a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Itália, a magyarok és a Selyemút a Forrás Galériában

forras_leadAzonos utakon járó képzőművészeket fogott egy csokorba a kurátor a Forrás Galéria kiállításán. Nagy Maya a Velencei Képzőművészeti Akadémiáról, további jeles olasz akadémiákról, valamint a Képzőművészeti Egyetem tanáraitól és hallgatóitól válogatott munkákat. Emellett kínai és török művészek alkotásait is láthatjuk a Teréz körút 9-ben.

Dr. Nagy Zoltán, az itáliai kultúrában otthonos művészettörténész lánya a hetvenes évektől él, tanult és tanít Olaszországban. Reneszánsz ihletettségű olajképein arisztokratikus, elegáns alakok, lovagok és angyalok vonulnak fel az álomszerű, békés tájban. Spirituális, erősen expresszív festészet ez, és ahogy alkot, úgy is válogatta össze ezt a kiállítást. Ha valami közöset keresünk a kiállító 27 művészben, mesterekben és tanítványokban, az elsősorban minden bizonnyal Nagy Maya értékrendje, az európai kultúrába vetett töretlen hite.

Maya Bekay Nagy festőművész, a Velencei Művészeti Akadémia professzora áll alkotása előtt az Azonos utakon című nemzetközi kiállításon a budapesti Forrás Galériában 2016. május 4-én. A huszonnyolc művész képeit május 20-ig láthatja a közönség. MTI Fotó: Czimbal Gyula
Nagy  Maya festőművész, a Velencei Művészeti Akadémia professzora saját alkotása előtt (MTI Fotó: Czimbal Gyula)

Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy bajban van ez a kultúra, elfáradt, ahogy elöregedett maga a kontinens is. Erre pedig a képzőművészetnek is reflektálnia illik, ezáltal is alakítva kultúrát. A Kelet megjelenése pedig ez esetben kitekintést és egyfajta vérfrissítést is jelenthet, mert a Selyemúton inkább a tudás és a szépség érkezett ide onnan, nem pedig a hadseregek.

Mario Colonna olasz festőművész, a Bari Képzőművészeti Egyetem volt rektora áll A pásztor és a szűk kapu című képe előtt az Azonos utakon című nemzetközi kiállításon a budapesti Forrás Galériában 2016. május 4-én. A huszonnyolc művész képeit május 20-ig láthatja a közönség. MTI Fotó: Czimbal Gyula
Mario Colonna olasz festőművész, a Bari Képzőművészeti Egyetem volt rektora alkotásával (MTI Fotó: Czimbal Gyula)

A most felvonuló képzőművészekben közös a keresztény, humanista szemlélet melletti elköteleződés, a kulturális párbeszéd és kapcsolattartás készsége. Közös az is, hogy visszanyúlva gyökereikhez alkotnak valami újat, közös a figuralitás, és a hagyományos technikák mesteri fokon való ismerete és használata is. Nincsenek képernyők, elektromos áramot igényelő alkotások, van viszont elképesztően finom ceruzarajz és a történelmi előképek nyomán készített homokkő szobor.

forras
Kő Pál: Hunyadi János

Az utóbbi Kő Pál munkája, Hunyadi János mellszobra úgy megfaragva, mintha akkor készítette volna valami mester, mikor Magyarország kormányzója volt Mátyás királyunk apja. És Kő Pál szobra mellé odaállíthatjuk Omrun Menci Szulejmán szultánról készült aranyozott, színezett grafikáját, amelyben találkozik az iszlám és kincsektől roskadozó Bizánc. Az arrafelé rettegett Hunyadi, és a csaknem a pusztulásunkat hozó Szulejmán.

forras
Omrun Menci: Szulejmán szultán

Mario Colonna idei festményénél is megállhatunk egy pillanatra, A pásztor és a szűk kapu eszünkbe juttathatja a Bibliát, Alessandro Salvatore görög mitológia ihlette kisméretű grafikái pedig nem szorulnak különösebb magyarázatra. Nagy Maya magyar Kékszakállú hercege akár egy Észak-itáliai hegyre épült város ura is lehetne, Gál Lehel monokróm felhői is tökéletesek a maguk nemében.

A Kelet pedig most is csodás, Li Wei tradicionális stílusban megfestett, sokszor darabokból összeálló alkotásaiban, Dai Jong Egy kínai császárában ott van a múlt és a jelen. Zhao Bing festménye, a Lány hattyúval pedig a régi kínai rajzokról ismert sziklás háttérrel és az európai emberábrázolás kritériumait felmutató portréja valóban a Selyemút két végpontja. Amelyek, ha úgy vesszük, most itt a Forrás Galériában vannak, még május 20-ig.

Pálffy Lajos

Azonos utakon – Nemzetközi csoportos kiállítás a Forrás Galériában
2016. május 5.-20.

• Publikálva: 2016.05.19. 08:05 • Címke: kiállítás