a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Békebeli Esősnap Sötéttarka Százvíz

hundertwasser_lead

Hundertwasser nélkül Bécs, vagy még inkább Ausztria igencsak kevesebb lenne. Ugyan az építészszakma egy része a mai napig fúj rá, ugyanakkor épületei, átépítései szemet gyönyörködtetően ott vannak szerte a nagyvilágban. 15 éve aludt el a bolondos művész, Ausztria felé hajózva.

Amikor megnyíltak a határok, bizonyos magyarok nem kvarcóráért, vagy később Gorenjéért indultak a szomszédba, hanem éppenséggel egy vidám szakállas emberke dolgait szerették volna látni a Kegelgasse 34-38-ban. A szerencséseknek még az is megadatott, hogy magával a grafikus/építész/festő/filozófussal is találkoztak, amint ott téblábolt felemás csíkos zokniban, kinyúlt pulóverben és furcsa sityakban az általa tervezett Hundertwasserhausban. A rozoga biciklivel kacsázó szakállas férfiú Friedrich Stowasser néven született, apja háromhónapos korában meghalt és anyja zsidóságát leplezendő lépett be a náci párt ifjúsági szervezetébe.

hundertwasser

Érettségi után pont három hónapot bírt ki a bécsi Képzőművészeti Akadémián, majd a nyakába vette a világot. Itália és Párizs után eljutott Marokkóba és Tunéziába, később pedig annyi országba, hogy azt nehéz lenne összeszámolni. Első kiállítása még Bécsben volt 1952-ben, de ’54-ben már Párizsban rakja ki alkotásait. Milánó és Tokió után 1962-ben nagy sikere van a Velencei Biennálén, 1968-ban pedig visszatér a lagúnák városába, hogy átépítsen egy rozzant hajót, amiből a négy év alatt megszületik legendás Regentag, az Esős nap. Még 1949-ben felveszi a Hundertwasser nevet, végül Friedensrich (Békebeli) Regentag (Esős nap) Dunkelbunt (Sötéttarka) Hundertwasser (Százvíz) néven mutatkozik be, ha erre sor kerül.

hundertwasser_regentag
A Regentag

Hogy Százvízként mi mindent csinált, azt most lehetetlen elsorolni. A festés/rajzolás mellett az biztos, hogy fát, azt rengeteget ültetett. Aztán kiáltványokat fogalmazott, előadásokat tartott, filmekben, tévé-show-ban szerepelt, akciózott, bélyegeket tervezett és meztelen beszédeket tartott, 1969-ben éppen Bécs alpolgármester-asszonyának. Az biztos, hogy kezdetektől fogva vallotta, mi csak vendégek vagyunk a természetben, hát viselkedjünk is úgy, ahogyan vendégségben illik. És ha már idézeteknél tartunk, akkor művészete kapcsán meg úgy nyilatkozott, hogy „annyi sok vonal van, millió és millió, de halálos csak egy van köztük: a vonalzóval húzott”. És valóban, gondos kutatással sem találunk vonalzós egyeneseket dolgain, de 1983-tól induló építészeti munkásságában sem. Pedig az építészek mániája az egyenes, talán ezért sem szeretik a girbegurba Hundertwassert, és tartják „dekorációpingálónak” a szakmában.

hundertwasser_haz
Hundertwasser Ház, Bécs

Még szerencse, hogy a közönség és a megrendelők más véleményen voltak, így készülhetett el a 250 élő fával is ellátott kegelgasse-i ház mellett még sok-sok bohókás építménye. Frankfurtban óvodát, Stájerországban Szent Borbálának szentelt templomot épített át, a KunstHausWien után a bécsiek neki köszönhetik egyedülálló hőközpontjukat.

hundertwasser_rogner_bad
Rogner Bad Blumau

Aztán jöttek a fürdők (lakóépület Bad Sodenben és a magyar határtól fél órányi autóútra Bad Blumau), az autópálya-pihenő Bad Fischaunál, a grazi onkológia, az osakai hulladékégető, vagy wittenbergi gimnázium. És a földdel fedett „hobbitházak”, a híres kawakawai nyilvános WC, az uelzeni pályaudvar vagy az altenrheini piac Svájcban.

kawakawa_wc
Illemhely, Kawakawa, Japán

Ekkoriban Hundertwassaer már leginkább Új-Zélandon tartózkodik, ahová 1989-ben hajózik el. És ahol 400 hektáros birtokát teleülteti növényekkel, többek között tulipánfákkal. 15 éve egy ilyen alatt helyezték végső nyugalomra, koporsó nélkül, úgy, ahogy a világra jött. Mert tiszta humusszá akart válni, hiszen csak vendégek vagyunk itt.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.02.19. 13:06