Október 19-én hetvenéves Bánsági Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzet Művésze.
Megáldotta a Vatikán a Sixtus-kápolnáról és Michelangelóról szóló, Sting zenéjére épülő musicalt, amelynek premierjét március 15-én tartják Rómában.A zenét Michelangelo Buonarroti (1475-1564) freskói inspirálták.
Ötven éve, 1967. október 17-én mutatták be a New York-i off-Broadway egyik kis színházában a Hair című musicalt, a hippikorszak kultuszművét, amelynek filmváltozatát 1979-ben Milos Forman készítette el. A Hair a hippikultúra és a vietnami háború elleni tiltakozás talán legismertebb alkotása, egy korszak lenyomata, amelynek dalait milliók fújják kívülről.
A magyar szinkron indulásáról, a szinkronszakma, a színpadi és a filmvilág nagyságairól is megemlékezik az Újszínház Hangemberek című új darabja, mondta Csernák János színművész az M1 aktuális csatornán.
Bormámor címmel borkóstolóval egybekötött modern zenés játékot mutatnak be Szentendrén Hamvas Béla művei alapján.
Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, kiváló művész augusztus 28-án töli be a hetvenötödik életévét.
Életének 91. évében vasárnap elhunyt Lorán Lenke színésznő, a hírt a család közölte az MTI-vel.
Megkezdődött az évad a budapesti Nemzeti Színházban, amely az idén ünnepli fennállásának 180. és jelenlegi épülete megnyitásának 15. évfordulóját.
Augusztus 10-én ünnepli 60. születésnapját Básti Juli Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő. A színészlegenda Básti Lajos és Zolnay Zsuzsa Jászai-díjas színésznő leánya Budapesten született 1957. augusztus 10-én. Nagybátyja Zolnay Pál filmrendező volt.
Tízéves a Kaszás Attila Pajta Színház, amely az őrségi Viszákon hétfőtől egy héten át várja az érdeklődőket. Különleges hangulatú, kulturális élményekben gazdag lesz az idei, tizedik, jubileumi évad a Szarvas József színművész által életre hívott Kaszás Attila Pajta Színházban (KAPSZ), olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.
Nyolcvanhat éves korában elhunyt Schubert Éva Kossuth-díjas színész, érdemes művész, közölte a Főpolgármesteri Hivatal az MTI-vel. Családja tájékoztatása szerint a színésznőt hosszú szenvedés után kedden érte a halál.
Dísztelen vaskapu áll a Baross u. 85. szám alatt. Nehezen észrevehető írás hirdeti: Patyolat. Belépünk a kapun, ahol jó esetben valaki eligazít, merre is kell menni: balra az első ajtó, majd onnan tovább jobbra. Belépünk az ajtón: balra egy pincelejárat, felette felirat áll: „A művészek etetése szigorúan tilos”. Jobbra tekintve egy fényképkiállítás labirintusa fogad. Egy pillanatra megtorpantja a látogatót, hogy csak lábak láthatóak, amelyek jobbra-balra kerülgetik egymást, majd hirtelen előkerül egy-egy nézelődő. A jelenleg látható fényképkiállításon Simon Csilla Otthon …mindig történik valami című sorozatának képei láthatók. A fotográfus személyes történeteit dolgozza fel a képeken. Nem csak reális ábrázolások ezek, hanem a fényképezőgéppel való rajzolással is kísérleteznek.
Mindig történik valami
A csendes, meditatív hangulatú kiállítótér labirintusa után az első ajtón belépve és egy emeletet megmászva pedig már a kávézó részben vagyunk, amelyből boltíves ajtók vezetnek a koncert- és színházterembe. A Patyolat megjelenésében, hangulatában a pesti romkocsmák világát idézi, elegáns, letisztult kivitelben. Homokszínű belseje, átlátható, tágas terei megnyugtatólag hatnak. Nem a zenés szórakoztatást célozták meg, a program késő neo-avantgárd alkotásokra, jazz- és kísérleti koncertekre épül, külföldi zenészeket is meg akarnak hívni. Jelenleg legtöbbet a Hólyagcirkusz Társulata lép fel, például vasárnap, november 25-én délelőtt 11 órától Vigyázat, rossz nyuszik! című gyermekeknek és felnőtteknek szóló előadásával.
Rendes próbaüzem
Baross utca 85. szám alatti, jobban mondva feletti kulturális találkozótérben tavasszal már tartottak egy bevezető hétvégét, ahol egy-két koncert és előadás erejéig a közönség is kipróbálhatta a helyszínt. A Patyolat rendes próbaüzemét viszont novembertől kezdte. A Fotóhónap több rendezvénye – kiállítás, szakmai és kötetlen beszélgetések, díjátadók – is itt találtak helyszínre. A Magyar Fotóművészek Szövetsége pedig fotópályázatokat írt ki a Nyócker téglái illetve a Patyolat téglái címmel – ezzel is jelezvén a hely különlegességét.
Bakk Ágnes