a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

Les Paul, az újító gitáros

les_paul_leadSzáz éve született Les Paul, az egyik legnépszerűbb elektromos gitár, a Gibson Les Paul tervezője, akinek hatása szinte felmérhetetlen a dzsesszre és a rockzenére. Az 1952-ben piacra dobott modellt ma is számtalan változatban gyártják, ezen játszik Eric Clapton, Keith Richards és Jimmy Page is.

Lester Polfus néven született Wisconsin államban, Waukesha városkában. Nyolcévesen kapta első harmonikáját, majd néhány zongoraórát is vett, zenei képzése ezzel véget is ért. Kottát olvasni, legalábbis a legenda szerint később sem tanult meg, de muzikalitása révén erre nem is volt szüksége. Rövid ideig a bendzsóval flörtölt, majd kikötött a gitár mellett. Tizenhét évesen otthagyta az iskolát és zenésznek állt, hillbilly és dzsessz rádióműsorokban szerepelt Rhubarb Red művésznéven.

les_paul
   
Már országszerte ismert (rádió)zenész volt, amikor 1941-ben szerelgetés közben áramütés érte. Túlélte, majd Los Angelesbe költözött, ahol fürge futamaival egyre nagyobb népszerűségre tett szert, kísérte a világsztár Bing Crosbyt és az általa bálványozott Nat King Cole-t is. Az áttörésre 1947-ig kellett várnia, amikor saját stúdiójában az akkoriban forradalminak számító többsávos felvétellel kísérletezve nyolc elektromos gitár hangját játszotta egymásra. A sikert nem sokáig élvezhette: egy autóbaleset miatt egy éves pihenőre kényszerült, karját kis híján amputálni kellett. Felépülése után egy Mary Ford nevű fiatal gitáros-énekesnővel társult, akit nemsokára feleségül is vett. A duó az ötvenes évek elejétől ontotta a népszerű dzsesszstandardok sajátos átiratait, mint amilyen a Tiger Rag, a Mockin' Bird Hill, a How High the Moon és a poplistákat is megjárt Vaya con Dios. A kritika szapulta őket rendesen, de Pault ez nemigen izgatta, ő a közönségét akarta és tudta is szórakoztatni.

les_paul
Gibson Les Paul (forrás: Wikimedia Commons)
  
Egy évtized után a sikersorozat, majd a házasság is véget ért, Paul lényegében visszavonult. A hetvenes években készített néhány albumot a gitár mesterének számító Chet Atkins és Al DiMeola társaságában, majd ismét felhagyott a felvételekkel. A kilencvenes évek elején váratlanul egy négylemezes válogatással örvendeztette meg rajongóit, erre több tucatnyi vadonatúj dal is felkerült. A legendás gitáros hetente egyszer zenélt is egy New York-i klubban. Les Paul kilencvenedik születésnapjára készítette el első rocklemezét: a korongon csodálói és tanítványai – köztük Eric Clapton, Buddy Guy, Keith Richards, Jeff Beck, Sting, Steve Miller, Richie Sambora – játszottak vele duetteket. Érdekesség, hogy az ő nevéhez fűződik a valaha lemezen kiadott legrövidebb szám is: az 1955-ben megjelent Magic Melody, Part Two című korongon két hang hallható, hossza egy másodperc. Ennek megértéséhez tudni kell: sok rádiós lemezlovas panaszkodott, hogy a Magic Melody című szám vége a „levegőben lóg” – meg is kapták a hiányolt lezárást, csak külön lemezen.

madrid_gibson_les_paul
Madrid Gibson Les Paul, 2009 (forrás: Wikimedia Commons)
   
A zenészt nemcsak a zene, hanem maga a hangszer is érdekelte, s mivel elégedetlen volt az akkoriban kapható elektromos gitárokkal, otthon kezdte bütykölni őket. A csaknem két évtizedes kísérletezés eredménye lett az 1952-ben a Gibson cég által piacra dobott Les Paul, az egyik legnépszerűbb sorozatban gyártott elektromos gitár. A cég az első terveket még visszautasította, de végül igent mondtak, és némi áttervezés után Les Paul néven hozták forgalomba a hangszert. A siker elsöprő volt, a gitárosok fele nemsokára ezen játszott (a másik fele Fender Stratocasteren). A Gibson Les Pault azóta is gyártják, számtalan modell készült belőle, többek között Jimmy Page, Slash, Gary Moore és Eric Clapton nevével fémjelezve. Keith Richards, a Rolling Stones gitárosa úgy fogalmazott: Les Paul nélkül a későbbi nemzedékek képviselői vécétisztítással és nem zenével foglalatoskodnának, „ő építette azt az utat, amelyen jelenleg is haladunk”.

Les Paul 94 évesen, 2009. augusztus 13-án halt meg tüdőgyulladásban. A legrangosabb zenei kitüntetést, a Grammy-díjat zenészként és életművéért is megkapta, máig egyetlenként a rock és az amerikai feltalálók dicsőségcsarnokába is bekerült, szülővárosában múzeum őrzi emlékét. Az általa tervezett ikonikus gitár prototípusa, a Fekete Szépségnek nevezett hangszer, amelyen haláláig játszott, februárban majdnem százmillió forintnak megfelelő összegért kelt el egy árverésen.

MTI

• Publikálva: 2015.06.08. 09:08 • Címke: évforduló