a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

30 ezer kilométer és 26 ezer fotó Szudánban

oik

Képek és szóbeli hagyományok segítségével ad bepillantást Nagy Enikő erdélyi származású, kilenc éve Szudánban élő szociálpedagógus, szerző a szudáni emberek gondolkodásába, érzéseibe és szokásaiba azon a vándorkiállításon, amely Homok a szememben – Szudáni pillanatok címmel szerdán nyílik az Országos Idegennyelvű Könyvtárban (OIK) Budapesten.

Nagy Enikő az elmúlt években 45 törzs és etnikai csoport pillanatait dokumentálta, hogy létrehozza a Sand In My Eyes: Sudanese Moments című angol és arab nyelvű irodalmi és fotókönyvet. Az OIK-ban nyíló tárlat az UNESCO előszavával 2014-ben megjelent kötet anyagából mutat be válogatást. A kiállításon fényképek és szövegek kompozícióján keresztül bontakozik ki Szudán gazdag és sokszínű kultúrája, hagyományos életfilozófiája. A tárlat fejezetei betekintést nyújtanak a nomád állattenyésztők és önellátó földművesek gondolkodásmódjába, az összetartozás érzésébe, a szudániakra jellemző nagylelkűségbe és vendégszeretetbe, a férfi és női szerepekbe, az otthonteremtésbe, a rituálékba, valamint a spirituális életbe.

szudani pillanatok

A szerző 30 ezer kilométert utazott és több mint 26 ezer fényképet készített, valamint 2500 tradicionális elbeszélést gyűjtött össze. Beszélgetett törzsfőnökökkel, írókkal, énekesekkel és hétköznapi emberek tömegével. Megörökítette, amikor asszonyok parfümöt kevertek ki, vagy halottaikat készítették elő temetésre. Találkozott földművesekkel, együtt utazott nomád tevehajcsárokkal és marhatenyésztőkkel, részt vett sámánszertartásokon és a helyiek hétköznapjaiban. Nagy Enikő 1979-ben született Erdélyben, de Németországban nevelkedett. Korábban a DED (Német Fejlesztési Szolgálat) fejlesztési tanácsadója és az UNESCO nemzetközi szakértője volt, jelenleg szabadúszó fejlesztési tanácsadó és Szudán különböző régióinak szellemi örökségét kutatja. A tárlat 2014 óta nagy sikerrel szerepelt Németországban, Spanyolországban, Nagy Britanniában és Szudánban is, Budapesten május végéig tekinthető meg.

MTI

• Publikálva: 2016.05.03. 10:57 • Címke: fotó, kiállítás