a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Film került elő tragikus sorsú pilótanőről

amelia_leadEddig csupán kevesek által látott felvétel került elő az utolsó repülőútjára készülő Amelia Earhart legendás amerikai pilótanőről, aki annak idején első nőként akarta körberepülni a Földet, ám vállalkozása végül tragédiával végződött.

1937 tavaszának egy napján Earhart személyi fotósával érkezett egy apró dél-kaliforniai repülőtérre – ma burbanki Bob Hope Repülőtér –, hogy dokumentálják az indulást. Al Bresnik több tucatnyi fényképet készített, amelyek közül néhány valószínűleg több millió emberhez eljutott. A fotós testvére, John szintén jelen volt, és egy három és fél perces filmet készített: ezeket a képkockákat azonban mostanáig mindössze néhányan látták. Az Amelia Earhart utolsó fotózása című film ebben a hónapban jelenik meg a The Paragon Agency kiadóvállalat gondozásában, egy azonos című könyv kíséretében, amely a Csendes-óceán felett véget ért út részleteit tárgyalja. A kiadó azt tervezi, hogy egy archívumnak vagy múzeumnak adományozza az eredeti felvételt.

amelia5
A 16 mm-es filmtekercs
   
A 16 milliméteres kamerával rögzített film több mint ötven éven át pihent John Bresnik irodájának egyik polcán, egészen a férfi 1992-ben bekövetkezett haláláig, amikor is a felvétel fiához, Johnhoz került, aki újabb húsz évig őrizgette azt kaliforniai otthonában. „Fogalmam sem volt arról, hogy mi van a filmen, egészen apám haláláig, amikor hazavittem és megnéztem” – idézte fel nemrég a fiatalabb Bresnik, aki a kiadónak adta a felvételt. Mint hozzátette: „az irodája egyik polcán tartotta egy dobozban, amelyre az volt írva, hogy +Amelia Earhart, burbanki repülőtér, 1937+”. Bresnik nem biztos abban, hogy apja készítette a filmet, de annyi bizonyos, hogy nem a nagybátya csinálta, mivel ő rajta van a felvételen. A rövidfilmen Earhart a tőle megszokottnál jóval vidámabbnak tűnik. A szokásos repülős kabát helyett nadrágkosztümben pózol a fotókhoz. „Ez a felvétel egy jóval nőiesebb oldalát mutatja be” – mondta Nicole Swinford, a kísérőkönyv szerzője.

amelia

Ahogy az Earharttal kapcsolatos dolgok mindegyikével, úgy a felvétellel kapcsolatban is felmerültek ellentmondások. Richard Gillespie, az Earhart gépének és földi maradványainak felkutatásával is foglalkozó The International Group for Historic Aircraft Recovery (TIGHAR) nevű szervezet igazgatója szerint a film kétségtelenül eredeti, ugyanakkor úgy véli, hogy nem 1937 májusában, hanem márciusában készült. Earhart először márciusban indult útnak Kaliforniából, hogy első nőként körberepülje a Földet. Mindössze Hawaii-ig jutott, ahol felszálláskor összetörte kétmotoros Electra L-10E gépét, amelyet haza kellett szállíttatnia javításra. „A felvételen látható repülőgép egyértelműen a javítási előtti állapotban van” – jegyezte meg Gillespie.

amelia
   
Bármi legyen is a felvétel születésének pontos dátuma, annyi bizonyos, hogy Earhart és navigátora, Fred Noonan 1937. május 21-én elhagyták a burbanki repülőteret, hogy másodszorra is belevágjanak, ezúttal kelet felé véve az irányt. Gillespie kétli, hogy ekkor is készítettek fotókat, mivel ezúttal csendesen indultak útnak. Earhart és Noonan nagyjából útjuk kétharmadánál jártak, amikor július 2-án elhagyták Pápuát és a négyezer kilométerre fekvő Howland-sziget felé vették az irányt. Egyik utolsó rádiós üzenetében Earhart azt mondta, azt hitte, már a közelben járnak, de nem látja a szigetet és az üzemanyaguk is fogytán van már.
   
Earhart volt az első nő, aki 1932-ben – öt évvel Charles Lindbergh után – egyedül repülte át az Atlanti-óceánt.

MTI

• Publikálva: 2015.06.10. 08:01 • Címke: hír, nők