a rovat írásai

Nem a rák, méreginjekció végzett a költővel?

Nemzetközi szakértők egy csoportja szerint százszázalékos bizonyossággal kijelenthető, hogy a Nobel-díjas chilei költő, Pablo Neruda halálát nem rák okozta, ahogy azt annak idején a katonai rezsim állította a dél-amerikai országban.

És elindult a nagy íróper

Hatvan éve, 1957. október 25-én kezdődött az 1956-os forradalom utáni Kádár-kormány nagy nemzetközi visszhangot kiváltó koncepciós jogi eljárása, a „nagy íróper″.

Segédmunkásból lett költő

Október 24-én lesz hetvenöt éves Serfőző Simon Kossuth- és József Attila-díjas költő, író.

Ishiguróé a Nobel

Kazuo Ishiguro angol írónak ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

Hemingway tíz évesen képzeletben Európába utazott

Előkerült Ernest Hemingway első elbeszélése, amelyet még tízéves korában írt. A fikciós útinaplót két Hemingway-kutató, Sandra Spanier és Brewster Chamberlin találta meg egy Key West-i magánarchívumban.

100 éve született Szbó Magda - megemlékezés Debrecenben

Szabó Magda születésének 100. évfordulója alkalmából emlékházat és domborművet avattak az író egykori iskolájában, a debreceni Dóczy gimnáziumban.

Csesztve és Sztregova, Arany és Madách

Madách Imre Irodalmi Napokat tartanak a szlovákiai Alsósztregován és a Nógrád megyei Csesztvén; a pénteki és szombati rendezvény programjait Arany János születésének 200. évfordulója jegyében állították össze, és megemlékeznek a két költő barátságáról is, tájékoztatta az MTI-t a csesztvei Madách Imre Emlékház munkatársa.

Költő elvont gondolatisággal

Hatvan éve, 1957. október 3-án halt meg Szabó Lőrinc Kossuth-díjas költő, műfordító.

Tompa a búslelkű verselő lelkész

Kétszáz éve született Tompa Mihály, népdalokból kiinduló édes-bús elégiák és hazafias versek szerzője. Három település református lelkésze, és Petőfi, majd Arany barátja. Aki végül is három faluban élte le életét, és vetette papírra tekintélyes életművét.

Ma van a magyar dráma napja

A magyar dráma napját 1984 óta rendezik meg Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-i ősbemutatójára emlékezve.

King a rémkirály

Nagy valószínűséggel Stephen Edwin King írással tölti 70. születésnapját is. Na jó, mondjuk inkább, hogy azért reggel még bepötyög néhány bekezdést az aktuális műből, és csak azután adja meg magát a nagy napnak. És ünnepelheti, ünnepeltetheti magát, mert valószínűleg ő a világ legismertebb, és legelismertebb élő írója.

Irodalom összes cikke »

Proust panaszlevelet írt a hangos szex miatt

proustleadMarcel Proust francia regényíró egyik levele, amelyben a szomszédok túl hangos hancúrozására panaszkodott,  28 ezer euróért (8,8 millió forint) kelt el szerdán a Drouot árverési háznál, közölte a Drouot.

A szomszédok, akiktől csak egy fal választ el, mindennap olyan dühödten szeretkeznek, hogy féltékeny vagyok, írta Proust az 1919. július 15-én keltezett levélben. A levelet 6000-8000 euróra (1,9-2,5 millió forint) becsülték korábban. Az író, aki rendszerint koránt tért ágyba, elpanaszolta, hogy a szomszédok kétnaponta szeretkeznek. Irigyelem ezeket az embereket, akik úgy tudnak kiáltozni, hogy először gyilkosságra gyanakodtam, írta csipkelődve Az eltűnt idő nyomában szerzője.

proust
Forrás: regikonyvek.hu)

Az író Rejane színésznőnél lakott albérletben, és attól tartott, hogy a lakástulajdonos őt gyanúsítja majd csendháborítással. A levelet a színésznő fiának, Jacques Porelnek írta, aki 1919. május 31-én kiadta neki a zajos lakást, ahol végül október 1-jéig maradt. A levél Jean Bonna volt genfi bankár könyvtárából származó 307 tétel egyike volt, amelyet a Pierre Bergé és Társai értékesített a Sotheby's-nél. Ugyanezen az árverésen a Bimbózó lányok árnyékában című művének 1920-as kiadása, amelyhez a kézirat két oldala is társult, 110 ezer euróért (több mint 34 millió forint) kelt el. A két oldal közül az egyik szinte teljesen kézírással készült.

(mti)

• Publikálva: 2017.04.27. 08:48

Digitális Irodalmi Akadémia