a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

​A titokzatos ember, aki fel tudta kapcsolni a földbe dugott villanykörtéket

tesla_leadVolt egy feltaláló, akinek állítólag elég volt rúdra kötött villanykörtéket ledugni a földbe, hogy fénybe borítson egy kertet. A jelenetet filmekből is ismerhetjük, a 120 éve született Nikola Tesla pedig valóban kísérletezett a föld vezetőként való használatával, és megtörtént, hogy 40 kilométeres távolságból vezeték nélkül fel tudott kapcsolni 200 elektromos izzót.

Arról is beszélnek, hogy halálsugarat állított elő a húszas években, de az biztos, hogy nem szerette mások hajának érintését, a kerek tárgyakat és a kövér, slampos embereket. Talán azért sem, mert ő maga kínosan ügyelt mindig öltözködésére és táplálkozására is. Hogy mit hozott ezen tulajdonságok közül otthonról, azt nem lehet tudni. A ma Horvátországhoz tartozó, akkoriban még vegyes lakosságú Smilianban született, apja az 1755 épült Szent Péter és Pál templom szerb ortodox papja volt, anyjának Petár nevű testvéréből pedig egyenesen metropolita lett. A másik nagybácsi, Paja K.u.K. ezredesként ment nyugdíjba, amúgy pedig Pomázra nősült, később így szerepe lett Tesla budapesti tartózkodásában is. Tesla a helyi alapiskolák után a gráci politechnikumban kezdett tanulni, de apja halála után meg kellett szakítani tanulmányait. Az akkor már az elektromosság és mágnesesség törvényeiben igencsak járatos, felfoghatatlanul jó memóriájú fiatalember a nagybácsi révén így került végül 1881-ben a magyar fővárosba, ahol Puskás Tivadarral kerül munkakapcsolatba, és ő lesz annak a bizonyos telefonközpontnak a főmérnöke. 1882-ben viszont már Párizsban, a Continental Edison Company kötelékében találjuk, ebben az időben építi meg azt a váltóáramú elektromotort, aminek terveit állítólag még a Városligetben rajzolta sétapálcájával a porba.

tesla
Nikola Tesla (forrás: Wikipedia)

Mivel mindenképpen a nagy Edisonnal akar dolgozni, 1884-ben már annak műhelyében találjuk, de végül pénzügyi nézeteltérések miatt megszakad, sőt gyűlölködésbe fordul a kapcsolat. Tesla a rivális George Westinghouse-nak adja el a motorját, ami lényegében ma is meghajtja a háztartási gépek nagy részét. Az Államok közepén, Colorado Springsben rendezi be legendás műhelyét, itt zajlott le a földbe dugott villanykörtés kísérlet is, és itt épülnek meg a nagyobbnál nagyobb Tesla-generátorok, olyanok, amiket a Christopher Nolan filmjében, a Tökéletes trükkben láthattunk.

Tesla kísérletei.
Tesla kísérletei

Dolgozott ívfénnyel, fénycsövekkel, kísérletezett vezeték nélküli energia- és információtovábbítással. Megoldotta az 1893-as chicagói világkiállítás és Buffalo városának kivilágítását. És még ezer dolgot, de végül, a legendák szerint Edisonék mesterkedései miatt is, fokozatosan tönkrement. Utolsó, inkább csak megelőlegezett találmánya, a híres halálsugár, ami képes lett volna 200 mérföldről ezernyi ellenséges repülő megsemmisítésére, végül sosem lett bemutatva, talán nem is létezett.

Tesla Colorado Springsben
Tesla Colorado Springsben (forrás: Wikipedia)

1922-től visszavonul, nem jegyeztet be több találmányt, igaz, Marconival azért pereskedik egy jót a rádiózás találmányáért. Amit az USA bírósága végül neki ítél, de a pénze lassan elfogy, egyre olcsóbb holtelszobákban lakik, és egy ilyenben is hal meg 86 évesen New Yorkban. Ezt a szobát a halál után teljesen kirámolta az FBI, talán éppen a halálsugár dokumentációját keresték a rengeteg jegyzet között. A fóbiás feltaláló (a bevezetőben már említett averziók, a 3-as szám, a gyöngy fülbevalók és a galambok szeretete mellett figyelte az általa elfogyasztott ételek térfogatát és számolta lépteit is) több teherautónyi hagyatékán, annak megértésén talán még mindig dolgoznak valakik valahol. Tesla számára az emberiség javára végzett munka volt a legelső, hogy csak erre tudjon koncentrálni, gyakorlatilag cölibátusban élt. Cserében legalább róla nevezték el 1960-ban a mágneses indukció mértékegységét.

Pálffy Lajos

• Publikálva: 2016.07.08. 11:09 • Címke: évforduló

Kapcsolódó írások