a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Picasso és Modigliani augusztus végéig látható

mng lead

A Picasso-kiállítás meghosszabbításával a 20. század festészetének két jelentős alkotója, Picasso és Modigliani művészetét átfogóan bemutató két jelentős kiállítás látható egy időben augusztus 28-ig a Magyar Nemzeti Galériában.

„Nemzetközi szempontból is nagyon komoly bemutatása Picasso művészetének a mostani budapesti tárlat, hiszen 14 éves kori első festményétől az utolsó nagy művekig minden korszakából jelentős alkotások tekinthetők meg” - mondta Bellák Gábor művészettörténész az M1 aktuális csatorna kedd reggeli adásában. Kitért arra, hogy a 92 évig élt Pablo Picassótól, az egyik legnagyobb hatású alkotótól száz mű látható a Magyar Nemzeti Galériában, a tárlatra már több mint 130 ezren váltottak jegyet. A száz kiállított műből 74 a párizsi Picasso-múzeumból érkezett, ami nagy szó egy jelentős francia gyűjtemény esetében. A tárlathoz a Szépművészeti Múzeum, a Ludwig-gyűjtemény, valamint komoly külföldi múzeumok járultak hozzá Picasso-alkotásokkal, így a jeruzsálemi Izrael Múzeum, a bázeli Beyeler-gyűjtemény, a berni Kunstmuseum, a moszkvai Puskin Múzeum és a stuttgarti Staatsgalerie.

modigliani_mti
Fekvő akt kibontott hajjal kicsomagolás után (MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)


„Picasso folyamatosan rajzolt, nagyon termékeny alkotó volt. Több műteremmel rendelkezett, a budapesti kiállítás felvezetőjében is van egy sorozat ezekből a műtermekből. Már huszonéves korától voltak gyűjtői, a világ nagy múzeumai elég korán vásároltak tőle. A Szépművészeti Múzeum is már 1908-ban vett Picasso-grafikákat” – sorolta a művészettörténész. Bellák Gábor szólt arról, hogy a Magyar Nemzeti Galériában a Picasso-tárlattal párhuzamosan, és még azon túl is, egészen október 2-ig megtekinthető a múlt század másik jelentős képzőművésze, az olasz festő- és szobrász Amadeo Modigliani kiállítása. „Ez a tárlat Magyarországon eddig példátlanul gazdag válogatás az avantgárd és a modernizmus talán legszerethetőbb és legbarátságosabb alkotójától, aki szinte csak aktokat és portrékat festett” – mondta Bellák Gábor.

MTI

• Publikálva: 2016.08.02. 11:17 • Címke: kiállítás