a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Budapest 3D Printing Days, ahol Európa geekjei összegyűlnek

3D_printingdays_leadA Design Terminál harmadik alkalommal rendezte meg Közép-Európa legjelentősebb tech-rendezvényét az additív gyártás, a 3D nyomtatás és a kapcsolódó technológiák területén. 25 cég mutatta be innovációit, vezető nemzetközi szakértők tartottak szakmai előadásokat, workshopokat.

A látogatóknak lehetőségük volt felfedezni és kipróbálni a legújabb fejlesztésű 3D nyomtatókat és szoftvereket. Mivel a Magyar Nemzeti Digitális Archívum nagy érdeklődést mutat a különböző 3D-s technológiák iránt, ezért részvételünk az eseményen nem volt kérdéses.

A rendezvény gyakorlatilag egy olyan független platform, ami összehozza a régió 3D nyomtatási piacának vezető szereplőit és véleményformálóit, illetve lehetőséget nyújt az érdeklődőknek, hogy felfedezzék, valamint ki is próbálják ezen technológiai fejlesztéseket.

3D Printing Days
B3DPD (fotó: MaNDA)

„Számomra meglepő volt, hogy mennyire sok magyar vállalkozás (nyomtató, alkatrész fejlesztő és disztribútor), alkotó csoport és érdeklődő volt a rendezvényen. Az is nagyon meglepő volt, hogy mennyi régióbéli (cseh, lengyel, szlovák, román) 3D nyomtató tervező/építő jött el.” Lakatos Dávid – Formlabs

3D Printing Days
25 cég képviseltette magát (fotó: MaNDA)

A Budapest 3D Printing Days célja, hogy a háromdimenziós nyomtatás különböző alkalmazási területeit és felhasználási lehetőségeit mutassa be az ipari felhasználástól, a kereskedelmi- és otthoni alkalmazásig, miközben teret biztosít a régió fiatal innovációnak a bemutatkozásra. Az esemény alatt a 3D-s nyomtatók tárházát tekinthettük meg, interaktív bemutatók és a designerek által „nyomtatott” tárgyak kiállítása keretében. Ezen kívül volt szerencsénk több szakmai beszélgetésen, előadáson is részt venni, amelynek köszönhetően még alaposabban megismerhettük e technológia működését és használatát.

3D Printing Days
A 3D nyomtatók tárháza (fotó: MaNDA)

A B3DPD kiváló lehetőség új szakmai/üzleti kapcsolatok kiépítésére, megszerzésére. Az egyes cégek felhívhatják a mostani piac figyelmét a saját korábbi vagy új termékeikre, egyúttal bemutathatják az egyes szolgáltatásaikat új vagy már meglévő ügyfeleik számára is.

3D Printing Days
Trónok harca
fanoknak (fotó: MaNDA)

A rendezvény egyik érdekessége az volt, hogy itt mutatta be legújabb fejlesztését a magyar diákok által alapított Do3D Innovations, mely saját, fejlett technológiájú 3D nyomtatójával immár a nemzetközi piacot is megcélozta. A vállalkozás idén a Design Terminál mentorprogramjába is felvételt nyert.

3D Printing Days
Kitben kapható 3D nyomtatók (fotó: MaNDA)

Világszinten a 3D-nyomtatás piaca évi többi mint hárommilliárd dollárral nő. Az egyre olcsóbbá és hatékonyabbá váló technológia a következő évtizedben várhatóan egész iparágakat fog átalakítani, a formatervezéstől a tömegtermelésig. A Design Terminál azért döntött úgy, hogy életre hívja - elsőként 2013-ban megrendezett - Budapest 3D Printing Dayst, hogy a szélesebb közönség is megismerhesse, hogy jelenleg milyen utakat jár be ez a dinamikusan fejlődő háromdimenziós nyomtatási technológia. Emellett kiemelkedő célja, hogy Közép-Európában összehívja a 3D nyomtatással foglalkozó innovátorokat, gazdasági és műszaki szakembereket.

3D Printing Days
bg Witbox professzionális 3D nyomtató

Napjainkban a három dimenzióban történő nyomtatás egyre népszerűbb, hihetetlen gyorsasággal fejlődik, és az élet számos területén is alkalmazzák már. Az emberben akaratlanul is felmerül az a kérdés, hogy mi mindent lehet kinyomtatni egy 3D nyomtatóval? Nos, erre, kis túlzással azt mondhatjuk, hogy gyakorlatilag bármit, amennyiben megvan hozzá megfelelő 3D modell. Tényleg rengeteg területen lehet hasznosítani ezt a technológiát, gondoljunk csak a formatervezésre, a hadügyre, a művészetre és az orvostudományra. Hallhattunk már többek közt fegyver, autó, emberi szerv, ruha és étel nyomtatásáról is.

3D Printing Days
Tiszta formák, letisztult alakzatok 3D nyomtatással (fotó: MaNDA)

Akit érdekel a 3D nyomtatás, annak működési elve, az alábbi cikkeinket is ajánljuk:
Nyomtatás 3D-ben!
Megismételhetetlen formák gombnyomásra!

3D Printing Days
2015. május 14-16. Budapest, Akvárium Klub

Nagy László, Sirhán Bálint

• Publikálva: 2015.06.01. 08:35 • Címke: digitalizálás, 3D