a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Nemzeti tragédiáink legnagyobb krónikása

szekely bertalan lead180 éve született Kolozsváron Székely Bertalan, nagy nemzeti tragédiáink utolérhetetlen krónikása.

És ha már itt tartunk, el is gondolkodhatnánk azon, hogy akadémikus, vagy éppen romantikus historizáló festőink miért éppen legnagyobb vészeinket festették, az ugyancsak sűrűn megjelenített dicső harci tettek mellett miért nem szerepel a vásznakon mondjuk egy-egy pompás királyi fogadás, tanácskozás vagy éppen mulatság, lakoma. Persze, kell a drámaiság, ami Székely Bertalannál hatványozottan megjelenik, már 25 éves korában, mikor Piloty tanítványaként megfesti a II. Lajos holttestének fellelése című képét.

szekely bertalan mohacs 1866
Mohács

A kolozsvári születésű, székely kisnemesi származású Székely, mint több pályatársa, gyerekként éli meg a szabadságharcot, és annak leverését. Ifjú éveit a Bécsnek kiszolgáltatott, önrendelkezésétől megfosztott országban élte, amikor egyáltalán nem tűnt rózsásnak a magyar jövendő. Talán ezért is alakult ki ez a bizonyos drámaiság, és ezért is gondolta a hivatalnok apa, Székely Dániel, hogy fiát Bécsben taníttatja mérnöknek, ami a jövő mesterségének számított akkoriban. Hogy aztán Bertalant jobban érdekelték a művészetek, különösen a festészet, az azt eredményezte, hogy 1851-től már a művészeti akadémiát és az egyik híres magániskolát látogatja. 1855-ben még hazatér Kolozsvárra, de cégtáblafestésnél és rajztanításnál azért komolyabb ambíciói vannak. Így jut el Münchenbe, a már emlegetett Karl Theodor von Pilotyhoz, aki a historizáló festészet legkiemelkedőbb európai képviselőjének számít ezekben az években. (Nero nézi az égő Rómát című hatalmas vásznát 2018 tavaszától ismét meg lehet majd nézni a Szépművészetiben.) Erre az időszakra esik híres Önarcképe, amit műfajában az egyik legjobbnak tart a szakma. És a II. Lajos és vele együtt a magyarság tragédiáját bemutató festmény mellett 1861-ben festi meg másik, hasonlóan drámai képét, a Dobozi és hitvesét, folytatva a tematikát. (A mohácsi csata után a török elől megerősített táborokba gyűltek össze a jobbágyok. Dobozi a Pusztamarót mellet felállított szekérvár eleste után ölte meg a feleségét, és kaszaboltatta le magát.)

székely bertalan dobozi mihály és hitvese
Dobozi és hitvese

Székely 1863-ban egy müncheni freskójával hollandiai és párizsi ösztöndíjhoz jut, de Londonban és Berlinben is tanulmányozza a nagy képtárakat. Aztán tudásának teljes tárházával Pesten telepedik meg, és rengeteg vázlat és tanulmányrajz után elkészülnek a további nagy vásznai, a kissé kaotikus Mohácsi vész, az lenyűgöző Egri nők, a kifejező V. László és Cillei Ulrik, a témájában is drámai Zrínyi kirohanása és a főművének tekintett, az elválás fájdalmát és a beletörődést egyszerre mutató Thököly búcsúja. Fantasztikus alkotások mind, nem véletlen, hogy a nyolcvanas évektől annyi freskómegrendelést kap, hogy nehéz összeszámolni. Dolgozik a Mátyás templomban, az Operaházban, Pécsen a székesegyházban és a szent Mór kápolnában, a tihanyi bencés apátságban, de a kecskeméti városházán is. Emellett jeles portréfestő is, de még nagyobbat alkot a mozgástanulmányok terén. Az örökké változó felhőkről és az állatok, leginkább lovak mozgásáról készült rajzaival megelőzi korát, ezeket és a hozzájuk fűzött gondolatokat a tudományos akadémia kézirattára őrzi.

Székely Bertalan Egri nők forrás oszk
Egri nők

„Magától érthetődő, hogy egy rajzolónak nemcsak az emberi alak rajzát, de a főbb állatokét is kellene némileg ismernie. A lónak rajza a többi négylábúak rajzának kulcsa. Ha a lovat ismerni megtanultuk, akkor a többiekkel való elbánás már nagyon meg van könnyítve, a mozgási módok ismerete, azoknak megragadhatása – a négylábuak egymásközti hasonlatossága folytán - könnyen megérthetővé és kezelhetővé válik.”

A nyarakat szadai műteremházában tölti, ami ma múzeum, érdemes megnézni.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.05.08. 13:33 • Címke: képzőművészet, évforduló