a rovat írásai

Henri Cartier-Bresson 1964-es kiállítása

A fotóművész első magyarországi kiállítása.

Ismét indul a Héttorony Fesztivál

Száz művész, kilenc kiállítás, 16 koncert, táncház, filmvetítések és irodalmi programok is várják a Héttorony Fesztivál közönségét november 9. és 20. között Budapesten, Csíkszeredán, Kolozsváron, Szigetváron, Bécsben, Makón, Zalaegerszegen, Pakson és Siófokon.

Kós Károly Ankarában

Kós Károly-kiállítás nyílt csütörtökön a török fővárosban található Ankara Egyetemen az ankarai magyar nagykövetségnek az 1956-os forradalom és szabadságharc közeledő emléknapja alkalmából rendezett háromnapos eseménysorozata keretében.

Böcklin és a Halottak szigete

Arnold Böcklin festményét, a Halottak szigetét hosszú éveken, évtizedeken át használták illusztrációként a gimnáziumi irodalom tankönyvekben. És még ama szerény méretben, csapnivaló kivitelben is hatott a kép, hangulata alá kerülhetett a könyvet csak felületesen átlapozó, az irodalomra és a képzőművészetekre immunis fiatal is. A 190 éve született Böcklin képének hatása alól nem vonhatja ki csak úgy magát az ember.

Lesz Art Capital és Vajda Lajos-kiállítás is

Jövőre már júniusban elindul Szentendrén az Art Capital kortárs képzőművészeti fesztivál; a Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) által szervezett programsorozat több mint harminc helyszínen kínál majd kiállításokat.

Születésnapi kiállítás a grafika nagyasszonyának

Még senki nem járta be a magyar grafikában azt a pályaívet, amit Maurer Dóra, méltatta a Munkácsy- és Kossuth-díjas képzőművészt Révész Emese kurátor a Nyomhagyás – Nyomtatás című  kiállítás sajtóbemutatóján csütörtökön, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A péntektől látogatható tárlat csaknem száz művet vonultat fel a 80. születésnapját ünneplő képzőművész 1955-1980 közötti grafikai életművéből.

Aj Vej-vej elárasztja New Yorkot

A bevándorlás, a határok és a menekültválság témájára reflektálnak Aj Vej-vej kínai konceptuális művész New York mintegy 300 helyszínén kihelyezett installációi és egyéb munkái, amelyeket csütörtöktől február 11-ig kereshetnek fel az érdeklődők.

Boldogasszonyok Kassán

Csütörtökön nyílik meg az első tárlat a kassai Rovás művészeti csoport új székházában, amely a Kárpát-haza Galéria Boldogasszony-vándorkiállításával debütál, tájékoztatta az MTI-t Kovács Ágnes, a Rovás Akadémia igazgatója.

Egy Leonardo kalapács alatt!

Árverésre kerül Leonardo da Vinci utolsó, magántulajdonban lévő festménye, a Salvator Mundi (Világmegváltó) című kép 100 millió dollár körüli áron cserélhet gazdát, jelentette be kedden New Yorkban a Christie's aukciósház.

Pokoli aranykor vagy mocskos idők

Pokoli aranykor címmel nyílik kiállítás pénteken a fővárosi Kieselbach Galériában a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból. A tárlatot egy vaskos kötet kíséri, amely a plakátok mellett hiánypótló módon bemutatja a kor és a színtér fontos szereplőit.

Mert a szépség pihenteti az ember szívét

Klisza János kárpátaljai grafikusművész, építész alkotásaiból nyílik kiállítás kedden a budapesti Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria sorozatának keretében.

Művészet összes cikke »

Szinyei Merse, Rippl-Rónai és Vaszary is Madridba utazott

szepmuveszeti_152x152Remekművek Budapestről – A reneszánsztól az avantgárdig címmel mutatja be a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményének 500 évet átfogó, 90 alkotását pénteken nyíló nagyszabású kiállításán a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeum. A tárlatot VI. Fülöp spanyol király és Áder János magyar köztársasági elnök jelenlétében nyitják meg.

A magyar közgyűjteményekből többek között olyan mesterek munkái érkeztek a spanyol fővárosba, mint Dürer, Leonardo, Velázquez, Rubens, Goya, Canaletto, Monet és Gauguin. A magyar művészek közül egyebek mellett Szinyei Merse, Rippl-Rónai, Vaszary és Bortnyik alkotásait vonultatja fel a tárlat. A spanyol kurátorok a magyar részről felajánlott művek közül kiválasztották például Raffaello Esterházy Madonnáját és Munkácsy Mihálynak a Liszt Ferencről készült portréját is, amelyet a művész utolsó arcképeként tartanak számon. A Szépművészeti Múzeum felújítása lehetőséget adott arra, hogy valóban a legkiválóbb művekkel – amelyeknek állapota lehetővé tette, hogy utazzanak – mutatkozzunk be Európa nagy kulturális metropoliszaiban. Ez rendkívül fontos, mert bár a gyűjteményünk a legértékesebb Bécs és Szentpétervár között, de kevéssé ismert nemzetközileg – mondta a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója az MTI-nek Madridban.

szepmuveszeti
(Forrás: szepmuveszeti.hu)

A külföldi tárlatok révén a világ megismerheti, milyen különleges gyűjtemény van Budapesten, emellett a főváros és az ország népszerűsítésére is kiváló alkalmat jelentenek – hangsúlyozta Baán László, hozzátéve, hogy a három hónapra tervezett madridi kiállításon várhatóan több mint 100 ezer látogató tekinti majd meg a magyar műkincseket. A remekművek közül kiemelte a Maiano mesternek tulajdonított Mátyás és Beatrix reliefkettőst, mert bepillantást engednek Mátyás király reneszánsz udvarába, amelyről olyan keveset tudnak Európában. Baán László kitért arra is, hogy a Thyssen-Bornemisza Múzeummal kötött megállapodás eredményeként a következő tíz évben 50 főmű érkezik különböző budapesti tárlatokra Madridból. Példaként említette a megújult Szépművészeti Múzeumba 2019-re tervezett Rubens- és van Dyck-kiállítást. Érdekességként elmondta: a madridi kiállításra a remekművek biztosítási értéke félmilliárd euró, szállításuk kiemelt biztonsági intézkedések mellett zajlott, több részletben, fegyveres kísérettel.

esterházy madonna
(Forrás: Wikipédia)

Mar Borobia, a madridi múzeum kurátora, a régi mesterek gyűjtemény vezetője a kiállítás beharangozó sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy három éve kezdtek el a magyar múzeumi szakemberekkel közösen dolgozni a most nyíló tárlaton. A remekműveket nyolc, egymást időrendben követő szekcióban mutatják be a XVI. századtól indulva, eljutva egészen az első világháború kezdetéig. A kiállítás egyik termének képanyagát pedig külön a nőknek, a XIX. századi, új női imázsnak szentelték. Itt kapott helyett például Rippl-Rónai József Nő, fehérpettyes ruhában című műve is. A szakember kiemelte a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményének gazdagságát is, és azt, hogy a tárlat révén a legnevesebb spanyol festők – Velázquez, Goya, El Greco – művei egy időre visszatérhetnek Sp anyolországba.Győri Enikő madridi magyar nagykövet kitért arra, hogy a kiállítás egybeesik a spanyol-magyar diplomáciai kapcsolatok újrafelvételének 40. évfordulójával. A múzeumot néhai férjével közösen alapító Carmen Thyssen-Bornemisza bárónő a sajtótájékoztatón felidézte személyes családi kötődését Magyarországhoz. A részben magyar gyökerű család együttműködése a magyar közgyűjteményekkel 1985-ig nyúlik vissza, amikor is a magyar Nemzeti Galéria bemutathatta Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza magángyűjteményének 47 kiemelkedő darabját.

(mti)

• Publikálva: 2017.02.17. 10:03