a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Tanszékvezető természetművész a Vízivárosban

eross_leadHogy hogyan is lesz egy természetművész tanszékvezető egy vidéki főiskolán, arra talán korunk sokat emlegetett művészetfelfogása adhat némi magyarázatot: a művészet az, amit fogyasztunk.

Így nem is kell ecsetekkel és vászonnal vagy tustollal dolgoznia egy művészeti tanszék vezetőjének, sokkal fontosabb például a jelenlét, az ismertség és a nemzetközi kapcsolatrendszer. Erőss István ezekkel nagyon jól áll, most a Művészek a II. kerületben sorozat részeként a Vízivárosi Galériában láthatjuk munkáinak dokumentumait.

eross_istvan_naptetovalas
Naptetoválás

A csíkdánfalvi születésű Erőss István érettségi után képzőművészetet tanult a bécsi, a hágai akadémiákon, majd a 1995-ban a Képzőn grafika szakon diplomázott, a pécsi Művészeti Karon pedig doktori fokozatot szerzett. Képzettsége mellett kapcsolatrendszere sem hétköznapi, projektekben vett részt, vagy kiállított Ulánbátortól Csíkszeredáig, Makótól Malmőig, de Tajvan és Korea, Ghána és Kenya, vagy India és Kína sem ismeretlen terepek számára. 2008-tól vezeti Egerben a Művészeti Tanszéket, számos előadása és publikációja mellett 2011-ben Természetművészet címmel megjelentette törekvéseinek elméleti megalapozását is. Sikeres ember, mondhatnánk, olyan ötvenes éveit éppen csak megkezdő valaki, aki előtt még fényes pályafutás áll. Mert bele kell törődnünk, hogy a képzőművészet kilépett a műtermek és galériák bezártságából, az új művész mint az egykori vándorpiktorok, járja a világot, csak most már némileg könnyebb legyőzni a távolságokat. Könnyebb a találkozás távoli kultúrákkal, és így egyszerűbb a kapcsolódási pontok felismerése, rögzítése is. Kiemelt fontosságúvá válik az állandó párbeszéd a különböző filozófiák, felfogások és attitűdök között.

eross_istvan_bogancspulcsi
Bogáncspulóver

A természetművészet – mert „eszközei”, anyagai óhatatlanul mindenütt jelen vannak – tökéletesen alkalmas forma erre a feladatra. A Vízivárosi Galéria intim terében felvonultatott dokumentációk, printelt fényképek és a Mezőszemerén 2014-ben készült videó a mögöttünk hagyott évtized termése. A fotókon a testét bátran felhasználó Erőss 2007-ben Gyergyószárhegyen bogáncsból készített pulóverbe bújik, Zsámbékon tollban hempereg. 2009-ben Angliában csalánnal csípeti hólyagossá magát, Horvátországban és Indiában pedig „naptetoválásokkal” teszi próbára bőrét. Helyspecifikus műveiről vetített összeállításban láthatjuk természetes penész által alakított szobrait és tájban, természeti környezetben elhelyezett installációit és objektjeit. Bambusz szélhárfát készít Japánban Zene szúnyogoknak címmel, Koreában 30 ezer evőpálcikát fúr bele egy fatörzsbe, Tajvanon pálmalevelekből és rostokból készít méretes golyóbist, Indiában pedig szárított tehénlepényből rakat kis házikót maga köré. Kászonban szőrös kutat készít hallgatóival, Németországban fákat öltöztet fel Farkas báránybőrben címmel.

eross_jel
Jel, hallgatókkal közösen készített munka, Kászon, Románia

A Munkácsy-díjas Erőss ezzel együtt, ha minden igaz, a 123. kiállításánál tart, hogy aztán ennyi elfoglaltság, utazás, kaland mellett mikor marad ideje a tanszék ügyeinek intézésére, azt nem lehet tudni. De azt is megoldja, abban biztos vagyok, mégpedig látványosan és sikeresen.

Pálffy Lajos

Erőss István: Természet – Művészet
(Művészek a II. kerületben)
Vízivárosi Galéria

• Publikálva: 2015.02.23. 15:44 • Címke: kiállítás