a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

Hófehér nyakat szelt a bárd, királyi fő hullott a porba

stuartlead

430 éve ezen a napon hullott, ha nem is a porba, hanem a korabeli grafika szerint valamilyen szőnyegre Stuart Mária volt skót királynő és francia királyné feje. Mert azért egy ex-uralkodó kivégzésének meg szokták adni a módját, és így történt ez most is, a Fotheringhay-i kastély lovagtermében háromszáz angol előkelő nézte végig a véres jelenetet.

A lefejezéshez vezető út ezúttal nem csak hatalmi konfliktusokkal, hanem követhetetlen szerelmi döntésekkel is ki volt kövezve. A feltűnő szépségű fiatalasszony végső bukásához hites urának Mária szeretője által megszervezett levegőbe repítése járult leginkább hozzá. Mert egy komolyabb előzmények nélkül fellángoló szerelem a 25 éves Máriát (aki időközben már volt Franciaország királynéja is, igaz csak másfél évet) és a 33 éves James Hepburn-t, Bothwell grófját arra az elhatározásra juttatta, hogy megszabadulnak Mária megunt férjétől, Darnley lordjától. És a gróf nem aprózta el a dolgot, mindjárt az egész kastélyt a levegőbe repítette, ahol a valamit azért megsejtő férj az éjszakát töltötte. Hogy pontosan mi zajlott azon az éjszakán az Edinburgh melletti hajlékban, azt pontosan nem tudni, de az biztos, hogy valaki figyelmeztette Darnley lordját az életét fenyegető veszélyre.

stuart
(Forrás. wikipedia.org)

Ezért is ereszkedhetett le kötélen a falról menekülvén, de szerencsétlenségére Bothwell embereibe szaladt, akik minden teketória nélkül ott helyben meg is fojtották. De a levegőbe repített kastélynál is maradtak túlélők, így végül kitört a világra szóló botrány. A felbőszült protestáns skót urak, akik amúgy sem nagyon kedvelték a katolikus királynőjüket, hatalmas sereget gyűjtöttek, legalább is Bothwell grófjának szerény létszámú csapataihoz képest. Mária egy magaslatról nézte végig 1567. június 15-én a Canberry Hill melletti ütközetet, majd látván az esélytelenséget, menekülőre fogta a dolgot. Rokonánál, I. Erzsébet angol királynőnél keresett menedéket, aki nem is volt hajlandő fogadni, és biztos, ami biztos, jó húsz esztendeig házi őrizetben tartotta. A fiatal és ambiciózus hölgy ezt persze nem nagyon tudta elviselni, és így játékszere lett az angol belpolitikának. A katolikus párt és különféle más főúri csoportosulások játszották ki a saját érdekükben, de a végzetes döntést akkor hozta meg, amikor I. Erzsébet államtitkára, Walshingham emberei elhitették vele, van esélye fogva tartójával szemben. Így aztán Walshingham tudta prezentálni Erzsébetnek azokat a leveleket, melyekben Mária helyesli az angol uralkodó elleni merénylet tervét.

stuart
Korabeli ábrázolás a kivégzésről (forrás: mult-kor.hu)

Meg kellett hát szabadulni az ország nyugalma érdekében a veszedelmes és még mindig fiatalasszonytól, akit Fotheringay várkastélyába szállítottak és zárt tárgyaláson annak rendje és módja szerint halálra is ítéltek. A kivégzésről már szóltunk, hagyjuk is most a véres részleteket. A nem a szépségével kitűnő Erzsébet hosszú és sikeres uralkodása végül Anglia dicső felemelkedéséhez vezetett, a skótok vérpadra jutó királynőjének meg maradt Schiller öt felvonásos drámája, és az, hogy végül is Erzsébet mellett nyugodhat a Westminster apátságban.

Pálffy Lajos

 

• Publikálva: 2017.02.08. 14:09