a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Az árverésen elkelt legdrágább 10 műtárgy

dora_maar_chat_picasso_lead

Árverési világrekordot döntött egy 179 millió 365 ezer dollárért (49 milliárd forint) elkelt Picasso-festmény hétfőn a Christie's aukciósháznál New Yorkban, ezzel a Les Femmes d'Alger – Version O (Az algíri nők – O változat) című mű lett minden idők legdrágább, aukción eladott műalkotása.

Az árverésen elkelt legdrágább műkincsek jelenlegi tízes listáján négyszer szerepel a spanyol mester és háromszor a svájci születésű szobrász, Alberto Giacometti neve, és a műalkotások közül egy kivételével mindegyik New Yorkban talált új gazdára. A tíz közül kilenc 100 millió dollár feletti áron talált vevőre.

picasso_les_femmes_d_alger
Les Femmes d'Alger – Version O
   
A korábbi aukciós rekordot Francis Bacon barátját és művésztársát, Lucian Freudot ábrázoló triptichonja, a Three Studies of Lucian Freud tartotta 142,4 millió dollárral. Az alkotás 2013 novemberében cserélt gazdát a Christie's aukcióján.

bacon_three_studies_Freud
Three Studies of Lucian Freud
   
A harmadik helyen Alberto Giacometti L'homme au doigt (A mutató ember) című életnagyságú alkotása áll, amely ugyancsak a Christie's hétfői, New York-i aukcióján talált új gazdára 141 millió 285 ezer dollárért.

Alberto Giacometti L'homme au doigt
L'homme au doigt
   
A negyedik helyezett a norvég Edvard Munch Sikoly című képe, amelyért 119,92 millió dollárt adtak 2012 májusában a Sotheby's aukcióján. Az ötödik Pablo Picasso Nu au plateau de sculpteur című alkotása, amelynek leütési árát 106,48 millió dollárra tornázták fel a licitálók a Christie's 2010-es májusi árverésén.

munch
Sikoly
   
Hatodik helyen áll Andy Warhol Silver Car Crash (Double Disaster) című műve, amely 105,44 millió dollárért talált vevőre a Sotheby's 2013 novemberében tartott New York-i aukcióján.

warhol_silver_crash
Silver Car Crash (Double Disaster)
   
A hetedik Picasso műve, a Fiú pipával, amelyért 2004 májusában 104,16 millió dollárt fizettek a Sotheby's licitjén. Alberto Giacometti L'Homme qui marche I (A sétáló férfi I) című műve jelenleg a nyolcadik helyen szerepel 103,93 millió dollárral, amelyet 2010-ben fizettek érte a Sotheby's londoni aukcióján.

dora_maar_au_chat
Dora Maar au chat
   
Ugyancsak Giacometti-alkotás áll a lista kilencedik helyén: a svájci születésű művész A szekér (Chariot) című alkotás 2014 novemberében cserélt gazdát 100,96 millió dollárért a Sotheby's-nél. A tizedik helyen Picasso Dora Maar macskával című alkotása szerepel, amelynek leütési ára 95,21 millió dollár volt a Sotheby's 2006 májusában tartott licitjén.

MTI

• Publikálva: 2015.05.12. 14:14 • Címke: képzőművészet, hír