a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

Református adatbázis a Magyar Nemzeti Levéltártól

orszagosleveltarlead

Az 1526 és 1570 közötti korszak magyar forrásanyagának teljes körű feltárásával és adatbázisba rendezésével, valamint kapcsolódó ismeretterjesztő és tudományos programokkal készül a reformáció 2017-ben esedékes 500. évfordulójára a Magyar Nemzeti Levéltár.

Rácz György, az MNL főigazgató helyettese a projekt szerdai budapesti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a reformáció, a hitújítás rendkívül mély nyomot hagyott a Kárpát-medencei népek történelmében, ugyanakkor a magyarországi elterjedéséről tanúskodó levéltári dokumentumállomány rendszerező feldolgozása eddig nem történt meg. A projektet támogató, 2014 óta működő Reformáció Emlékbizottság részéről Hafenscher Károly miniszteri biztos úgy fogalmazott: a nagy történelmi eseményekről, folyamatokról, köztük a hitújításról is hajlamosak vagyunk klisékben beszélni, az új adatok és források feltárása, bemutatása azonban lehetőséget nyújt a kialakított képünk új nézőpontokkal gazdagítására. Az 500 éves jubileum méltó megünneplésére létrehozott emlékbizottság a tervek szerint emlékhelyet is kialakít a reformáció tiszteletére a budai Várban található Murád pasa bástyájánál – fűzte hozzá Hafenscher Károly.

székesfehérvaári evangélikus templom reformacio.mnl.gov.hu
A székesfehérvári evangélikus templom (forrás: reformacio.mnl.gov.hu)

Az MNL országos intézményhálózata a mintegy 300 ezer folyómétert kitevő forrásanyag már elindult feltárása, digitalizálása és online elérhetővé tétele mellett a várhatóan jövőre érkező tudományos eredmények szélesebb körben történő bemutatására is hangsúlyt helyez – ismertette a részleteket Fülöp Tamás, az MNL megyei ügyekért felelős főigazgató-helyettese, aki hozzáfűzte azt is, hogy a teljes projekten 60 munkatársuk dolgozik. A tudományos publikációk, kiadványok, konferenciák mellett többek között vándorkiállítást és levéltár-pedagógiai foglalkozásokat szerveznek a fiatalok számára, valamint elindítottak egy központi információs portált is a reformacio.mnl.gov.hu internetes címen. A weblapon a projekttel kapcsolatos eseményekről, hírekről és eredményekről tájékozódhatnak az érdeklődők, valamint böngészhetik a protestáns kulturális adatbankot is, amely ízelítőt ad abból, mi mindent adott a reformáció a magyar kultúrának. Fülöp Tamás kitért arra is, hogy az MNL Országos Levéltára szintén célul tűzte ki a ma Magyarország területén, valamint határon túl található szabad királyi városok vonatkozó iratanyagának feldolgozását, mivel az itteni német nyelvű polgárság kulcsszerepet játszott a reformáció elterjesztésében 1526-ot követően.

MTI

• Publikálva: 2016.04.06. 13:45 • Címke: évforduló