a rovat írásai

Előkerült a meggyilkolt herceg portréja

Majdnem 400 év után került elő Glasgow-ban Peter Paul Rubens 17. századi flamand festő elveszettnek hitt portréja, írta a BBC hírportálja. A Buckingham hercegéről készült képet Bendor Grosvenor képkereskedő fedezte fel. Az alkotás a Glasgow Múzeum gyűjteményéhez tartozik, a glasgow-i Pollok House nevű, 18. századi kastély kiállításán volt látható.

Hogyan segítheti egy művész a rendőrség munkáját?

Számos tudományág együttműködésének eredményeként hiánypótló kriminalisztikai tananyag jelent meg a Semmelweis Kiadó gondozásában, Dr. Anti Csaba László szerkesztésében, melynek illusztrációit Kőnig Frigyes professzor, a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) Művészi Anatómia, Rajz és Geometria Tanszékének vezetője, valamint Ángyán Gergő intermédia szakos hallgató készítették – közölte az MKE .

Kalapács alá kerül Makovecz világhírű épülete

Árverésen kínálják megvételre hárommillió euróért (918 millió forintért) a 25 évvel ezelőtti sevillai világkiállítás magyar pavilonját, Makovecz Imre híres munkáját.

Kalapács alá kerül Monet szemüvege is

Claude Monet francia impresszionista festő hagyatékához tartozó műalkotásokat és személyes tárgyakat árverez el a Christie's aukciósház Hongkongban.

Elindult a második Art Capital Szentendrén

Szentendre képzőművészeti kínálata nemzetközi összehasonlításban is kivételesen gazdag. Szeptember 7-24. között ez tovább gazdagodik a másodszor megszervezett Art Capital fesztivállal, amelyen nagyszámú kiállítás és művészeti program és különleges résztvevők sokasága várja a látogatókat, áll a Ferenczy Múzeumi Centrumnak, a fesztivál szervezőjének közleményében.

Nagyjavításon Arany János szobra

Csütörtökön szállítják el és kezdik meg a restaurálását a budapesti Magyar Nemzeti Múzeum kertjében álló Arany János-szoborcsoportnak az Arany-emlékév és a Múzeumkert rekonstrukciójának keretében.

Megtalálták Baselitz ellopott képeit

Georg Baselitz világhírű német festő 15 lopott művét találta meg a német rendőrség, a visszaszerzett alkotások együttes értéke 2,5 millió euró (765 millió forint).

100 eldobható gépet kaptak a hajléktalanok

Megnyílt és egy hónapon át lesz látható a hajléktalan emberek fotóit bemutató MyBudapest Photo Project Az utca más képen. Az utcán másképpen című kiállítás a FUGÁ-ban.

Fél évszázados a zebegényi Szőnyi emlékmúzeum és szabadiskola

Ötven éves lett a zebegényi Szőnyi István Emlékmúzeum és Szabadiskola. A fél évszázadra jubileumi ünnepséggel emlékezik vissza a közösség és Zebegény önkormányzata.

Capa most állandó kiállítást kap

A világ egyetlen, Robert Capa fotóit bemutató állandó kiállítása nyílik meg a fővárosi Capa Központban az intézmény kibővítését és felújítását követően, 2018 októberében, jelentette be Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) kultúráért felelős államtitkára kedden Budapesten.

A tengerbe temetik a híres festőt

Életének 104. évében elhunyt Karl Otto Götz német festő, a háború utáni korszak absztrakt művészetének úttörője a Rajna-Pfalz tartományban lévő westerwaldi otthonában.

Művészet összes cikke »

Gulácsy-kép lett az árverés bajnoka

gulacsylGulácsy Lajos Séta a régi olasz városban című olajfestménye kelt el a legmagasabb áron a Virág Judit Galéria hétfő esti tavaszi árverésén, amelyen többek között Szinyei-Merse Pál, Nemes Lampérth József, Tihanyi Lajos és Mednyánszky László műveire licitálhattak az érdeklődők a Budapesti Kongresszusi Központban.

A Séta a régi olasz városban című olajfestményére 30 millió forintról indult a licitálás, majd több ajánlat érkezése után az 1908 és 1910 között keletkezett mű végül 60 millió forintért cserélt gazdát. Az olajfestmény egykor Bedő Rudolfnak, a 20. századi műgyűjtés egyik legfontosabb alakjának tulajdonában volt. Ugyancsak magas áron, 44 millió forintért kelt el Szinyei-Merse Pál nagyméretű, éppen száz éve készített Szép idő (Derűs idő a Balatonon) című festménye, a plein air festészet egyik remekműve, amelyet életének utolsó éveiben festett a mester egy fonyódi nyaralás alkalmával. A kép kikiáltási ára 30 millió forint volt.

gulácsy
A 60 milliós mű

Nagy érdeklődés mellett talált új gazdára Boromisza Tibor Őszi reggel című olajfestménye. A magyar fauve festészet egyik kiemelkedő darabjára 24 millió forintról indult a licitálás, majd 28 millió forintnál ütötték le a festmény árát. Kikiáltási áron, 24 millió forintért talált új gazdára az árverés egyik fauve-os remekműve, Tihanyi Lajos 1909-es Nagybányai táj című festménye. Tihanyi a magyar modernizmus két legfontosabb alkotó közösségének, a Nyolcaknak és a nagybányai neósoknak egyaránt tagja volt. Kikiáltási árának több mint kétszereséért, 25 millió forintért kelt el Nemes Lampérth József Híd a Szajnán című 1920-as tusképe, amely az utolsó és egyben összefoglaló darabja a párizsi hidakat ábrázoló ciklusának. Kikiáltási árának több mint háromszorosáért, 16 millió forintért cserélt gazdát Vaszary János Kávéházi terasz Siófokon című 1906-os olajfestménye, míg kikiáltási árának csaknem duplájáért, 14 millió forintért kelt el Márffy Ödön Éjjel című, 1928-as olajfestménye.

szinyei
Az ezüstérmes

A Zsolnay kínálatból 4,6 millió forintért talált új gazdára egy feltehetően Rippl-Rónai által saját kezűleg festett Zsolnay-tányér. A különleges darab része volt annak a 12 személyes étkészletnek, amelyet Andrássy Tivadar gróf megbízására készített Rippl-Rónai. A tányér kikiáltási ára 3 millió forint volt. A Virág Judit Galéria tavaszi aukciós anyaga 223 festményt és több Zsolnay-kerámiát kínált az érdeklődőknek, köztük számos múzeumi rangú remekművet is.

(mti)

• Publikálva: 2017.05.16. 08:56