a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

​Hadd főzzön ma magának! – Bergendy István 75 éves

bergendy_leadKortalan bohémokat és időutazókat illetlenség az öregedésre figyelmeztetni, s ráadásul hiábavaló is. Valamikor Bergendy István is megállította az órát, sőt! visszafelé forgatta a mutatót, s azóta egy külön világban kalandozik.

Bár mindmáig nagyon ismert figurája hazánknak, a zenei stílus, amelyet képvisel, több figyelmet és nagyobb infrastruktúrát érdemelne: hiszen több jazz a popzenébe csak még ragyogóbbá varázsolná mindennapjainkat. Mert Bergendy alapvetően elsőrangú jazz zenész – aki zenekarával mellesleg a magyar rock egy remek időszakának is meghatározó alakja volt. És szerencsére nagyon is köztünk van, s a földi idő szerint ma ünnepli a 75. születésnapját.

A francia gyökerű, felvidéki ősökkel büszkélkedő művész Szolnokon született 1939. október 8-án. Könnyűzenei ébredése még az ötvenes évekre tehető, s „Ifjúsági Jazzegyüttesét” is 1958-ban alapította a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen, öccsével, Bergendy Péter szaxofonossal együtt.

Pályája kezdetén játszott big bandben és szimfonikus zenekarban is, alaposan megismerte a jazz ihlette könnyűzene formanyelvét. Még abban az időszakban szocializálódott, amikor Holéczy Ákos és Orlay Chappy jazz zenekarai jelentették a populáris zenét. Mindkét legendás zenész mellett volt alkalma muzsikálni. Falta édesapja jazzlemezeit, s az Amerika Hangja és a Radio Luxembourg adásaiból a nyugati áramlatokat is megismerte. Műegyetemi tanulmányok után a Bartók Béla Konzervatórium mellett kötelezte el magát, ahol klarinétozni tanult.

bergendy
Pecsa, 2012 (forrás: Wikimedia Commons)

Zenekara 1962-ben vette fel a Bergendy nevet. Az Ifjúsági Parkban is óriási sikerrel fellépő formáció a hatvanas évek közepétől sikeresen alkalmazkodott a beat hullámához, majd a hatvanas évek végétől példaszerű jazzrock fúziós stílust alakítottak ki. 1967-től számos nyugat-európai országban felléptek, majd 1969-től a Ganz-Mávag Művelődési Házban lett saját klubjuk.

A hatvanas, hetvenes években számtalan magyar táncdalénekest kísértek, Harangozó Teritől Korda Györgyig, Kovács Katitól Zalatnay Saroltáig, s feltűntek a Táncdalfesztiválon is. A magyar tánczenei élet egyik legfontosabb kísérőzenekarává vált együttesük.
Bergendy talán legemlékezetesebb időszaka a hetvenes évekre tehető, amikor Latzin Norbert zeneszerző és Demjén Ferenc énekes, gitáros, szövegíró, egy igazán extravagáns – és ebben Bergendyben méltó partnert találó – előadó is csatlakozott a csapathoz. 1972-ben megjelent albumukon olyan felejthetetlen dalokat találunk, mint a Jelszó: Love, Szeretet! (Demjén szerzeménye) és a Jöjj vissza vándor (Latzin – Demjén).

Erre a korszakra tehető a Sajtból van a Hold (Demjén), a Hadd főzzek ma magamnak (Latzin – Demjén), a Ma lesz a holnap tegnapja (Demjén) szenzációs sikere is. Bár Demjén és Bergendy útjai a hetvenes évek végére szétváltak, ezek az időtálló slágerek a Bergendy együttes 1981-es Aranyalbumára is felkerültek, s Bergendy is máig kérleli, hogy „hadd főzzön”.



Az 1970-től 12 aranylemezzel és platinalemezekkel is büszkélkedő zenekar a nyolcvanas évektől visszatalált gyökereihez, 1983-tól Bergendy Koncert-, Tánc-, Jazz- és Szalon Zenekar néven bőségesen merít a jazz, a swing világából, de az 1920-as évek tánczenéjétől a rock and rollig és a 70-es évek diszkójáig válogatnak a stílusokból. Időutazásukat színes jelmezekkel, showelemekkel teszik teljessé.

Sokan emlékszünk még az ezredforduló „retrójára”, amely a hatvanas évek popkultúráját idézte fel, iróniával és sok színnel – Bergendy viszont a nyolcvanas évek „retróját” találta fel, amely a háború előtti kor hangulatával tette ugyanezt. Érthető: az, hogy mi a „békebeli”, folyton változik, mindig van a múltból olyan mozzanat, amely megszépül, vagy távolisága miatt egyszerre érdekessé válik. (Épp ezért biztosak lehetünk benne, hogy egyszer a 2010-es évek énekesei és celebjei is lesznek „békebeliek”.)

Alighanem nincs olyan olvasónk azok közül, akik a nyolcvanas években voltak gyerekek vagy fiatalok, aki ne ismerné a Magyar Televízió „tánciskoláját”. Én táncolnék veled! – bárki próbálkozhat, Bergendyék kíséretével, táncolni tanulni és nosztalgiázni tanulni is.



Hangszeres zenészként (szaxofonosként és klarinétosként), jellegzetesen érdes, sajátos modorú, kicsit saját szerepét is karikírozó énekesként egyaránt ismert, de zeneszerzőként és hangszerelőként is számtalan filmben és televíziós produkcióban láthatjuk viszont a nevét. E sorok írójának például szívfacsaróan kedves emléke a Futrinka utca dallama.



Munkásságát Liszt Ferenc-díjjal és számos más elismeréssel is jutalmazták. Sok izgalmas kalandot még időben és stílusokban, Bergendy István!

Képes Gábor

• Publikálva: 2014.10.08. 09:40 • Címke: évforduló