a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Nők Chanelben

ludwig_muzeum_lead

A divatfotó műfaját művészi rangra emelő fotósok sorát folytatva, július 8-tól a svéd Peter Farago és Ingela Klemetz Farago kiállítása lesz látható. Az alkotópáros a CHANEL divatházzal együttműködve 2010-től kezdődően dolgozott a Northern Women in Chanel (Északi nők Chanelben) és a a Women in Chanel (Nők Chanelben) című projekten.

A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum az elmúlt évtizedekben számos nagysikerű fotókiállítást rendezett, bemutatva többek között a 20. századi divatfotózás olyan meghatározó alakjait, mint Cecil Beaton, Helmut Newton vagy Martin Munkácsi. A CHANEL szabad hozzáférést biztosított a művészeknek a Karl Lagerfeld által tervezett haute couture, valamint prêt-à-porter kollekciókhoz. Az öltözékek felhasználásával, a legismertebb skandináv és balti, illetve cseh, magyar, lengyel és román szupermodellek közreműködésével alkotta meg Peter Farago és Ingela Klemetz Farago azt a két fotósorozatot, amelyet egy-egy nagyalakú album, illetve egy vándorkiállítás formájában mutatnak be a közönségnek. A kiállításon a Nők Chanelben | Women in Chanel című kötet kétszáz képéből harminc nagyméretű fotó szerepel – olyan világhírű magyar modellek „főszereplésével”, mint Palvin Barbara, Mihalik Enikő és Vanessa Axente –, kiegészítve az Északi nők Chanelben | Northern Women in Chanel sorozat 82 felvételével. A budapesti kiállítás alkalmából egy exkluzív divatfilm is készült, Palvin Barbara közreműködésével.

nők chanelben

A művészpáros a legapróbb részletekig megtervezi képeit, a modell, az öltözék, a helyszín, valamint a világítás gondos megválasztásával. A fotókon a tökéletes pillanat megragadására törekednek, amelyben az időtlen szépség és elegancia testesül meg. Referenciáik között felfedezhetjük a művészettörténet, valamint a fotó- és a filmművészet klasszikusait, de inspirációs forrást jelent számukra a természet és a közös alkotómunka is. A divatot önálló művészi formának, az önkifejezés sajátos eszközének tekintik, amely különleges lehetőséget teremt arra, hogy fényképeiken megjelenítsék saját vízióikat, történeteiket. A portré- és divatfotó legnemesebb hagyományait folytatják, kifinomult és költői, ragyogó és látványos képeket komponálnak, amelyek a CHANEL műtárgyszerű ruháinak szellemiségét tükrözik. A kelet-európai sorozatban népművészeti motívumok és különleges helyszínek, a magyar táj is szerepet kaptak, csakúgy, mint a leghíresebb magyar modellek. A fotóalbum eladásából származó bevételt a kiadó a Save the Children nemzetközi gyermekvédő szervezet javára ajánlja fel. Peter Farago Szekszárdon született, gyermekkorában, családjával került Svédországba. Négyéves korában kapta első fényképezőgépét. Többek között az orosz Vogue számára készített címlapfotókat. Ingela-Klemetz Farago a zeneiparban kezdte pályafutását, majd hamarosan stylistként kezdett dolgozni, férjével, Peter Faragóval együttműködve. A házaspár napjainkban kreatív fotós alkotópárosként és kiadóként dolgozik együtt. A kiállítás kurátora: Szipőcs Krisztina.

MTI

• Publikálva: 2016.07.07. 14:20 • Címke: kiállítás, design