a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Amikor a művészettörténészek a programozókkal söröznek

gifleadMilyen is lenne, ha a plakátokon valójában kánkánoznának a Moulin Rouge táncosnői? Vagy ha korabeli dagerrotípiákról visszakacsintanának az emberek? Ilyesmi már nem csak a Harry Potter-regényekben létezik.

Épp itt az ideje, hogy a macskás mémek mellett kultúrtörténeti vizuális poénok is megjelenjenek a közösségi platformokon. Nem is csoda, hogy igazából ezek is a tinédzserekről származnak. A Gif Artists Collective-et egy 16 éves, Intile művésznév alatt tevékenykedő fiatal hozta létre. A gifek elkészítésének apropóját az Amerikai Digitális Közkönyvtár Gif It Up pályázata adta: 2015 őszén művészek, könyvtárosok, programozók böngészték a digitális könyvtár szabadon felhasználható állományát és új életet adtak ezeknek a képeknek.

 

Ami azt jelenti, hogy ezek a régi képek nem csak a múzeumban porosodnak, hanem új életre kelnek a Gif it Up blogon. De nem csak fiatalok készítenek gifeket, hanem a Smithsonian múzeum könyvtárosa, Richard Naples is, aki a Smithonian Múzeum Tumblr-oldalára posztolja ezeket.

smithoniangif
A Smithonian Múzeum
ilyen szédítő gifeket is készít. Az eredeti kép Otto von Guericke munkája

Ő 2012-ben, amikor az intézmény digitális könyvtárát bújta, találkozott egy 19. századi francia technikával, a praxinoszkóppal, és szöget ütött a fejébe, hogy hogyan is lehetne most is hasonlót csinálni. Kedvence ez az 1783-ból származó Scrapbook of early aeronautica című könyvből származik, és eredetileg egy állókép volt:

smithonian gif

Szerinte egy gif elkészítésénél azt a legnehezebb kitalálni, hogy hogyan lehet az állóképet adekvát módon megmozdítani. De érdemes kísérletezni, mert ezek a vicces animált képek nagy népszerűségnek örvendenek a közösségi plaformokon, így a komoly szakemberek is egyre többet foglalkoznak velük.

mandarchiv.hu/BÁ

• Publikálva: 2015.12.04. 08:34