a rovat írásai

East az Arénában

Több mint négy évtizeddel ezelőtt indult életművét átívelő, története legnagyobb szabású koncertjére készül az East együttes. A hazai progresszív rockszíntér kiemelkedő formációja október 23-án, a nemzeti ünnepen lép fel a Budapest Sportarénában számos vendéggel.

Michael Nyman az Erkelben

Michael Nyman zenéi szólalnak meg a budapesti Erkel Színházban november 6-án a Michael Nyman Band közreműködésével.

Meghalt Aradszky László

Elhunyt Aradszky László táncdalénekes. A hatvanas évek egyik legnagyobb sztárelőadója vasárnap este halt meg, életének 83. évében, közölte a család hétfőn.

Karmesterverseny Kobajasi Kenicsiróval

Az Erkel Színházban kezdődik a Solti György világhírű karmesterről elnevezett Maestro Solti Nemzetközi Karmesterverseny kedden a Filharmónia Magyarország szervezésében, a vendégkarmester az 1974-es karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró lesz.

Pisztolyok dőltek Marilyn Mansonra

Rádőlt a díszlet egy része Marilyn Manson amerikai sztárra szombati New York-i koncertjén, a 48 éves zenészt kórházba szállították, a koncertet félbehagyták.

Új lemez és koncert: 55 éves az Omega!

Volt egyszer egy Vadkelet címmel új lemezzel és december 28-án a Papp László Budapest Sportarénában koncerttel ünnepli 55. születésnapját az Omega együttes. A csapat szombaton első koncertjük helyszínén, az egykori Várklubban idézte fel a múltat és beszélt a jelenről.

A fél Pink Floyd újra Pompejiben

A világpremierrel egy időben, csütörtöktől látható a magyarországi mozikban a Live At Pompeii, David Gilmour, a Pink Floyd egykori legendás gitáros-énekese koncertfilmje. A zenész tavaly csaknem fél évszázad után lépett fel újra a pompeji amfiteátrumban.

Parádés évadnyitót tart az Opera

Az Andrássy úti évadnyitánnyal, szabadtéri előadásokkal és divatbemutatóval, az Erkel Színházban pedig hangversennyel kezdődik szombaton a Magyar Állami Operaház 2017/18-as budapesti évada.

Új U2 album a láthatáron!

Ízelítőül bemutatta új albuma egyik számát, a The Blackout című dalt a U2.

Brünnhilde megsérült, egy férfi bújt a jelmezébe

Megsérült a Bayreuthi Ünnepi Játékok záróelőadásán Catherine Foster. Az operaénekesnő a második felvonásra már nem tudott visszatérni, a színpad széléről énekelte tovább Brünnhildét. Szerepét a rendezőasszisztens, ráadásul egy férfi vette át Az istenek alkonyában.

Lord 45

A jubileumi Aréna-koncertje után új, 45 című lemezét mutatja be csütörtökön a Lord zenekar a Budapest Parkban.

Zene összes cikke »

A legfenegyerekebb rocksztár

gillan lead

Ian Gillan, a Deep Purple énekese augusztus 19-én tölti hetvenedik életévét, az örökifjú zenész a kerek évfordulót amerikai turnén ünnepli. Viharos életében több rockbandát is megjárt, de akkor is a Smoke on the Water marad az örök slágere.

Zenekedvelő családban született London egyik nyugati kerületében, Chiswickben, nagyapja operaénekes volt. Tizenévesként Elvis Presley egy filmjét látva döntötte el, hogy ő maga is rockénekes lesz. Több bandában megfordult, az Episode Six elnevezésűben ismerkedett össze a basszusgitáros Roger Gloverrel, s 1969-ben együtt csatlakoztak az útját kereső Deep Purple együtteshez. A banda akkor már elkönyvelhetett egy komoly sikert Hush című dalával, de a dobos Ian Paice, a billentyűs Jon Lord és a gitáros Ritchie Blackmore úgy érezte, a pszichedelikus pop helyett a kemény rock az igazi műfajuk. A váltást ellenző Rod Evans énekesnek búcsút mondtak, az új felállás júliusban mutatkozott be, ezzel megkezdődött a Deep Purple legsikeresebb korszaka. A rajongók szerint Ian Gillan volt és marad az együttes hangja, aki olyan klasszikussá vált albumokon szerepelt, mint a Concerto for Group and Orchestra, az In Rock, a Fireball, a Machine Head (utóbbi kettő listavezető volt Angliában), a platinastátuszt elért Made in Japan koncertlemez és a Who Do We Think We Are. Gillan közben elvállalta a címszerepet Andrew Lloyd Webber és Tim Rice rockoperájában, a Jézus Krisztus Szupersztárban.


A leghíresebb jelenete 

A szakadatlan felvételek, a folyamatos turnék kikezdték egészségét, 1971 októberében kimerültséggel kórházba került. A következő évben bejelentette, hogy Gloverrel együtt távozik, utolsó turnéjára az együttessel 1973-ban került sor. (Távozásukat a felindult Jon Lord a „rock and roll legnagyobb szégyenének” nevezte.) Gillan döntésében a fáradtság mellett nagy szerepet játszott, hogy elmérgesedett a viszonya gitáros Blackmore-ral. Bár később még zenéltek együtt, színpadon kívül akkor sem találták a közös hangot, s ma már nem is beszélnek egymással. Miközben az utolsó közös koncerteket és interjúkat adták, a Machine Headről kimásolt Smoke on the Water egyre feljebb kapaszkodott a listákon, végül a Deep Purple fennállásának legnagyobb sikere lett. Gillan ezután néhány sikertelen befektetés után egy stúdiót vásárolt, majd 1975-ben létrehozta az Ian Gillan Band nevű zenekart.

gillan
Még a hetvenes években (forrás: Wikimedia Commons)

Albumaik nem tudták bevenni a slágerlistákat, a közönség nem volt vevő a dzsessz-rock hangzásra. Az együttes 1978 nyarán különböző személyi változások után Gillanre egyszerűsítette nevét, s következő próbálkozásuk, a Mr. Universe című lemez éppen csak lecsúszott a brit Top Tenről, 1980-ban a Glory Road már bekerült az első öt közé. Az önbizalmában megerősödött Gillan a következő két évben sorra gyártotta a Top 40-ben szereplő kislemezeket és a Top 20-as albumokat. Az együttes 1982-ben feloszlott, Gillan orvosi utasításra letöltött pihenője után, 1983 májusában csatlakozott a Black Sabbath zenekarhoz, Ronnie James Dio utódaként. 1984-ben még együtt turnézott a csapattal, amely koncerteken ráadásként a Smoke On The Watert játszotta, majd váratlanul a klasszikus felállásában újra kezdő Deep Purple tagja lett. Bár a Perfect Strangers és a House of Blue Light című album kelendőnek bizonyult, maga Gillan elégedetlen maradt, szavai szerint úgy érezte, valami hiányzik az együttesből. Nekilátott hát egy szólóalbumnak, What I Did on My Vacation címmel, 1988-ban Roger Gloverrel közös korongja, az Accidentally on Purpose látott napvilágot.

gillan felesege
Második feleségével, Bronnal, 1984-ben házasodtak össze, azóta már van három unokájuk is. Gillan neki ajánlotta az 1983-as Black Sabbath lemezről a Keep it Warm című számot
(forrás: Wikimedia Commons)

1989-ben újra búcsút intett a Deep Purple-nek, és részt vett a számos legendás brit muzsikust felsorakoztató Rock Aid Armenia elnevezésű jótékonysági akcióban, amely az 1988-as örmény földrengés áldozatain igyekezett segíteni. A projekt legemlékezetesebb felvétele a klasszikus Deep Purple-dal, a Smoke on the Water új verziója volt, amelyben Gillan mellett olyan zenészóriások szerepeltek, mint Tony Iommi, Ritchie Blackmore, Bruce Dickinson, Roger Taylor, Keith Emerson, John Paul Jones, Paul Rodgers és Jon Lord. Gillan 2012-ben Tony Iommi és még számos pályatársa társaságában készített újabb lemezt, amelynek bevételeit egy, az 1988-as örményországi földrengésben romba dőlt zeneiskola újjáépítésére ajánlották fel. A következő évtizedekben hol a „mély bíborral” tartott, hol elvált tőlük, s bár folyamatosan koncertezett a csapattal, saját szólólemezek kiadására is maradt ideje.

deep purple
Deep Purple-ékkel közös koncerten (forrás: Wikimedia Commons)

2006-ban addigi pályafutását multimédiás CD-lemezzel összegezte, 2009-ben új stúdióalbummal rukkolt elő One Eye to Morocco címmel. A Deep Purple legutóbbi albuma 2013-ban Ian Gillan közreműködésével jelent meg Now What?! címmel. A világszerte mintegy 100 millió lemezt eladott brit zenekarral többször járt Budapesten, legutóbb 2014-ben adott teltházas koncertet, immáron a 2012-ben elhalálozott Jon Lord nélkül. Az énekesről közismert, hogy a Queens Park Rangers labdarúgó csapatának lelkes szurkolója.

MTI

• Publikálva: 2015.08.18. 15:16 • Címke: évforduló