a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

„Hosszútávon mindnyájan halottak vagyunk”

​John Maynard Keynes

keynes_leadHetven éve, 1946. április 21-én hunyt el John Maynard Keynes angol matematikus és közgazdász, a modern makroökonómia megteremtője, a múlt század egyik legnagyobb hatású elméleti közgazdásza.

1883. június 5-én született Cambridge-ben. Apja is neves elméleti közgazdász, anyja író, szociális reformer, Cambridge első női polgármestere volt. Keynes Etonban, majd a Cambridge-i King's College-ban matematikát és humán tudományokat tanult, disszertációját valószínűségszámításból írta. 1905-től három évig közszolgálatot vállalt, majd Cambridge-ben tanított. Az első világháború idején a kincstár alkalmazásában állt, a versailles-i békekonferencián a brit delegáció tanácsadója volt. Mivel a békeszerződéseket elfogadhatatlannak tartotta, lemondott, A béke gazdasági következményei című munkájában pedig kifejtette, hogy a békefeltételek büntető jellegűek, szétzilálják a háború előtti kapcsolatokat, Európa fejlődési bázisát teszik tönkre. Visszatért a tanításhoz, de a tőzsdén is ügyletelt, és sikeres befektetéseivel hatalmas vagyonra tett szert. 1925-ben feleségül vett egy orosz balerinát, 1936-ban Cambridge-ben színházat alapított. Sokat publikált, 1911 és 1945 között főszerkesztője volt az Economic Journal című folyóiratnak.

Felesége, Lydia Lopokova

1923-ban közzétett, Rövid értekezés a pénzügyi reformról című művében a háború utáni hiperinflációt elemezte, s kétségbe vonta, hogy a monetáris politika automatizmusai képesek a pénz értékét stabilan tartani. A gazdasági folyamatok rövid távú elemzésére helyezte a hangsúlyt, híressé vált szavai szerint: „A hosszú táv csalóka vezető jelen ügyeink vitelében. Hosszútávon mindnyájan halottak vagyunk.” Szovjetunióbeli útját követően, 1926-ban adta ki A szabad verseny vége című pamfletjét, amelyben élesen támadta a liberális gazdaságpolitikai felfogást, és az állami beavatkozás mellett érvelt. 1930-ban jelent meg első összefoglaló gazdaságelméleti műve, a kétkötetes Értekezés a pénzről. Ebben a ciklikus mozgások természetét vizsgálva arra a következtetésre jutott, hogy megfelelő, főleg a kamatláb alakulását befolyásoló monetáris politikával a megtakarítások és a beruházások egyensúlyba hozhatók.  

Esküvői kép

1936-ban adta ki gazdaságelméleti főművét A foglalkoztatás, a kamat és a pénz általános elmélete címmel, melyben azt az „általános esetet” vizsgálta, amely a gazdaságot minden helyzetben jellemzi. Keynes szerint a piaci automatizmusok nem képesek biztosítani a gazdaság egyensúlyát és a teljes foglalkoztatottságot. Úgy vélte, hogy a „kényszerű munkanélküliség” és a „részleges foglalkoztatottság” mellett is kialakulhat egyensúly kereslet és kínálat között. Kiemelte a gazdaságot mozgósító beruházások szerepét a megtakarításokkal szemben, központi tényezőnek az összkeresletet, a befektetők, a fogyasztók és a közületek együttes kiadásait tartotta: ha ez alacsony, akkor a forgalom és a munkahelyek száma csökken, ha viszont elég nagy, akkor jól működik a gazdaság. Válság idején az állam fiskális eszközökkel (például infrastrukturális beruházásokkal) mesterségesen is fenn tudja tartani a hatékony keresletet, s ezzel közelíteni tudja a gazdaságot az egyensúlyhoz és csökkenteni a munkanélküliséget. Úgy vélte, hogy enyhe visszaesés idején a hitelek könnyítése, a kamatcsökkentés a gyógymód, súlyosabb válságnál közmunkákra vagy az érintettek anyagi támogatására van szükség, akár a költségvetési hiány árán is.

Munka közben

Keynes vizsgálódásai makroökonómiai jellegűek voltak, s bár a terminus technicus nem tőle származik, lényegében tőle eredeztethető a mikro- és a makroökonómia szisztematikus megkülönbözetése: az első egy iparág vagy vállalat elméletével foglalkozik, a második a termelés és foglalkoztatás egészével. A háború finanszírozása (1940) című művében a magasabb adók mellett érvelt a háborús terhek finanszírozására, tartva attól, hogy különben meglódul az infláció. Az Egyesült Államokban Keynes elmélete szolgált a nagy gazdasági válság idején a roosevelti New Deal alapjául, elgondolásait a második világháború után a nyugati demokráciák is sorra elfogadták. A világégés után úgy vélekedett, hogy nem szabad tőkét kivonni a legyőzött országokból, fékezni kell a valutaleértékelések versenyét, s közös alapra van szükség, amely segíti a rossz fizetési mérleggel rendelkező államokat. Fontos szerepet játszott az 1944. évi Bretton Woods-i konferencián is, ahol létrehozták a Világbankot és a Nemzetközi Valutaalapot.
   
Keynest megválasztották a Királyi Közgazdasági Társaság titkárává, az Ökonometriai Társaság elnökévé, a nagy gazdasági válság éveiben több elemző és tanácsadó testület tagja volt. 1941-ben kinevezték az angol központi bank igazgatójává, 1942-ben bárói rangot kapott. A múlt század egyik legnagyobb hatású elméleti közgazdásza 1946. április 21-én, hatvankét éves korában hunyt el a délkelet-angliai Firle-ben szívroham következtében. Nézeteinek egyik legnevesebb továbbvivője a magyar születésű angol közgazdász, Káldor Miklós (Lord Nicholas Kaldor) volt.

MTI

• Publikálva: 2016.04.21. 12:59 • Címke: évforduló