a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Hitler fürdőkádját is kipróbálta

Lee Miller képei Bécsben

albertina lead

Lee Miller amerikai fotóművész, Man Ray tanítványa szürreális alkotásokat, divat-, portré-, és úti képeket, valamint háborús riportfotókat készített. Kiállítása most nyílt a bécsi Albertinában.

A gyűjtemény a művész az 1929 és 1945 közötti alkotói korszakát öleli fel. Karrierjének kezdetén Párizsban Man Ray avantgárd fotóművész volt Miller tanítómestere. Ekkor kísérletező technikákkal dolgozott. Szürrealista látásmódjával Párizs utcáit fotózva az abszurditás motívumait mutatta be, de a későbbi, 1932-ben készült portréfotóiban is felfedezhető ez a vonás. Miller 1934-ben Egyiptomba költözött. Itt úti fotókat készített, amelyen a vidéket modern formában ábrázolta. 1938-tól Angliában élt, 1940-től a második világháború témáját fotózta. 1945-ben müncheni utazása során született meg az a híres kép, amelyen meztelenül ül Adolf Hitler kádjában. Egyike volt azon fotóművészeknek, akik a felszabadított dachaui és buchenwaldi koncentrációs tábort megörökítették. 1945 után Bécset fotózta.

leemiller

A bécsi Albertina ezzel a kiállítással nyitja meg az új, 450 négyzetméteres fotógalériáját, amelyben évente két fotótárlatot és egy-két időszaki kiállítást terveznek. Az amerikai fotóművész száz munkáját bemutató kiállítás, amely az eddigi legátfogóbb tárlata Ausztriában, augusztus 16-ig látható.

MTI

• Publikálva: 2015.05.11. 10:59 • Címke: kiállítás, fotó