a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

Proust is ott van az esküvői tömegben

proustleadMarcel Proust francia írót fedezte fel egy kanadai kutató egy 1904 novemberében készült filmfelvételen, amely egy párizsi templomot elhagyó esküvői tömeget ábrázol.

Az 1 perc 11 másodperces fekete-fehér némafilmet most tette közzé a francia Le Point magazin. Az eltűnt idő nyomában szerzője a klip 37. másodpercében jelenik meg a templom lépcsőjén lelépkedő menetben. A kanadai kutató szerint az ovális arcú, vékony fekete bajuszt viselő, szürke felöltős férfi minden bizonnyal az irodalmi óriás, aki a felvétel idején 33 éves volt. A film Armand de Guiche, Proust jó barátja és Élaine Greffulhe esküvőjét dokumentálja. Greffulhe a másodunokahúga volt annak a Robert de Montesquiou-nak, aki Az eltűnt idő nyomában egyik fontos szereplőjét, Charlus báró alakját ihlette. A hétkötetes, több mint kétezer irodalmi karaktert felvonultató regényt Proust 1909-ben kezdte el írni és 1922-ben bekövetkezett halála előtt fejezte be.

proust
(Forrás: antikvarium.hu)

Proustról ugyan számos fénykép maradt fenn, de Jean-Pierre Sirois-Trahan professzor, a québeci Laval Egyetem tanára szerint először került elő olyan film, amelyen az író szerepel. A professzor a felfedezésről készült tanulmányát egy Prousttal foglalkozó irodalmi folyóiratban, a La Revue d'études proustiennes-ben közölte. Sirois-Trahan az elegáns esküvőről készült minden híradást végigböngészte, mivel Proust is a meghívottak listáján szerepelt. Az esküvőről készült filmet egy Párizs környéki archívumban találta meg a filmszakértő professzor. A filmrészleten jól látható, hogy Proust egyedül távozik, szürke felöltőben és keménykalapban siet le a lépcsőn, míg a rangos társadalmi eseményre meghívott férfi vendégek mind fekete kabátot és cilindert viselnek. Elképzelhető Proustról, hogy ilyen művészi módon jelzi kívülállását – vélekedett Sirois-Trahan.

A film a https://tinyurl.com/hz6tl9j linken tekinthető meg.

(mti)

• Publikálva: 2017.02.16. 13:52

Digitális Irodalmi Akadémia