a rovat írásai

Elment Nepp József is

Elhunyt Nepp József Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, forgatókönyvíró, tudatta családja hétfőn az MTI-vel.

​Rekordszámú filmmel jön az idei Verzió!

Idén 14. alkalommal rendezik meg a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. November 14. és 19. között 43 országból több mint 100 filmet vetítenek Budapesten, november 23. és 25. között pedig Pécsett és Szegeden láthatnak válogatást az érdeklődők.

Ezüst Ibolyát kapott A martfűi rém

A legjobb filmnek járó Ezüst Ibolya-díjat nyerte el Sopsits Árpád A martfűi rém című filmje az olaszországi Parma Music Film Festivalon, melynek szakmai zsűrije Szabó Gábort a legjobb operatőr díjával tüntette ki.

Halálos séta a Károly-híd korlátján

Meghalt Jan Tríska neves cseh színész, aki számos amerikai filmben is szerepelt. A nyolcvanéves művész hétfőn kórházban halt meg, miután új filmje forgatása előtt a Károly-hídról beesett a Moldvába és súlyos sérüléseket szenvedett, közölték hétfőn Prágában.

Magaskultúra az Urániában

Metropolitan operák, Bolsoj balett-előadások, vezető angol és orosz színházak darabjai, valamint a világ vezető múzeumainak tárlatait is megtekintheti a közönség az Uránia Nemzeti Filmszínház mozivásznán a 2017/18-as évadban.

Filmrendező, aki Wittgensteinről írta a diplomamunkáját

Hatvanadik születésnapját ünnepli szeptember 21-én Ethan Coen amerikai filmrendező, forgatókönyvíró, producer. Neve és pályája elválaszthatatlan szintén rendező bátyjától, Joel Coentől, akivel több mint harminc éve dolgoznak együtt, s olyan filmeket jegyeznek, mint a Fargo vagy a Nem vénnek való vidék.

Meglesz a szobor Piedone szülinapjára

A tervek szerint Bud Spencer születésnapjára, október végére kerülhet ki a színészt ábrázoló egész alakos bronzszobor a budapesti Corvin sétányra, közölte a Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-vel.

Világkörüli útra indul a Trónok harca

Barcelonában debütál a Trónok harca televíziós sorozatról szóló világkörüli vándorkiállítás október végén.

A 7. évadot egymilliárdszor töltötték le

Több befejezést fognak forgatni a Trónok harca utolsó epizódjához, így akarják elejét venni annak, hogy kiszivárogjon, miként végződik a népszerű sorozat. A 7. évadot amúgy egymilliárdszor töltötték le illegálisan.

Moszkva helyett Vlagyivosztokba vitték a premier előtti vetítést

Megtartották Vlagyivosztokban Alekszej Ucsityel Matilda című filmjének premier előtti vetítését nem sokkal az után, hogy Moszkvában órákkal a tervezett bemutatója előtt hétfőn lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma vetítését biztonsági okokra hivatkozva.

Mégsem vetítették a Miklós cárról szóló filmet

Órákkal tervezett vetítése előtt lemondták a Miklós herceg, a későbbi II. Miklós cár és egy szentpétervári balerina, Matilda Kseszinszkaja szerelmi viszonyáról szóló történelmi filmdráma, a Matilda premier előtt moszkvai bemutatóját.

Film összes cikke »

Kínai film tarolt a San Sebastian-i filmfesztiválon

sansebastianfilmfestivallogo

A kínai, I'm not Madame Bovary (Nem vagyok Bovaryné) című film nyerte el idén a legjobb filmnek járó Arany Kagyló-díjat a 64. San Sebastian-i filmfesztiválon.

Feng Hsziao-kang rendező, akit a kínai Steven Spielbergként emlegetnek hazájában kasszasikereket produkáló alkotásai miatt, és aki számtalan filmes elismerést tudhat magáénak,egy kínai asszony 10 éven át tartó kálváriáját mutatja be a kínai állami hivatalokban. A főhős és férje elválik, hogy így hozzájuthassanak egy kizárólag egyedülállóknak járó lakáshoz. Ám az ingatlan megszerzése után a férfi kisemmizi a nőt, és újranősül. Az asszony ekkor elkezd hivatalról hivatalra járni, hogy kérje a válás semmisségét. A filmet az alkotók fekete komédiaként jellemezték, míg a nyugati nézők inkább drámának vélik – értékelte a spanyol sajtó a művet, amelynek díjazását úgy kommentálta: a kínai bölcsesség győzött az erőszak felett, amely a 64. San Sebastian-i filmfesztiválon szereplő alkotások többségét jellemezte. Az I'm not Madame Bovary című film főszerepéért a legjobb színésznőnek járó Ezüst Kagyló-díjat Fan Pingping kínai színésznő kapta meg, akinek egyben születésnapi ajándéka volt az elismerés, mert a gála napján lett 35 éves.

Im not madame bovary
Az I'm not Madame Bovary főszereplője

A legjobb férfialakításért Eduard Fernández spanyol színészt tüntették ki Ezüst Kagyló-díjjal, Alberto Rodríguez El hombre de las mil caras (Az ezerarcú férfi) című kémtörtének főszerepéért. Az idei fesztiválon a zsűri a legjobb rendezőnek a dél-koreai Hong Szang Szut találta, akinek Yourself and yours című szerelmi drámája szerepelt a versenyprogramban. A zsűri különdíját megosztva kapta az argentin Emiliano Torres El ivierno (A tél) című műve, és a svéd Johannes Nyholm The Giant (Az óriás) című filmje. Közönségdíjjal jutalmazták a brit Ken Loach I, Daniel Blake (Én, Daniel Blake) című alkotását. A nemzetközi zsűri elnöke Bille August kétszeres Arany Pálma-díjas és Oscar-díjas dán filmrendező volt. Mellette Anahí Berneri argentin rendezőnő, Esther García spanyol producer, Csia Csang-ko kínai filmrendező, Bina Daigeler német jelmeztervező, Matthew Libatique amerikai operatőr és Nadia Turincev orosz születésű francia producer döntött a legfontosabb elismerések odaítéléséről. A fesztiválon Donostia-díjat kapott eddigi filmes életművének elismeréseként Ethan Hawke és Sigourney Weaver amerikai színész. Az észak-spanyolországi Baszkföld tengerparti városában a fesztivál elmúlt kilenc napján olyan filmes hírességek fordultak meg mint Oliver Stone amerikai rendező, Ewan McGregor és Hugh Grant brit színész, Monica Belluci olasz színésznő és Jennifer Connelly brit színésznő, akik legújabb filmjüket mutatták be. A San Sebastián-i filmfesztivál, a cannes-i, a velencei és a berlini szemlével együtt Európa négy legjelentősebb nemzetközi filmfesztiválja közé tartozik.

MTI

• Publikálva: 2016.09.25. 16:46 • Címke: fesztivál, díj