a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Sztárfotós a Kék Túrán: Burger Barna nagy útja

burgerbarnalead

Keresett magának egy jó bakancsot, és 2013. májusában elindult a nagy útra Burger Barna fotográfus, aki elért szinte mindent, amit ebben a szakmában lehet. Míg tehette, 18 hónap alatt az Országos Kéktúra kitaposott ösvényeit követve bejárta Magyarországot, és persze magával vitte fényképezőgépét is. Most mi is megnézhetjük az eredményt a Budapest Project Galériában, néhány számra a Puskin mozitól.

A hegytetőnél segédeszközök nélkül az ember nem juthat magasabbra. Ez jutott eszembe ott a Kossuth Lajos utcában, az egykor kereskedők által működtetett térben, ahol most Burger Barna színes tablói sorakoznak a csodaszép Magyarországról. A harminc fénykép legalább fele készülhetett olyan magasan, ahová gyalogosan csak fel lehet jutni. Persze magyarországi léptékek vannak, és a Kéktúra, ami nem a sziklamászásról szól. 1180 kilométer 20-40 kilométeres napi adagokban, Hollóházánál elindulva át az országon, egészen az Írott-kőig. Vajon mi vesz rá egy valódi sztárfotóst, aki dolgozott a Playboytól a Cosmopolitanig a menő magazinoknak (na jó, a Magyar Narancsnak is), az Estee Laudertől a Coca Coláig a világcégeknek, és nem mellesleg Magyarország harmadik ciklusát abszolváló miniszterelnökségének is. Vajon mi veszi rá az 1999 és 2012 között kilenc nagyformátumú albumot és legalább 20 kiállítást maga mögött tudó sztárfotóst, hogy rálépjen arra az útra, amit néhány ezer kiöregedőben lévő tanár, vagy tudós, jobbára értelmiségi járt eddig végig Rockenbauer Pál nyomán. A tárlat megnyitóján megkaphattuk a választ.

burgerbarna
(forrás: Mai Manó)

De most itt állok a fotók előtt, és szándékoltan nincsenek képaláírások, hát önkéntelenül találgatni kezd ilyenkor az ember. A Balaton-felvidéket a jellegzetes vulkáni hegyekről azonnal meg lehet ismerni, de itt van a füzéri vár is, ahová már nem volt erőnk eltekerni azon a zempléni egyhetes túrán. És pont innen ismerős a Regéc odvas foga a hegységnek kinevezett hullámzó dombok között. Aztán erről a fenyvesről a Kőszegi hegység jut eszembe, a luc errefelé nő meg igazán, a magas hegyekből, Ausztriából húzódott ide le. A többi pedig tényleg csak találgatás: talán a Mátra a hegy alatti erőművel, a Bükkben is van egy víztározó, ezen a képen az lehet. Egy idő múlva rájön az ember, hogy találgatni igazából fölösleges is.

burgerbarna.
(forrás: Mai Manó)

Inkább engedjünk teret annak az érzésnek, hogy milyen gyönyörű országba születtünk, és ha korábban nem megy, hát tegyük fel a bakancslistánkra az Országos Kéktúrát is. Hogy aztán romló szemünkkel elkészíthessük a saját felvételeinket, jók lesznek majd azok, amikor már semmi nem müködik úgy, ahogy kéne, jók lesznek ott a végén, egy halovány mosolyhoz segítenek majd azok képek.

Pálffy Lajos

KÉKvándor – Magyarország gyalogszerrel
Burger Barna fotókiállítása

Budapest Project Galéria
2016. augusztus 2. – 24.

• Publikálva: 2016.08.10. 11:31 • Címke: kiállítás