a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

A francia sanzon örök királynője

Ötven éve halt meg Edith Piaf

edithpiafleadA huszadik században ő lett a francia sanzon királynője és egyben Franciaország egyik jelképe, a „franciaság” minden jegyével, törékenységével, érzékenységével, erejével, a dalaiból áradó bódulattal és élete tragédiáival.

1915. december 19-én született Párizsban. Szülei nyomorúságos sorsú alkoholisták voltak. Anyja, egy utcai énekesnő a kislányt egy bordélyház tulajdonosnőjére bízta. Apja, aki cirkuszi artistaként próbált megélni, magához vette a lányát. Hamar rájött, hogy az apró, törékeny kislány nem jó artistának, ezért kezdte el énekeltetni a párizsi utcán. 1919-ben kötőhártya-gyulladás következtében megvakult, látását csak hétévesen nyerte vissza. Tizenhét évesen gyermeket szült, kislánya azonban hamarosan meghalt agyhártyagyulladás következtében.

piaf
Szemöldökével divatot teremtett

Az utcai éneklés közben figyeltek fel tehetségére, Louis Leplée, a Gerny’s kabaré igazgatója, híres kávéház-tulajdonos indította el pályáján. Ő adta neki a „Piaf” nevet is. 1935-ben, húszévesen énekelt először színpadon. 1936 áprilisában Louis Leplée-t meggyilkolták, a gyanúsítottak között Edith is szerepelt. A botrány következtében újra utcára került volna, ha Raymond Asso költő fel nem karolja. Három évig tanította énekelni és a hangokat helyesen kiejteni, sanzonokat írt neki és kiharcolta első revüszínházi fellépését. Bemutatta Marguerite Monot-nak, a későbbi örökzöld Piaf-slágerek szerzőjének.

assoespiaf
Asso és Piaf, gyakorlás közben

1940-ben megismerte Jean Cocteau-t, aki neki írta A közönyös szépfiú című darabját. 1941-ben kapta első filmszerepét. Párizs német megszállása idején rendszeresen énekelt a katonáknak, a hadifoglyok árváinak megsegítésére gálaestet szervezett. 1947 novemberében lépett fel először New Yorkban, első fellépései nem voltak sikeresek, később viszont az amerikai közönség is bálványozta. Ugyanebben az évben ismerte meg nagy szerelmét, Marcel Cerdan bokszvilágbajnokot. 1949 októberében Marcel Cerdan repülőgép-szerencsétlenségben meghalt. Edith alkoholista lett, majd a morfiumra is rászokott, amit először fájdalmai enyhítésére kapott, ugyanis közben súlyos autóbalesetet szenvedett.

cerdanpiaf
Marcel Cerdan és Piaf egy boldog pillanatban

1952-ben feleségül ment Jacques Pils sanzonénekeshez. Esküvői tanúja Marlene Dietrich volt. Nászútjuk egyetlen óriási turné volt: New York, Hollywood, San Francisco, Las Vegas, Miami. Négy évvel később azonban elváltak. Az ötvenes évek közepére egészsége megrendült, de ő orvosai tiltása ellenére újra és újra színpadra lépett. 1962-ben az alig huszonhét éves Thépohanis Lamboukashoz ment feleségül, akivel együtt többször is fellépett. 1963 októberében turnéra indult, amit „öngyilkos turnénak” is szoktak nevezni. A fellépések során többször rosszul lett, végül kórházba került, ahol áttétes rákot állapítottak meg. Ötven éve, 1963. október 11-én halt meg.

Sikerben és tragikus fordulatokban gazdag élete számos filmet ihletett (Edith és Marcel 1983, rendezte: Claude Lelouch; Edith Piaf, 1973, rendezte: Guy Casaril; Piaf, 2007, rendezte: Olivier Dahan).

mandarchiv.hu

• Publikálva: 2013.10.15. 11:19 • Címke: zene, évforduló