a rovat írásai

Europeana: Magyarország a régió élén áll a feltöltésben

Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.

Digitalizálták az Örök Várost

Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.

Közgyűjteményi digitalizálási stratégia: előny a fogyasztónál

Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.

Norvégia egyszerűen digitalizálja Nigéria irodalmát

A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.

Itt van szinte minden, ami '56-ról fennmaradt

Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.

Rembrandt rajzára leltek a digitalizálás során

Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.

375 ezer műalkotás fotója ingyen

Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.

57 útvonalon sétálgathatunk a Vatikánban

A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.

Moldvai cigány családi hagyatékok digitalizálása

A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.

A független Burma a helyi lakosok fotóin

Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is  tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.

Itt az új Lánchíd-adatbázis

Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.

Digitalizálás összes cikke »

A világ legnagyobb Braille-írásos kottagyűjteményét is digitalizálják

braillelead

A Braille-kották szkennelése korántsem egyszerű művelet. A tapintásos lejegyzések digitalizálása többlépcsős művelet, mivel a régebbi kottákon már gyakran megrongálódtak a jelzések, sokszor egészen olvashatatlanná váltak.

Az amerikai Kongresszusi Könyvtárhoz tartozó Vakok és Sérültek Nemzeti Könyvtára (National Library Service for the Blind and Physically Handicapped) a gyűjteményükben található braille-írásos kottákat digitalizálja. A Kongresszusi Könyvtár célkitűzései között szerepel, hogy teljes gyűjteményüket digitalizálják, azért, hogy bármilyen természeti katasztrófa esetén megőrizhessék gyűjteményüket. Eddig Braille-írásos zenei gyűjteményük volt az egyetlen, amely várt még digitalizálásra. A Braille-írásos kottákhoz kérésre a könyvtár a megfelelő olvasó-softwaret is elküldi.

braille music
Zongorista, amint épp a kezével olvassa a kottát 1917-ben (forrás: La Bibliothèque des Aveugles/Wikimedia)

A kották ugyanabban a hagyományos hatpontos írásos rendszerben készültek, mint amelyet Braille-megalkotott: a szimbólumokat azonban ez esetben nem betűknek, hanem hangjegyeknek feleltetik meg. Az érdeklődők és a felhasználók Ravel-, Django Reinhardt- vagy akár Jimi Hendrix-kották között válogathatnak, de a könyvtár munkatársai a zenetörténet összes korszakának alkotásait megörökítették braille-írásos kottákban, a könyvtár zenei blogján pedig betekinthetnek a digitalizálás módszertanába is. A szkennelés a DotScan szkennerrel történik, ehhez hozzátartozik az OBR (optical braille recognition) software, amellyel egy előzetes digitális másolatot lehet készíteni. Ennek ellenére minden példányt meg kell vizsgálni, mivel a pontok mérete különbözik és eszerint kell beállítani a másolót. A szakemberek ezután is megvizsgálják, hogy olvashatóak-e a kották, és amennyiben bármilyen hiányosságot észlelnek, pótolják.

braille

A szakemberek a digitalizálásra kerülő művek sorrendjét is megállapították: a következő években a mesterművek kottáinak másolatát készítik el. Ezek nagy részének csak egyik oldala írásos, de előfordulnak a mindkét oldalra jegyzett kották, amelyeket nehezebb digitalizálni. Az is lassítja a folyamatot, hogy a Braille-írásos kották mintegy 20 különböző kiadónál jelentek meg, így ezeknek a formátuma változó. De a könyvtár munkatársai dolgoznak egy olyan softwaren, amely ezeket felismeri és egységesíti. A gyűjtemény eddig digitalizált kottái itt találhatóak.

A cikk a Hyperallergic írása nyomán készült.

Bakk Ágnes

• Publikálva: 2016.09.06. 11:35 • Címke: digitalizálás