a rovat írásai

Bánsági Ildikó 70

Október 19-én hetvenéves Bánsági Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzet Művésze.

Megáldották a musicalt

Megáldotta a Vatikán a Sixtus-kápolnáról és Michelangelóról szóló, Sting zenéjére épülő musicalt, amelynek premierjét március 15-én tartják Rómában.A zenét Michelangelo Buonarroti (1475-1564) freskói inspirálták.

Ötven éves lett a Hair

Ötven éve, 1967. október 17-én mutatták be a New York-i off-Broadway egyik kis színházában a Hair című musicalt, a hippikorszak kultuszművét, amelynek filmváltozatát 1979-ben Milos Forman készítette el. A Hair a hippikultúra és a vietnami háború elleni tiltakozás talán legismertebb alkotása, egy korszak lenyomata, amelynek dalait milliók fújják kívülről.

Hangemberek az Újszínházban

A magyar szinkron indulásáról, a szinkronszakma, a színpadi és a filmvilág nagyságairól is megemlékezik az Újszínház Hangemberek című új darabja, mondta Csernák János színművész az M1 aktuális csatornán.

Bormámor Hamvas művei alapján Szentendrén

Bormámor címmel borkóstolóval egybekötött modern zenés játékot mutatnak be Szentendrén Hamvas Béla művei alapján.

Szilágyi Tibor 75

Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, kiváló művész augusztus 28-án töli be a hetvenötödik életévét.

Elhunyt Lórán Lenke

Életének 91. évében vasárnap elhunyt Lorán Lenke színésznő, a hírt a család közölte az MTI-vel.

Új Bánk bán a Nemzetiben

Megkezdődött az évad a budapesti Nemzeti Színházban, amely az idén ünnepli fennállásának 180. és jelenlegi épülete megnyitásának 15. évfordulóját.

Básti Juli kerek szülinapja

Augusztus 10-én ünnepli 60. születésnapját Básti Juli Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő. A színészlegenda Básti Lajos és Zolnay Zsuzsa Jászai-díjas színésznő leánya Budapesten született 1957. augusztus 10-én. Nagybátyja Zolnay Pál filmrendező volt.

Színház 10 éve a viszáki pajtában

Tízéves a Kaszás Attila Pajta Színház, amely az őrségi Viszákon hétfőtől egy héten át várja az érdeklődőket. Különleges hangulatú, kulturális élményekben gazdag lesz az idei, tizedik, jubileumi évad a Szarvas József színművész által életre hívott Kaszás Attila Pajta Színházban (KAPSZ), olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Meghalt Schubert Éva

Nyolcvanhat éves korában elhunyt Schubert Éva Kossuth-díjas színész, érdemes művész, közölte a Főpolgármesteri Hivatal az MTI-vel. Családja tájékoztatása szerint a színésznőt hosszú szenvedés után kedden érte a halál.

Színház összes cikke »

Justine Like A Virgin

justineleadSzínházi ajánló csak tizennyolc éven felülieknek, a nyolcvanas évek és de Sade márki kedvelőinek.

Megérkezett az erényes Justine a Trafóba. Valószínűleg idáig is rögös volt erényes útja, de most, kalandjait talán jobban érthetjük.

Akik ismerik de Sade márki Justine avagy az erény meghurcoltatása című regényét, tudják, hogy Justine és Juliette egy kolostorban nevelkedett testvérpár, akik közül az egyik a „könnyebbik” utat választja s egyenesen egy bordélyba megy dolgozni, míg Justine úgy dönt, hogy megpróbálja az erény útját járni: bárhova elmegy cselédnek, hogy hibát nem ejtve, szenvedéssel töltse az életét, bűnnel nem találkozva.

4
Justine avagy Gergely Katalin (fotó: mandarchiv.hu/Major László)

Kálmán Eszter, a fiatal rendező és dramaturg, aki Szabó-Székely Árminnal egyben színpadra is alkalmazta az előadást, 70 percbe sűrítette a Justine-t ért viszontagságokat, amelyek erényességnek nevezett naivságából fakadnak. A rendező egy fiatal és gyönyörű színésznőre, Gergely Katalinra osztotta a főszerepet. Érdekes képet teremtett ezáltal, hiszen a vonzó színésznő nagyon szépen alakítja a naivát, közben viszont állandóan durcásnak látszik. Testvére, Juliette szépsége nem annyira feltűnő, viszont esze és gyakorlatiassága által hamar utat tör magának és tehetős férjet is talál, akinek a segítségével a szerencsétlen, meghurcolt, megbecstelenített Justine-t végül megmentik az akasztófától.

3
Mint egy képregényben. Fotó: mandarchiv.hu/Major László

Nagyon érdekes színpadképet használtak az alkotók: fonalakból álló függönyök előtt vagy mögött mozognak a szereplők. A függönyök vetítésre is kiválóak, és a videomapping technikával (amelyet például Radnai Márk Meanwhile in Kansas című, Bárka Színházban futó előadásán is láthattunk már) rengeteg új jelentést adnak az előadásnak. Így könnyedén varázsolnak képregénystílust abban a jelentben, amelyben Justine-t megverik, mert nem akar lopni (és ezután még rá bizonyította rá felbujtó gazdája a lopást): miközben verik, kiírják a Justine által érzett fájdalom hangjait és a képregények stílusában kivetítik a függönyökre, egy pillanatra egész Tarantinós hangulatot teremtve.

2
Rokokós és nyolcvanas évekbeli ruhák. Fotó: mandarchiv.hu/Major László

A zenei betétek hozzák meg igazából az előadás nyolcvanas évek hangulatát: Madonna Like a Virgin című száma indította a cselekményt, amikor is a lányok kikerülnek a zárdából és életutat választanak. A színészek nem az eredeti szöveget éneklik, hanem a Basch Péter, Bock Balázs és Szabó-Székely Ármin által írt versbetéteket, amelyek bár néhol erőltetett ritmikájúak, de humorosak és szenvtelenül kifejezőek. A sok felidézett sláger, amelyet két szintetizátoron (vagy annak látszó hangszeren) játszik Friedenthal Zoltán és Kákonyi Árpád, kicsit meg is mozgatja a közönség emlékezőtehetségét, hiszen nem mindegyik azonnal felismerhető, de megteremtik az „aha”-érzést. A zenés egyvelegre pedig ráerősítenek Juhász Dóra jelmezei, a nyolcvanas évekbe oltott rokokó hangulattal. Néha kicsit mintha Falco és Klaus Nomi is ott lett volna a színpadon...

Bakk Ágnes

• Publikálva: 2013.11.21. 15:27 • Címke: színház