a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

A szabadság szigete a MODEM-ben

modem_lead

A szabadság szigete címmel nyílik nagyszabású tárlat a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) a modern és kortárs magyar képzőművészet legjavából.

Az augusztus 7-től látható kiállításra hétfőn az utolsó mű is megérkezett, az alkotásokat – köztük Korniss Dezső Tücsöklakodalom című olajképét  a sajtó nyilvánossága előtt csomagolták ki. A tárlaton a 20. század száz legnevesebb magyar képzőművészének mintegy 250 alkotása lesz látható  mondta a MODEM vezető kurátora. A kiállítás egymilliárd forintra biztosított anyaga a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum több mint tízezer darabos gyűjteményére épül és átfogó képet ad a magyar képzőművészet elmúlt évtizedeiről, a naturalizmustól kezdve a konstruktív törekvéseken, a neoavantgárd absztrakción, a szürrealizmuson át a public artig  tette hozzá Kónya Ábel.

Vajda Lajos Városrész hegyekkel című festménye kicsomagolás után a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) 2016. július 25-én. A szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum közel egymilliárd forint biztosítási értékű modern és kortárs festményeiből, illetve képzőművészeti alkotásaiból nyílik kiállítás augusztus 7-től a debreceni művészeti központban. A szabadság szigete címmel megnyíló tárlaton a 20. század és napjaink 100 legismertebb, iskolateremtő magyar művészének mintegy 250 alkotása lesz megtekinthető. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Vajda Lajos Városrész hegyekkel című festménye kicsomagolás után (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

A Debrecenben látható munkák közül a hétfői bontáson a sajtó képviselőinek is bemutatták a száz legszebb magyar festmény között számon tartott Tücsöklakodalmat. Korniss Dezső alkotása a tárlat legmagasabb biztosítási értékű, mintegy 100 millió forintra becsült darabja, a művész második szentendrei korszakának főműve. Ugyancsak az újságírók előtt csomagolták ki Vajda Lajos egyetlen ismert olaj tájképét, a Városrész hegyekkel című, 1928-1929-re datált kisméretű munkát, valamint Ferenczy Károly 1900-ban készült Gesztenyefák, Bánovszky Miklós Kettős portré című olajképét és a kiállítás arculati elemét adó, Küzdés című festményt, szintén Korniss Dezsőtől. Kónya Ábel elmondta: A szabadság szigete című kiállításon – amely a Ferenczy Múzeumi Centrum gyűjteményének első bemutatkozása Szentendrén kívül  a modern és kortárs magyar képzőművészet száz legismertebb, iskolateremtő, legtöbbet hivatkozott művésze, köztük Ferenczy Károly, Vajda Lajos, Czóbel Béla, Korniss Dezső, Ámos Imre, Anna Margit, Pacsika Rudolf munkái lesznek láthatók három hónapig a MODEM-ben. A válogatásban hangsúlyosan jelennek meg az olyan ismert iskolák, mint a nagybányai, a neósok, a Nyolcak csoportja, az Európai Iskola vagy az École de Paris magyar szekciója  fűzte hozzá.

Korniss Dezső Tücsöklakodalom című festménye kicsomagolás után a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) 2016. július 25-én. A szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum közel egymilliárd forint biztosítási értékű modern és kortárs festményeiből, illetve képzőművészeti alkotásaiból nyílik kiállítás augusztus 7-től a debreceni művészeti központban. A szabadság szigete címmel megnyíló tárlaton a 20. század és napjaink 100 legismertebb, iskolateremtő magyar művészének mintegy 250 alkotása lesz megtekinthető. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
Korniss Dezső Tücsöklakodalom című festménye kicsomagolás után (MTI Fotó: Czeglédi Zsolt)

A bemutatott anyag a gyűjteményen belül is kiemeli a rendkívüli alkotásokat, életművet hátrahagyó művészeket, kamarakiállítás jelleggel hangsúlyozza Vajda Lajos, Bálint Endre, Korniss Dezső, Anna Margit és Ámos Imre emblematikus munkásságát, Barcsay Jenő, Czóbel Béla és Kmetty János több generációra ható festői hagyatékát. A válogatásban kiemelt szerepet kap a Vajda Lajos Stúdió és a kortárs szentendrei alkotók  mások mellett Deim Pál, Bereznai Péter, efZámbó István, Fe Lugossy László, Vincze Ottó  anyaga. A november 6-ig látható kiállítás kurátora Muladi Brigitta művészettörténész.

MTI

• Publikálva: 2016.07.26. 00:34 • Címke: kiállítás