a rovat írásai

Bánsági Ildikó 70

Október 19-én hetvenéves Bánsági Ildikó Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzet Művésze.

Megáldották a musicalt

Megáldotta a Vatikán a Sixtus-kápolnáról és Michelangelóról szóló, Sting zenéjére épülő musicalt, amelynek premierjét március 15-én tartják Rómában.A zenét Michelangelo Buonarroti (1475-1564) freskói inspirálták.

Ötven éves lett a Hair

Ötven éve, 1967. október 17-én mutatták be a New York-i off-Broadway egyik kis színházában a Hair című musicalt, a hippikorszak kultuszművét, amelynek filmváltozatát 1979-ben Milos Forman készítette el. A Hair a hippikultúra és a vietnami háború elleni tiltakozás talán legismertebb alkotása, egy korszak lenyomata, amelynek dalait milliók fújják kívülről.

Hangemberek az Újszínházban

A magyar szinkron indulásáról, a szinkronszakma, a színpadi és a filmvilág nagyságairól is megemlékezik az Újszínház Hangemberek című új darabja, mondta Csernák János színművész az M1 aktuális csatornán.

Bormámor Hamvas művei alapján Szentendrén

Bormámor címmel borkóstolóval egybekötött modern zenés játékot mutatnak be Szentendrén Hamvas Béla művei alapján.

Szilágyi Tibor 75

Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, kiváló művész augusztus 28-án töli be a hetvenötödik életévét.

Elhunyt Lórán Lenke

Életének 91. évében vasárnap elhunyt Lorán Lenke színésznő, a hírt a család közölte az MTI-vel.

Új Bánk bán a Nemzetiben

Megkezdődött az évad a budapesti Nemzeti Színházban, amely az idén ünnepli fennállásának 180. és jelenlegi épülete megnyitásának 15. évfordulóját.

Básti Juli kerek szülinapja

Augusztus 10-én ünnepli 60. születésnapját Básti Juli Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő. A színészlegenda Básti Lajos és Zolnay Zsuzsa Jászai-díjas színésznő leánya Budapesten született 1957. augusztus 10-én. Nagybátyja Zolnay Pál filmrendező volt.

Színház 10 éve a viszáki pajtában

Tízéves a Kaszás Attila Pajta Színház, amely az őrségi Viszákon hétfőtől egy héten át várja az érdeklődőket. Különleges hangulatú, kulturális élményekben gazdag lesz az idei, tizedik, jubileumi évad a Szarvas József színművész által életre hívott Kaszás Attila Pajta Színházban (KAPSZ), olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

Meghalt Schubert Éva

Nyolcvanhat éves korában elhunyt Schubert Éva Kossuth-díjas színész, érdemes művész, közölte a Főpolgármesteri Hivatal az MTI-vel. Családja tájékoztatása szerint a színésznőt hosszú szenvedés után kedden érte a halál.

Színház összes cikke »

A levegő királynője

pliszeckaja

Kilencven éve, 1925. november 20-án született Moszkvában Maja Pliszeckaja, a balett történetének egyik legnagyobb balerinája.

Apja a Spitzbergákon volt konzul, anyja némafilmekben szerepelt, nagynénje és nagybátyja a Bolsoj táncosa volt. Kilencévesen vették fel a moszkvai balettiskolába, de életébe hamarosan beleszólt a történelem. Hithű kommunista apját a sztálini tisztogatások alatt letartóztatták, és 1938-ban kivégezték, anyját Szibériába száműzték, őt pedig, miután nagynénje magához vette, hogy megmentse az árvaháztól, megfigyelte a titkosszolgálat. Először 1942-ben táncolta el leghíresebb szerepét, „a hattyú halálát”. A Saint-Saëns zenéjére készült darabot utoljára hetvenkét évesen adta elő, az ő koreográfiájában az idős hattyú az öregedéssel harcol makacsul, akárcsak később maga a balerina. A legenda szerint az állatkerti hattyúkat figyelve leste el a mozdulatokat.

1943-ban szerződtette a Bolsoj, hamarosan prímabalerina, majd Galina Ulanova visszavonulása után, 1960-tól prima balerina assoluta, azaz hivatalosan a balett legfényesebb csillaga lett. A színház egyik jelképeként sokáig még külföldre sem engedték, amikor a Bolsoj balett-társulata 1956-ban először léphetett fel Nyugaton, nem tarthatott velük – a hivatalos közlemény szerint betegsége miatt, de ezt senki nem hitte el. Másik nagy hattyú szerepét, Odette/Odile-t Csajkovszkij A hattyúk tava című balettjében először 1947-ben táncolta. Ezután, ahogy a Bolsoj Moszkva, úgy A hattyúk tava a Bolsoj jelképe lett, Pliszeckaját a Szovjetunióba látogató prominens külföldi vendégek szinte mindegyike látta a darabban.

pliszeckaja fortepan
1949-ben (forrás: Fortepan)
   
A balerina csak 1959 tavaszán utazhatott az Egyesült Államokba. Az amerikai közönséget ezután több turnén is lenyűgözte, rajongói közé tartozott Kennedy elnök is. 1966 májusában léphetett fel utoljára a New York-i Metropolitan Opera régi épületében, ahol A hattyú halálát táncolta, és Isaac Stern kísérte hegedűn. Párizsban 1961-ben lépett fel először, és a függöny – a közönség ovációja közepette – huszonhét alkalommal ment le és emelkedett fel újból A hattyúk tava végén. A svéd színésznő, Ingrid Bergman csak azért látogatott a francia fővárosba, hogy láthassa az előadást, Coco Chanel pedig új kollekcióját ajándékozta a divatra mindig fogékony balerinának.
   
A táncosnő 1967-ben a kubai Alberto Alonso koreográfus segítségével állította színpadra a Carmen-szvitet, amelynek zenei átiratát komponista férje készítette. Az akkor még szokatlan, egyesek által erkölcstelennek minősített előadás hűvös fogadtatásban részesült, de néhányan rajongtak érte, közéjük tartozott a zeneszerző Dmitrij Sosztakovics. 1971-től több alkalommal dolgozott Pierre Cardin francia divattervezővel, aki ingyen szállította a jelmezeket Pliszeckaja első saját koreográfiája, az Anna Karenina számára, de nevét nem tüntethették fel a plakátokon.

A balerina régi álma valósult meg, amikor 1975-ben eltáncolta Ravel Boleróját Maurice Béjart koreográfiájára, a francia mester ezután újabb koreográfiát készített a balerina számára, a japán legendát feldolgozó Kurozuka című darabban nősténypókot táncolt, aki felfalja a fiatal férfiakat. Pliszeckaja 1983-től másfél évig a római opera balett-társulatát vezette, 1987-1990 között pedig a Spanyol Nemzeti Balett igazgatója volt.
   
Az átváltozások mesterének nevezett Pliszeckaja nem szívesen adott ráadást, a függöny legördülése előtt karjával mindig a hattyúra emlékeztető mozdulatokkal búcsúzott a közönségtől. Szakmai krédója szerint egész testtel kell táncolni, a táncban a lábak, a fej, a törzs és a karok is részt vesznek. Technikai virtuozitása mellett kifejező karmozdulataiért és színészi képességeiért is csodálták. A balett világában egyedülálló módon több mint fél évszázadot töltött színpadon, állítása szerint ennek egyetlen titka a folyamatos gyakorlás volt. Hatvanadik születésnapján mutatták be A kutyás hölgy című, Csehov műve nyomán készült balettet, amelynek koreográfusa is ő volt. Hatvanöt éves korában, Chicagóban a By Django című balett világpremierjén magas sarkú cipőben táncolt a belga dzsessz-gitáros zenéjére.

 

2005-ben Spanyolországban | gettyimages.com

1994-ben megjelent Én, Maja Pliszeckaja című önéletrajza bestseller lett, a második kötetet tizenhárom évvel később adták ki. 1997-ben a hagyományos bécsi újévi koncerten az ő koreográfiája alapján adták elő a balettbetéteket. A vásznon több opera- és balettfilmben is szerepelt, 2001-ben Csajkovszkij Pikk dáma című operájának filmváltozatában még énekelt is. Hetvenötödik születésnapján a „levegő királynője” Béjart kifejezetten neki írott darabjával, az Ave Majával köszöntötte a közönséget a Bolsojban.
   
Számtalan díjjal tüntették ki: egyebek közt megkapta a szovjet Lenin-díjat, a francia Becsületrendet és a japán Praemium Imperiale díjat, 2005-ben első táncosnőként vehette át a spanyol Asztúria Hercege díjat. Több egyetem díszdoktorává fogadta, a pünkösdi rózsa egyik fajtáját és egy kisbolygót is elneveztek róla, 1994-től rendezik meg a nevét viselő balettversenyt Szentpétervárott. A múlt század egyik legnagyobb balerinája 1991-től Münchenben élt, hazáját katonai puccstól tartva hagyta el. Rajongott a futballért, szerette a sört és a heringet is.
   
Maja Pliszeckaja 2015. május 2-án hunyt el Münchenben szívroham következtében. Végakarata szerint Németországban búcsúztatták, hamvait pedig – férje majdani halála után – Oroszország felett fogják szétszórni.

mti

• Publikálva: 2015.11.18. 14:28 • Címke: tánc, évforduló