a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Boldog születésnapot, Monopoly!

monopoly_leadA játék története szövevényes, akár egy kalandregény. Mivel ötletét többen is magukénak vallották, pontos születésnapját nehéz megállapítani. Elizabeth Magie a múlt század elején alkotta meg Landlord’s Game nevű társasjátékát, amelynek célja egy adózási forma egyszerű megértetése volt, lényege pedig meglepő módon az, hogy a monopólium alapvetően rossz dolog.

1924-ben Elizabeth Magie szabadalmaztatta a játékot, amely ezután leginkább házi másolatok és egyetemi előadások útján terjedt. Feltehetően szóbeszéd útján ismerte meg Charles Darrow is, aki később saját találmányaként tüntette fel. Manapság úgy vélik, ő csupán a klasszikus változat egyik véglegesítője volt, de az tagadhatatlan, hogy a sokkal frappánsabb Monopoly elnevezést neki köszönhetjük.

monopoly
Elizabeth Magie, a Monopoly feltalálója


Érdekesség, hogy mind Magie, mind Darrow megpróbálta a Parker Brothers részére értékesíteni a játékot – előbbit 1910-ben, utóbbit 1934-ben utasították vissza. Parkerék problémája elsősorban az volt, hogy a játék túlságosan bonyolult és túl sokáig tart végigjátszani. Ebben lehet valami, mert az eddigi leghosszabb Monopoly-mérkőzés 70 napig tartott.
   
Darrow azonban nem csüggedt, saját költségén kezdte terjeszteni a Monopolyt, aminek óriási sikere lett Philadelphiában. Erre már a Parker Brothers is felfigyelt. A jogi bizonytalanságok elkerülése érdekében, 1935. november 6-án megkeresték az eredeti feltalálót, Elizabeth J. Magie-t és megvásárolták a Landlord’s Game szabadalmát, hogy már abban az évben nyugodt szívvel tudják forgalmazni a Monopolyt. Az eredeti verzióban Atlantic City sokat érő utcáira licitálhattak a játékosok, a világhódító út során később London, Párizs, vagy épp Budapest ingatlanjaival gazdagodhattak a „befektetők".

monopoly_1941
Monopoly 1941-ből

Bár a játék eredeti gondolata antikapitalista propaganda volt, a sors iróniája, hogy végül a kapitalizmus egyik jelképévé vált. Fidel Castronak például első dolga volt, hogy betiltsa a Monopolyt, és elkobozza az összes példányt a szigeten, mondván: a kapitalista rendszer megvetendő szimbóluma. A Monopoly még ma is be van tiltva Kubában, ahogy Kínában és Észak-Koreában is.

A Hasbro, a Monopoly kiadója, idén különlegességgel ünnepli bemutatásának 80. évfordulóját: a 30 ezer piacra dobott társasjátékból nyolcvanba a játékpénz helyett igazi pénzt tesznek. (Hogy a játék igazi pénzt rejt, nem az első eset: a második világháborúban az Egyesült Királyság titkosszolgálata a náci Németországban lévő hadifoglyoknak juttatott a társasokból, amelyekben igazi pénz, valódi térkép és működő iránytű is rejtőzött.)

monopoly
Játszhatunk akár Star Trek-verzióval is

A számok szerelmeseinek még néhány érdekesség: a játék egy példánya már a világűrben is járt, 2007-ben az Atlantis űrsikló vitt magával egyet. A legdrágább Monopoly-tábla kétmillió dollárt kóstál. 275 milliónál is több példányban adták el, 43 nyelven, a világ 111 országában. Elterjedtségének köszönhetően 1973 óta világbajnokságon is megmérkőzhetnek a legjobbak. Ha valakinek kedve támadt részt venni rajta, elő a Monopolyval és kezdődhet a játék!

Tompa Éva

• Publikálva: 2015.02.08. 15:15 • Címke: évforduló, művelődéstörténet