a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Mesés csodák vagy csodás mesék fehér papíron

nemeth_leadVannak emberek, akik csodákra képesek egy fehér papír és egy toll segítségével. A 49 éves Németh Miklós grafikáit nézegetve jutott ez eszembe. A zalaegerszegi művész rajzait végre a fővárosban is láthatjuk, igaz csak egy parányi szobácskában, a várbeli Koller Galéria emeletén.

A Koller Galéria a Táncsics utcában maga is egy meseház sejtelmes udvarával, lépcsőivel és zegzugaival. Pont olyan hely, ahol jól érzik magukat Németh Miklós mesésen szép rajzai. Mert ez a két jelző jutott eszembe, amikor még 25 évvel ezelőtt láttam ezeket a munkákat. Alkotójuk a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola rajz szakos hallgatója volt, akinek a pörgős főiskolai mindennapokban is volt ideje, akarata arra, hogy órákra leüljön egy hófehér karton elé, és csőtollal, fekete tussal felrajzolja rá álmait, vagy éppen azt a világot, amiben a legszívesebben élne.

nemeth1

A csőtoll használata komoly szakmai hátteret, biztos kezet feltételez, hiszen itt nincs nagyon lehetőség a korrekcióra, javítgatásokra. A mű már készen ott van a fejben, a lélekben, a feladat az, hogy ez átkerüljön a papírra, hogy mások is pontosan tudják, hogy mit is akarunk megmutatni magunkból, és akár el is utazhassanak azokba a távoli világokba, amik e kézműves lapokon megjelennek.

nemeth

Mert Németh Miklós hisz a kézművességben, bevallottan azok közé a névtelen középkori alkotók közé sorolja magát, akik még művészi ego nélküli mesteremberek voltak. Az ő közege is az alkotói magány, a csend, amit ugyan 18 éven keresztül meg-megtört a tanítás, az iskolák zsivaja. Itt nem az allűrök, az énprezentáció van a központban, nem a kommunikációs trükkök, ismeretségek felhasználásával épül fel a művészi pálya. Itt a fehér papír, a csőtoll van, no és a kéz, ami vezeti a vonalakat. Amik mindig csodaszépen ívelődnek, gomolyognak, kanyarodnak, és elvisznek bennünket akár az Időasszony terére, akinek hosszú körmű a kezében persze míves óra van és a mesés épületek által határolt térben egy kis krokodilt sétáltat éppen. Vagy felutazott a Várba A rózsa fogságába(n) került mágus is, persze nem egyedül, A hiénák társaságában.

nemeth

Alig tíz rajz, csupán csak ízelítő a 2014-es esztendő munkáiból. Hja, kicsike ez a szoba, pedig mennyire szívesen látnánk azokat a nagyobb kartonokat, vagy éppen a mesekönyvekhez készített számtalan illusztráció eredeti rajzait. Majd talán ilyen is lesz egyszer. Addig meg az vigasztaljon, hogy a gyerekek már lapozgathatják Bubics Tünde Hollókék című könyvét, benne Németh Miklós 15 illusztrációjával. De jó nekik!  

Pálffy Lajos

Németh Miklós egyedi tusrajzai
Koller Galéria, Minerva szoba
2015. február 12. - március 12.

• Publikálva: 2015.03.10. 09:46 • Címke: kiállítás