a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

​Öltönyt hordott, de sosem felejtette a harisnyát

tamasi aron leadAbban biztos vagyok, hogy az 50 éve halott Tamási Áron írásai lesznek azok, amikből a nyelve miatt legelőször egy kukkot sem fog érteni a tableten, okostelefonon, interneten felnövő generáció. És ez (is) nagy baj, mert egy olyan világ veszik el megint, amit nem lehet pótolni cukiságokkal és lájkokkal.

Az elszakított Erdély első íróját veszítjük el, aki a maga keserédes tréfáival, bolondozásaival mutatta be az elsők között a fájó kisebbségi sorsot. És harisnyás székely maradt a divatos öltönyökben is, a szülőfalujában van eltemetve, két nagy hársfa közé.

Egy pisztolylövésen múlt, hogy nem lett inkább földműves, mint az atyja, és annak felmenői hosszú sorban. 13 éves korában egy véletlen folytán a keze sérül meg úgy, hogy nem tudja igazán jól megmarkolni a szerszámnyelet, ezért is vállalják a szülők a taníttatását. Az 1918-as, rövid frontszolgálat után a kolozsvári jogra iratkozik be, de utána kereskedelmi felsőfokú végzettséget is szerez. Banktisztviselőnek áll, aztán inkább sokakkal együtt, akik nem bírták elviselni a nélkülözést és a megaláztatásokat, 1923-ban elhagyja szülőföldjét, Amerikába megy. Az itt töltött nem egészen három év alatt, az otthon hagyott világ hatására válik íróvá. 1925-ben, Kolozsváron jelenik meg az első novelláskötet, a Lélekindulás. Melynek osztatlan sikere végül is hazatereli, hogy aztán belevesse magát az erdélyi irodalmi életbe. 1926-ban ott van az Erdélyi Helikon alapítói között, dolgozik Az Ujság és az Ellenzék lapoknak, és állandó rovata van a Brassói Lapokban. Ahol kétszáz folytatásban megjelenik 1932-ben az Ábel a rengetegben, legismertebb, és talán a legjobb regénye is. Szakállas Ábel hargitai fapásztorkodása Surgyélán csendőrrel és Fuszulán fakereskedőből lett rablóval súlyosbítva olyan történet, amiben ott van sok minden, amit a kisebbségi létezésről és a székely lélekről tudnunk kell.

tamasi_aron_mti
Ábel a rengetegben című könyvét dedikálja 1955-ben, az ünnepi könyvhét első napján az Ifjúsági Könyvkiadó sátra előtt, a Kálvin téren (MTI Fotó/Magyar Fotó: Bányász Anni)

Pedig még csak röpke 12-13 telt el a román impérium alatt, így hát valóságos megváltás volt neki is az 1940 nyarának végén kezdődő „kicsiny magyar világ”. Románia és a világ persze nem tudta „megszokni ezt az igazságot”, az ekkor már négyszeres Baumgarten-díjas író pedig 1944-ben Budapestre menekül, hogy aztán 12 év múlva, 1956 nyarán lássa ismét újra szülőföldjét. Pedig jól indulnak a háború utáni Budapesten a dolgai, meghívást kap a Nemzetgyűlésbe, a fővárosi törvényhatóságban pedig a Nemzeti Parasztpárt színeiben politizál.

tamasi_aron_mti
1962-ben (MTI Fotó: Molnár Edit)

Kétszer is megkínálják a vallás- és közoktatásügyi miniszterséggel, de 1949-ben a kommunisták félreteszik, publikálni sem tud egészen az 1953-as enyhülésig. Ekkor viszont az 1848-ban játszódó Hazai tükör című regényéért megkapja a Kossuth-díjat, 1956 szeptemberétől pedig a Magyar Írók Szövetségének társelnöke lesz. Forradalom melletti elkötelezettségéért persze zaklatják, még tíz évet él az Alkotás út 51/B-ben, a MOM melletti bérházban. Hogy aztán otthon érezte-e magát a világnak eme pontján, azt nem tudom. Abban viszont biztos vagyok, hogy most otthon van ott Farkaslakán a templom mellett, a két öreg hárs között.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.05.25. 10:58 • Címke: évforduló

Digitális Irodalmi Akadémia