a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Még ha részleges is, de fontos

filmhiradok_online_leadMa is nagy izgalommal mentünk ki megfigyelni, hogy sötétebb lesz-e a napfogyatkozás idején, és aki tehette, bele is nézett a Napba. Remélhetőleg szűrő vagy fényvédő szemüveg segítségével.

A napfogyatkozás, legyen az akár részleges is, jelenségét már nagyon régóta ismerjük. Feljegyzések szerint az ókori babiloniak és kínaiak is meg tudták már jósolni az elkövetkező napfogyatkozás időpontját (Kr. e. 2500-ban). Később rengeteg babona is kapcsolódott hozzá, például a kínaiknál az elkövetkező császár egészségét és prosperitását jelezték előre. Hérodotosz i. e. 585. május 28-án bekövetkezett napfogyatkozásról azt írta, hogy a napfogyatkozás hatására leállították a médek királya, Küaxarész és a lüd uralkodó, Alüattész háborúját, mivel a katonák az elsötétülő ég láttán megijedtek és abbahagyták a harcot. Manapság már nem ijedünk meg, hacsak nem attól, hogy a szemünket ne károsítsa az ilyenkor keletkező káros sugárzás, hanem izgatottan figyeljük, hogy miképpen takarja el a Hold a Napot.

video

Az 1954-es filmhíradó tudósítása szerint már akkor is nagyon vigyáztak szemük fényére a napfogyatkozást megfigyelését végző szakemberek és érdeklődők, igaz, akkor még csak kormozott üveget használtal szemvédőnek. Abban az évben június 30-ra esett a különleges esemény, amelyet a gellérthegyi Uránia Csillagvizsgáló műszerein keresztül is figyelhetett az ott összegyűlő csoport. Bár ma csak 60% takarásban volt a nap, 1954-ben megközelítőleg a Nap nyolctized részét takarta el a Hold. Legközelebb 2022-ben lehet hasonló élményben részünk. 

• Publikálva: 2015.03.20. 15:29 • Címke: filmhíradók