a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

​Mel Brooks és Philip Glass is kitüntetést kapott Obamától

mead leadMel Brooks komikus, Sandra Cisneros író, Philip Glass zeneszerző, Audra McDonald énekesnő és más művészek életműve előtt is tisztelgett Barack Obama elnök, amikor csütörtökön átnyújtotta nekik az Egyesült Államok legmagasabb művészeti és bölcsészeti kitüntetését.

A National Medal of Arts and Humanities elismerést két tucatnyi művész, író, drámaíró és előadóművész kapta meg, akik saját területükön mind kiemelkedő alkotói és szereplői az amerikai művészeti életnek. „Úgy hisszük, hogy a művészetek és a bölcsészet sok szempontból tükrözik nemzetünk lelkét. Központi szerepet töltenek be abban, hogy milyenek vagyunk mi amerikaiként – álmodók, mesélők, újítók, látnokok” – fogalmazott az elnök. A ceremóniát hagyományosan a Fehér Ház keleti szobájában tartották. Mel Brooks kitüntetése alkalmából Obama a 90 éves komikus, filmrendező, forgatókönyvíró hetvenes évekbeli klasszikusára, a Fényes nyergek című westernvígjátékra emlékezett. Felidézte, hogyan instruálta Brooks a tabudöntögető film forgatókönyvíróit: „Írjatok bármit, amit akartok, mert úgyis az lesz az utolsó. Mindannyian rács mögé kerülünk e miatt a film miatt”.

Mel Brooks a díjátadón


A kitüntetettek között szerepelt Wynton Marsalis dzsesszzenész és Morgan Freeman színész is, ám ők nem tudtak megjelenni a rendezvényen. A művészeti kitüntetést (National Medal of Arts) mások mellett Jack Whitten festőművész, Santiago Jimenez Jr., zenész, Moises Kaufman színműíró, Berry Gordy lemezproducer, Ralph Lemon táncos-koreográfus, Luis Valdez színész, színműíró és a Eugene O'Neill Színházi Központ is megkapta. A bölcsészeti elismerést (National Humanities Medal) James McBride, Rudolfo Anaya, Louis Menand, Ron Chernow, Abraham Verghese, Elaine Pagels és Isabel Wilkerson író, Louise Gluck költő, valamint a Börtön Egyetem Program képviselője is átvehette.

MTI

• Publikálva: 2016.09.23. 11:58 • Címke: díj, hír