Köztéri szobrásszal ritkán találkozhat az ember híradós tudósításokban, még ritkábban olyannal, akinek tehetségét Hermann Ottó fedezte fel. És aki börtönben kezdett el fát faragni, és így lett később mondhatni világhírű. A Túrkevéről induló Finta Sándorról van szó, akit egy pillanatra meg is mutat nyitrai szobrának avatása kapcsán az Est-Film rövid híradója.
Finta Sándor 1881-ben Túrkevén született, de az elemi iskola után, a család szegénysége miatt Nagyváradra költöztek. 12 évesen Ecsegpusztán, a nagybátyjánál lett csikósbojtár, amikor az arra bogarászó Hermann Ottó felfedezte a tehetségét. Ösztöndíjat is szerzett neki a polgári elvégzésére, ami után egy családi összeütközés miatt Sándor a szamosújvári börtön lakója lett. Itt kezdett el öccse, Gergely hatására fát faragni, és már ekkor híre ment tehetségének. 1912-ben töltötte le büntetését, visszaköltözött Túrkevére, 1915-ben pedig már Kossuth-szobrot készített Kondorosnak. Katonáskodik és meg is sebesül a Nagy Háborúban, és sorra születnek honvédemlékművei. 1916-ban elkészül a tudósításban szereplő, 1918 októberében Nyitrán felállított szoborral, majd 1917-ben a hatvani, 1918-ban pedig a hevesi, majd a kecskeméti és pöstyéni emlékművel. 1920-ban iparművész feleségével Brazíliába költözik, ahol még abban az évben állami megrendelést kap az Erő című gránitszoborra, 1922-ben a riói világkiállítás kapujához készíti el Botond és Lehel szobrát. Az éghajlat miatt 1923-ban New Yorkba költöznek, létrehozzák a Finta Stúdiót és kiállításokon vesznek részt. A köztéri alkotásokon (Whitman-emléktábla, Kováts Mihály-emléktábla, New York; Kossuth-emléktábla, Pittsburgh és St. Louis; Petőfi és Madách-mellszobor, Cleveland, Kossuth-mellszobor, Los Angeles) kívül plaketteket, érmeket készít, közéleti tevékenysége mellett iskolát is alapít és kritikákat ír a művészeti folyóiratokba. A bojtárkodásáról szóló regényéből (A kisbojtár, 1932 New York) egy részlet iskolai tananyag is lett. Finta több kitüntetés birtokosaként 1958-ban halt meg Los Angelesben, hagyatékát a szülővárosában alapított múzeum őrzi.
De az Est-Film kamerájának képein még egy 37 éves, elegánsan öltözött, befutott szobrászt láthatunk. Már az első snittben is láthatjuk, a szoboravatóra összegyűltek előtt állva. Az ünnepre kivonult a felvidéki város előkelősége, ott van a fiúkórus is a karnaggyal. Katonát viszonylag keveset látunk, azok is korosabbak, a többiek még valószínűleg a frontokon vannak. Nyitrán 1910-ben 16 500-an laktak, ennek 59 százaléka magyar volt, 30 százalék pedig szlovák. 2001-ben a 87 300 városlakó 95 százaléka volt szlovák, a városban alig 1500-an vallották magyarnak magukat, ami 1,7 százalékot tesz ki. Így nem is véletlen, hogy a Nyitra vármegye közönsége által a háború elesett hőseinek felállított, a Jézus Krisztus által tartott elhanyatló honvédet ábrázoló szobor a Zobor-hegyre állított millenniumi emlékművel együtt az enyészeté lett. Aki tud a sorsáról valamit, kérem jelezze szerkesztőségünknek.
Pálffy Lajos