a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

90 éves lenne a Rózsaszín párduc zeneszerzője

mancini_leadHenry Mancini, az olasz családból származó amerikai komponista több száz filmzene és máig sokat feldolgozott filmdal zeneszerzője volt.

Bármelyik üzletközpont ajándékboltjában beszerezhető olyan tenyérnyi zenélődoboz, amely – ha a kurblit elkezdjük tekerni – valamilyen közismert dallamot játszik. Olyan muzsikát, amelyből elég egy-két hang, és még ilyen „hangszeren” is felismerjük. Az egyik ilyen zene a Rózsaszín párducé, ellenállhatatlanul humoros, lopakodó dallamát alighanem mindenki szereti. Szerzője, a filmzene egyik kiemelkedő alakja, Henry Mancini ma lenne 90 éves: 1924. április 16-án született.

Az olasz családból származó amerikai komponista pályáját több Oscar-díj, Grammy-díj és számtalan más elismerés övezi, lemezsikerei pedig elsősorban arról árulkodnak, hogy művei – legalábbis a sok száz filmzene közül a legismertebbek – a popzene részévé lettek. A zenekarvezetőként és zongoristaként is kiváló, a hangszerelésben is virtuóz Mancini rendkívüli tehetséggel ötvözte a szimfonikus zenét a jazzre jellemző hangszerekkel és stílusjegyekkel.

Legemlékezetesebb szerzeményei az ötvenes évek végéről és a hatvanas évek első feléből valók. A Peter Gunn, az Álom luxuskivitelben, a Míg tart a bor és friss a rózsa vagy az Állatfogó kommandó (Hatari!) a rá leginkább jellemző munkák közé tartoznak. Talán e korszak zenei világa volt a legjobban összhangban egyéniségével, de alkotó termékenységét és a modern megoldásokra való nyitottságát nem vesztette el később sem,  a diszkókor éppúgy magáénak érezhette tehetségét, mint  a hagyományos, instrumentális könnyűzene, az easy-listening világa.

Henry Mancini szerzeményeit a világ legismertebb big bandjei dolgozták fel, a Hatari! Baby Elephant Walk című tételét például a német Bert Kaempfert, az easy-listening klasszikusa is műsorára tűzte.

Az Álom luxuskivitelben 1962-ben Oscar-díjat nyert betétdala, a Moon river és a Míg tart a bor és friss a rózsa egy évre rá szintén Oscart érő dala, a Day of wine and roses (mindkét mű szövegírója Johnny Mercer) a klasszikus vokális popzene standardjaivá váltak. Mancini dalait olyan énekesek adták elő, mint Andy Williams, Frank Sinatra vagy Johnny Mathis, aki máig élete egyik legfontosabb állomásaként emlékezik Mancinivel való barátságára és munkájára.

Mancini haláláig tanította és művelte a zenét. 1982-ben régi kedves rendezőjével, Blake Edwardsszal való együttműködését, a Victor Victoriát ismét Oscarral jutalmazták. Rövid idő, hetven év adatott neki a Földön, 1994. június 14-én hunyt el.

Képes Gábor

• Publikálva: 2014.04.16. 11:17 • Címke: film, zene