a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

A tévésztár, akinek operett lakott a szívében

Peter Alexander 90 éves lenne

peter_alexander_lead

Idősödő rockzenészek mondják, általában akkor, amikor elhatárolódni igyekeznek a könnyűzene más ágaitól, hogy a rock nemcsak egy zenei stílus, hanem életérzés, világnézet. Peter Alexander, aki június 30-án lett volna kilencvenéves, valahogy így volt az operettel.

Maga volt az operettszínész, akkor is, amikor sorra halmozta sikereit a filmvásznon, akkor is, amikor televíziós showműsort vezetett, akkor is, amikor komédiázott vagy pályatársait parodizálta, és akkor is, amikor világslágereket énekelt – ő bohém, a régi, közép-európai operett-hagyományt őrző előadóművész maradt.



Bécsben született, Bécsben is halt meg, de Ausztria mellett a legnagyobb sikereit a Német Szövetségi Köztársaságban aratta. A második világháború végén 19 éves volt, angol fogságba esett. Igazi sztár zenés komédiákban és operettek filmfeldolgozásaiban lett az 1950-es évektől, először pedig 1948-ban állt kamera elé. Jó pár évtizedig egy színpadon állt a háború előtti (és a háborús) Németország operett sztárjaival, becsülte is őket, ápolta is örökségüket, gondoskodott is róla a maga eszközeivel, hogy csillaguk tovább ragyogjon.



Peter Alexander már egy másik nemzedékhez tartozott: míg a magyar származású Rökk Marikának és a holland származású Johannes Heestersnek szembe kellett (vagy kellett volna) néznie azzal, hogy a Harmadik Birodalom kirakatában váltak közönségkedvenccé, Peter Alexander már a háború utáni NSZK-szórakoztatóipar egyik emblematikus képviselője lett. Nemcsak a filmipar, de a televízió és a rádió is felfigyelt rá – és egymás után jelentek meg hanglemezei is. A német popkultúra széles skáláján alkotott: az operettek dalbetétei és a filmslágerek mellett a táncdalok, a német sláger világában és a népies műdalok világában is lubickolt. Mondhatjuk azt is: a zeneszerzők közül, akiknek a műveit előadta, ifjabb Johann Strauss tartozott a korai könnyűzene képviselői közé – és Dieter Bohlen volt az egyik fiatalabb komponista, akinek műveit lemezre énekelte (Verliebte Jahre címmel, 1991-ben). Meglepő, de a Blue System együttes europop hangzásvilágának nemcsak Dieter Bohlen karcos énekhangja állt jól, de Peter Alexander veterán operettszínész lágy tenorja is. Világslágerek is feltűnnek filmjei betétdalaiként, például az az eredetileg olasz dal, amelyet Tom Jones tett nemzetközi kedvenccé Help Yourself címmel.



Persze Peter Alexandernek más a vonzereje, mint Tom Jonesnak: ő nem egy vagány szívtipró volt, inkább gyorsmozgású, széles mozdulatú bohóckodásával, a zenés színházak eszköztárával szerettette meg magát, miközben a tréfás szeleburdisága sosem vonta el a figyelmet kifogástalan hangjától és választékos öltözékétől, természetes eleganciájától.

peter_alexander
forrás: kino-50er.de

Az 1963-tól egészen 1996-ig sugárzott és a 80-as, 90-es években is még hallatlanul népszerű tv-showját nézve – amelyet a hasonló, magyar műsorokra emlékezve úgy lehetne jellemezni, hogy valahol félúton volt Rátonyi Róbert Legyen a vendégem című sorozata és a Friderikusz Show között – az a benyomásunk támad, küldetésének érezte, hogy mindenkit megénekeltessen, s mindenkit megmártóztasson az osztrák-német slágermuzsikában – a mulatópartner akár Johnny Cash vagy Larry Hagman is lehetett.



Peter Alexander a német slágerzene egyik legnagyobb sztárja volt: 459-szer szerepelt dalaival a slágerlistákon, volt olyan felvétele is, amely 34 héten keresztül szerepelt a toplistán. Feleségével, Hildegarde Hagennel 1952-ben kötött házasságot – felesége 2003-ban bekövetkezett haláláig ki is tartottak egymás mellett. Az ő halála után Peter Alexander is egyre kevesebb hírt adott magáról, bár néhány, ritka tévéfelvétel alkalmával még megköszönte a felé irányuló szeretetet. 2011. február 12-én halt meg, élete 85. évében – régi idolja és játszótársa, Johannes Heesters, azaz Jopie pár hónappal túlélte őt: ugyanazon év karácsonyán távozott, 108 évesen. Kettejük halálával alighanem a frakkos-cilinderes, autentikus operettvilág is lezárult.

Képes Gábor

• Publikálva: 2016.07.02. 10:10 • Címke: évforduló