a rovat írásai

Kalapács alatt a Picasso kalapálta gyűrű

Elárverezik a gyűrűt, amelyet Pablo Picasso tervezett és saját kezűleg készített szerelmének, Dora Maarnak engesztelésül egy nagy veszekedésük után.

Gerzson Pál a Vigadóban

Gerzson Pál festőművész munkásságát tekinti át mintegy 160 képen keresztül a Pesti Vigadó csütörtöktől látható életmű-kiállítása.

Megfagyott sarkkutató madárkája

Tökéletes állapotban fennmaradt akvarellt fedeztek fel a kutatók Robert Falcon Scott brit felfedező tragikusan végződött déli-sarki expedíciójának egyik helyszínén.

Krúdy a plébánia falán

Krúdy Gyula író életéhez kapcsolódó műveket festettek az óbudai Tanuló utcában lévő Katolikus Plébánia melléképületének falára.

Hauszmann mindenhol

Százhetven éve, 1847. június 9-én született Budán Hauszmann Alajos építész, a historizmus egyik legtevékenyebb és legjellegzetesebb magyarországi képviselője.

Gyerekekkel és fotóapparáttal Erdélyben

Erdélybe manapság már senki sem indul el fényképezőgép nélkül. És a sok csoda láttán kattogtatnak is szaporán a messziről jött emberek. Vannak aztán olyanok is, akik nem csak a fényképalbumba, jobban mondva a laptop memóriájába, vagy a külső meghajtóra fényképeznek, hanem ennél jóval többet tesznek a megmaradásért. Közöttük van a 12. kerületi városházán most kiállító Sóti István is.

Hiperrealistáink Párizsban

A legjelentősebb magyar hiperrealista festők munkáiból nyílt kiállítás csütörtökön a Párizsi Magyar Intézetben.

A klíma és a reneszánsz remekmű

Négy hónapig tartó restaurálás után ismét egykori fényében ragyog Donato Bramante reneszánsz építész és festő Krisztus az oszlopnál című táblaképe, a legjelentősebb műalkotás, amely megrongálódott a milánói Brera képtárban a klímarendszer meghibásodása és a rendkívül száraz tél miatt.

Az "előőrsünk" Amszterdamban

A fauvizmustól a szürrealizmusig címmel tizenkilenc magyar avantgárd művész képeiből nyílt kiállítás az amszterdami Zsidó Történelmi Múzeumban.

Plagizált a leggazdagabb szobrász

Plágiummal és szerzői jogsértéssel vádolják az ismert amerikai szobrászművészt, Jeff Koonst egy nemrég kiállított köztéri alkotása miatt.

Szinyei Merse és Gulácsy a sztár Kieselbachéknál is

Szinyei Merse Pál és Gulácsy Lajos egy-egy remekműve mellett Berény Róbert, Tihanyi Lajos és Kádár Béla több alkotására is licitálhatnak az érdeklődők a Kieselbach Galéria tavaszi árverésén, amelyet péntek este tartanak a budapesti Hotel Marriottban. A Virág Judit Galéria tavaszi árverésén szintén egy-egy jelentősebb Gulácsy és Szinyei Merse munka került kalapács alá.

Művészet összes cikke »

Gulácsy-kép lett az árverés bajnoka

gulacsylGulácsy Lajos Séta a régi olasz városban című olajfestménye kelt el a legmagasabb áron a Virág Judit Galéria hétfő esti tavaszi árverésén, amelyen többek között Szinyei-Merse Pál, Nemes Lampérth József, Tihanyi Lajos és Mednyánszky László műveire licitálhattak az érdeklődők a Budapesti Kongresszusi Központban.

A Séta a régi olasz városban című olajfestményére 30 millió forintról indult a licitálás, majd több ajánlat érkezése után az 1908 és 1910 között keletkezett mű végül 60 millió forintért cserélt gazdát. Az olajfestmény egykor Bedő Rudolfnak, a 20. századi műgyűjtés egyik legfontosabb alakjának tulajdonában volt. Ugyancsak magas áron, 44 millió forintért kelt el Szinyei-Merse Pál nagyméretű, éppen száz éve készített Szép idő (Derűs idő a Balatonon) című festménye, a plein air festészet egyik remekműve, amelyet életének utolsó éveiben festett a mester egy fonyódi nyaralás alkalmával. A kép kikiáltási ára 30 millió forint volt.

gulácsy
A 60 milliós mű

Nagy érdeklődés mellett talált új gazdára Boromisza Tibor Őszi reggel című olajfestménye. A magyar fauve festészet egyik kiemelkedő darabjára 24 millió forintról indult a licitálás, majd 28 millió forintnál ütötték le a festmény árát. Kikiáltási áron, 24 millió forintért talált új gazdára az árverés egyik fauve-os remekműve, Tihanyi Lajos 1909-es Nagybányai táj című festménye. Tihanyi a magyar modernizmus két legfontosabb alkotó közösségének, a Nyolcaknak és a nagybányai neósoknak egyaránt tagja volt. Kikiáltási árának több mint kétszereséért, 25 millió forintért kelt el Nemes Lampérth József Híd a Szajnán című 1920-as tusképe, amely az utolsó és egyben összefoglaló darabja a párizsi hidakat ábrázoló ciklusának. Kikiáltási árának több mint háromszorosáért, 16 millió forintért cserélt gazdát Vaszary János Kávéházi terasz Siófokon című 1906-os olajfestménye, míg kikiáltási árának csaknem duplájáért, 14 millió forintért kelt el Márffy Ödön Éjjel című, 1928-as olajfestménye.

szinyei
Az ezüstérmes

A Zsolnay kínálatból 4,6 millió forintért talált új gazdára egy feltehetően Rippl-Rónai által saját kezűleg festett Zsolnay-tányér. A különleges darab része volt annak a 12 személyes étkészletnek, amelyet Andrássy Tivadar gróf megbízására készített Rippl-Rónai. A tányér kikiáltási ára 3 millió forint volt. A Virág Judit Galéria tavaszi aukciós anyaga 223 festményt és több Zsolnay-kerámiát kínált az érdeklődőknek, köztük számos múzeumi rangú remekművet is.

(mti)

• Publikálva: 2017.05.16. 08:56