a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Steve McCurry és a távoli tekintetek

mccurry_leadMég néhány nap, és leszedik Steve McCurry fotóit a Műcsarnokban, még elmehet az, aki több tízezer kilométerre élő emberek tekintetére kíváncsi. Mert Steve McCurryt, bárki bármit is mond, a tekintetek érdeklik. És persze a történetek, amik tetten érhetően, vagy éppen elrejtve ott vannak a távoli tekintetekben.

A szem a lélek tükre – szokták mondani régebben. Akivel valami nincs rendben, aki belül romlott, gonosz, annak a szeme sem áll jól, ezt is hallhattuk, még amikor nem merültünk el az „arckönyv” világában. Steve McCurry pedig egy szempár révén lett világhírű, egy kékes, zöldes árnyalatokban játszó, soha nem látott szemmel nézett ránk egy afgán lány a National Geographic címlapjáról 1985-ben.

meccury2

A Peshavar melletti Naszir Bagh menekülttáborában készült a fotó, Sharbat Gula az oroszok, vagy éppen az invázió által hatalomra segített Nadzsibullah egyenruhába bújtatott martalócai elől menekült el a nem sokkal biztonságosabb Pakisztánba. A 35 éves philadelphiai fényképész pedig pont ekkoriban, miután Indiát már végigfényképezte, járta Afganisztán és Pakisztán határvidékét. Ekkoriban öltözött mudzsahedinnek, és varrta be a ruhájába az ellőtt filmtekercseket. Amelyeken az események mellett szikár harcosok, aszott öregemberek és sovány gyermekek tekintetéből kiolvashatjuk a rettenetes sorsokat is a belenyugvás évszázados képességével együtt. Steve McCurry csak 2002-ben tudta meg, hogy kit fényképezett.

meccury1

Sharbat Gula rejtélyes szépségét elmosták addigra a megpróbáltatások, a napi kemény fizikai munka. Későbbi hír, hogy visszafordíthatatlan szembetegségben szenved. Most itt van a Műcsarnokban, belenéz a szemünkbe (azaz Steve McCurry kamerájába) a radzsasztáni öreg pásztorral és többi embertársunkkal együtt. Akik nem ritkán eltűnőben lévő, a civilizáció által felzabált régi kultúrák képviselői, talán éppen egy ősi nyelv, vagy nyelvjárás utolsó megértői, amit már nem jegyez le senki. Csak egy pillanat maradnak a fényképezőgép jóvoltából, egy nagyon szép színes kép. Mert szép tud lenni az idegen, úgy vizsgálgatjuk arcát, fogdossuk ruháját, mint a bennszülöttek tették egykoron a hajókon érkező spanyolokéval.

meccury

És itt vannak a Műcsarnokban az elkapott történetek is. A nevető öregember, vállán a rozsdás varrógéppel, nyakig merülve a monszun áradásában. Vagy a jemeni esküvőn a barna szemű fiú az apa kalasnyikovjával. A gólyalábas horgászok Srí Lankán, vagy Angkor egyik templomának a gondnoka, aki mögött ott vannak az épület halálba ölelő rettenetes gyökerek. Vagy a település határában lóherét tépő jemeni nők, és a lábfejükön lógó shaolin szerzetesek. Na ja, sóhajthatnánk fel, könnyű Steve McCurry-nak, hiszen csak meg kell keresni és lefényképezni ezeket az arcokat, ezeket a történeteket. Mi ebben a truváj, gondoljuk, aztán lehuppanunk a kanapéra, benyomjuk a tévét, vagy vetünk egy pillantást a Fészre, hogy hátha történt valakivel valami.

Pálffy Lajos

Steve McCurry: Legendás fotók
Műcsarnok
2016. 02.15 – 04.17.

• Publikálva: 2016.04.11. 12:39 • Címke: fotó, kiállítás