér hajjal, ahogy a Love me tendert énekli, mondjuk egy év eleji összevont újévi-születésnapi koncerten.

elvis
Artist Of The Century

Mississippi államban, Tupelo városban született. Tizenhárom éves volt, amikor családjával Memphis városába költöztek. Az ötvenes években lett meghatározó sztár, ezen évtized végét éppúgy dominálják felvételei – ahogy a Beatles a hatvanas éveket, a beatkorszakét. Ezek után különösen tiszteletre méltó, hogy az új nemzedék képviselője, John Lennon állítólag így nyilatkozott: „Elvis előtt nem volt semmi”. Ez persze nem igaz, Elvis előtt volt Frank Sinatra – bár szembetűnően eltérő stílust képviselnek, azért előfordult, hogy találkoztak: 

És Elvis előtt volt az a gazdag, elsősorban afroamerikaiakhoz kötődő könnyűzenei hagyomány – például a blues és a gospel –, amely a tizenéves Presley ízlését is alapvetően meghatározta. Az ötvenes évek faji szegregációtól terhelt, messze nem édeni Amerikájában lett sztár – és a kor ellentmondásai ellenére egy olyan Amerika arca lett, amely az öreg kontinens – és különösen annak keleti fele – számára álomvilág volt. A hajó méretű, csillogó-villogó országúti cirkálók, a fejlett televíziózás világa volt ez. (De elég megnéznünk az 1954-es év sci-fi novellaterméséből válogató, javarészt amerikai szerzők műveiből szemezgető Szívélyes Fahrenheit című novelláskötetet – és összehasonlítanunk az 1954-es év magyar prózairodalmával, hogy lássuk, a különbség mekkora a problémafelvetésekben, a jövőképekben is.)

Elvis „fekete” hangjára 1953-ban figyeltek fel először, majd karrierje 1954-től kezdett el felívelni, a Sun Recordsnál kiadott, rockabilly jellegű felvételekkel. 1956-ban már országos sztár lett a Heartbreak Hotel című kislemezzel.



Telt, összetéveszthetetlen hangja mellett hajviselete, öltözködése, maga korában pimaszul erotikusnak ható, a nőket megőrjítő csípőmozgása is egyedi jelenséggé tette, akit a közönség sikoltozva, extázisban ünnepelt. Hírnevét jó célokra is fordította, például akkor, amikor 1957 januárjában Ed Sullivan tv-showjában a Peace in the Valley (Béke a Völgyben) című dalt énekelte, az 1956-os forradalomra emlékezve és a magyaroknak való adakozásra szólítva fel a nézőket. E kiállásáért – és valószínűleg azért is, mert Magyarországon is mindmáig generációk kedvence – Budapesten közterület viseli nevét, és 2011-től fővárosunk díszpolgára.



Az ötvenes évek végén katona volt Németországban, ahol későbbi feleségével, Priscilla Anna Wagnerrel is megismerkedett (ő később Priscilla Presley néven elismert színésznő lett, 1968-ban született lányuk, Lisa Marie Presley pedig neves énekesnő). Presley már az ötvenes években is bemutatkozott a film világában – elég talán az 1957-es Börtönrockot megemlíteni, melynek címadó dala, a Jailhouse Rock az egyik legismertebb dala. Leszerelése után, a hatvanas években még közel harminc filmet forgattak vele, jobbára kellemes, könnyed, zenés darabokat.



A hatvanas évek végétől ismét zenei karrierjére koncentrált. Testőrök hada vette körül a fényűző – és egyre inkább a country jegyeihez közelítő – külsőségek között koncertező énekest, aki szenzációs showt kerekített minden fellépése köré – annak ellenére, hogy a zenei stílust, amelyet képviselt, radikálisan már nem újította meg. Drogfüggése egyre közismertebb lett, szenvedélybetegsége és romló egészségi állapota kései fellépésein is látszik: de a negyvenkét éves korára elhízott, beteges, zavart emberré vált legenda utolsó munkái is a zseni nagyságáról árulkodnak. My way – énekli a francia eredetiből, Paul Anka által írt szöveggel, Frank Sinatra által híressé tett dalt nem sokkal halála előtt:



Sajnos 1977. augusztus 16-án eltávozott. Amikor magyar követőjéről írtam, azt kívántam neki, hogy együtt ropják most valahol, a mennyei parketten. Akárhogy is: a többszörös Grammy-díjas és 1971-ben Grammy-életműdíjjal is kitüntetett Elvis Presley halhatatlan alakja a rock and rollnak: a műfajnak, amely részben az ő pályája révén – és az ő nyomdokain – lett a könnyűzene világformálóan sikeres áramlata.

Képes Gábor

• Publikálva: 2015.01.08. 07:30 • Címke: évforduló, zene

Kapcsolódó írások