a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

A breton, akire féltékeny volt Breton

tanguy_leadVolt valami abban a fiatalemberben, aki 1922-ben, leszerelve a katonaságtól meglátott egy Giorgio de Chirico képet, és festő lett. Mégpedig jól jegyzett művész, a szürrealisták egyik ikonja. Pedig Dalí és Max Ernst mellett nem volt egyszerű levegőhöz jutni egy breton hajóskapitány fiának.

Yves Raymond Georges Tanguy-nak mégis sikerült. Pedig még az irányzat „pápájával”, André Bretonnal is összeveszett. 60 éve halt meg szívrohamban a külsejében is szürreális férfiú.

tanguy
Yves Tanguy (1900-1955)

Még az elején úgy volt, hogy Yves az apja nyomdokaiba lép, akit nyolc évesen veszített el. Az iskolák után, 18 évesen egy kereskedelmi hajón szolgált, mikor behívták katonának. A seregben barátkozott össze a kizsákmányolás-ellenes költővel, Jacques Prévert-rel, aki a húszas években rövid ideig a szürrealistákhoz csapódott. Tanguy 1922-ben, leszerelés után Párizsban lógott, mikor a legendák/önéletírások szerint egy galériában meglátta a görög/olasz Giorgio de Chirico egyik, valószínűleg az Olasz terek sorozatból származó festményét. E kép hatására kezdett el festeni, kis műtermet bérelt és addig pingálgatott, míg ő nem lett a neves szürrealista Yves Tanguy.

tanguy_indefinitive
A tenger alatt, vagy a világűrben?

No persze ehhez azért kellett többek között a csillagok szerencsés együttállása is, pontosabban az, hogy a kezdő festőt Prévert bevezesse a szürrealista társaságba, ahol az amúgy igen csak szeszélyes és minden nálánál nagyobb formátumot kiutáló André Breton valami miatt a szárnyai alá vette. A „szürrealizmus pápája” a reklám mellett jövedelmet is biztosított számára, mikor éves szinten 12 képre szerződött vele. És Tanguy megkezdte a termelést, Breton megfogalmazásában „távoli expedíciókat” indított nem létező világokba, amik ekkoriban leginkább tenger alatti tájakra, vagy a világűr csodáira emlékeztettek.

tanguy_multiplication
Az amerikai szárazföldön


És persze ott van a szürrealisták minden nagyobb csoportos kiállításán, pedig ezekből sok volt Európa-szerte. És 1927-ben összejön az egyéni tárlat is, csillaga egyre magasabban ragyog, bár anyagiakban azért nem dúskál, ami a mozgalomra is elmondható. Ezért is jött jól a gazdag amerikai szenátorlány, Katherine Linn Sage pénze, aki a harmincas években érkezett meg Párizs fényében fürdeni. Sage festő volt, szintén egy de Chirico festmény hatására lett szürrealista. (Az 1938-as nemzetközi szürrealista kiállításon 14 ország 60 alkotójának 299 munkája között találta meg az akkorra már Breton kegyeiből kipottyant olasz festményét.)


tanguy_reply_to_red
Távoli expedíciók nem létező világokba

Sage metafizikus tájai ugyan inkább sci-fi illusztrációkra hasonlítanak, de Tanguy beleszeretett és válása után feleségül is veszi. Breton pedig, talán a pénzforrások elvesztése feletti aggodalmában, megharagszik a festőre, de éppen jókor kitör a második világháború, és Tanguy 1939 novemberében követi nejét New Yorkba. Az Államokban mindketten jól megtalálják számításukat, végül egy Woodbury nevű farmot vásárolnak meg Connecticut államban. Tanguy „kilép a szárazföldre”, bonyolultabb, precízebben kialakított képeket készít. A festés mellett művészbarátaikkal nagy bulikat, ivászatokat csapnak, melyek nyomai ott vannak a művészházaspár arcán is. Talán ezért is kap Tanguy agyvérzést, ami korai halálát okozza. Felesége 1963 januárjában követi, golyót repít a szívébe.

tanguy
Kay és Yves

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.01.15. 13:20 • Címke: képzőművészet, évforduló