a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Egy szultán temetése

elso_vilaghaboru_leadMost egy temetés kapcsán pillantunk rá az újkori Egyiptom történelmére. Az ország az első világháború alatt névlegesen az Oszmán Birodalom része volt, de Isztambulnak nem volt igazán befolyása a Nílus völgyére már az 1800-as évek elejétől. Előállt viszont az a furcsa helyzet, hogy az angolok jóvoltából 1914-ben létrejött az Egyiptomi Szultánság a film „főszereplőjének” vezetésével, tehát két szultán is uralkodott volna a birodalomban, de tényleges hatalma nem volt egyiknek sem.

Mint ismert, a nagy történelmi hagyományú Egyiptom volt az Oszmán Birodalom egyik legfejlettebb területe, ami Napóleon emlékezetes hadjárata után a helyi mamelukok vezetése alá került. 1805-ben egy albán kávékereskedő fia, Muhhamad Ali szerezte volna vissza a szultán számára a területet, de aztán inkább megtartotta magának, utódai így vagy úgy, de 1954-ig uralták Egyiptomot. Aztán a franciák mellett brit oroszlán is kinézte magának e vidéket, 1839-ben az osztrák mellett brit hadihajók lehetetlenítik el Ali függetlenedési törekvéseit. Egyiptom 1869, a Szuezi-csatorna megnyitása után értékelődik fel London számára, hiszen Kairó fontos részvényes a csatornatársaságban, és emellett jelentős gyapottermelő is, amit remekül fel tudnak dolgozni az angol textilgyárak. A kávékereskedő dinasztiája közben modernizálta Egyiptomot, európai minták felhasználásával kiépül a közigazgatás, az ipar, fegyvergyárat létesítenek és tanácsadók lepik el az országot. Ezzel párhuzamosan el is adósodnak alaposan a brit pénzintézetek felé, elúsznak végül a csatornarészvények is, 1874-ben pedig bekövetkezik az államcsőd, az ország brit pénzügyi ellenőrzés alá kerül. London pedig az adóterhek növelésével, és könyörtelen behajtással szerezné vissza pénzét, egyenes út vezet hát a felkeléshez, amit 1881-ben, ahogyan lenni szokott, le is vernek az angolok. 1882-től pedig Egyiptom protektorátus lesz, gyakorlatilag brit fennhatóság alá kerül, a Muhhamad Ali leszármazottai közül kikerülő kormányzót, vagy kedivét ugyan Sztambulban nevezik ki, de az igazi hatalom a brit főbiztosé lesz egészen 1922-ig.

iwm_egyiptom
A képre kattintva juthat el a filmig

Aztán valószínűleg a háborús helyzet vezetett oda, hogy a központi hatalmak felé orientálódó Isztambullal szemben az angolok 1914-ben létrehozzák az Egyiptomi Szultánságot, melynek ez első uralkodója Ismail pasa/kedive fia, Hussein Kamel vagy Kamal lesz. Hussein Bécsben végezte a jogi egyetemet, tehát tisztában volt az európai viszonyokkal. Azzal is, hogy a háború ellenére nem tud megszabadulni a nyakában ülő brit oroszlántól, ami egyébként az egyiptomi nacionalista erők legfontosabb célja volt. Ezek 1915-ben kétszer is megpróbálják eltenni láb alól Kamalt, a bábszultánt, de végül természetes halállal hal meg 1917. október 9-én. És mivel a Próféta minden igazhitű gyermekét egy nap alatt el kell temetni, másnap rendezik meg brit katonai részvétellel a nagyszabású temetését. (Aminek megszervezésére így kevés idő állt csak rendelkezésre, nem is lett olyan impozáns, rendezett, mint az orosz cár belgrádi követéé.) A temetési menetet az egyiptomi lovasság osztagai vezetik fel, majd landauerekben, nyitott hintókban a helyi és a brit előkelőségek vonulnak. Harold Jaspers híradós vállalkozó kamerája egy ablakból, vagy inkább háztetőről veszi a menetet. A tengerészek által vállon vitt koporsó a harmadik percnél tűnik fel a 6:21 hosszú anyagban. Amiben vannak furcsa vágások, kavarodások is, de az biztos, hogy az ötödik percnél feltűnik a végső nyughelyül szolgáló Refaii mecset, és 6:01-nél pedig kisétál onnan Kamel testvére, Ahmed Fuad, az új szultán. Őt is a britek tolták előtérbe, mert Kamel fia, a törvényes örökös nem volt hajlandó kiszolgálni őket.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2015.08.05. 01:34 • Címke: első világháború 100